Romantyczna drewniana weranda obok kępki wrzosów. Opodal dwa białe krzesła i ażurowy, okrągły stolik. Aż chciałoby się usiąść i odpocząć. Usiąść się jednak nie da, gdyż mebelki mają wysokość zaledwie kilku centymetrów, a cała kompozycja bez problemu mieści się w dłoniach. 

Trend do tworzenia ogrodów w doniczkach zbliżony jest do bonsai, czyli azjatyckiej sztuki pielęgnowania zminiaturyzowanych drzew. Tu jednak – ze względu na dobór roślin – nie musimy czekać latami na pierwsze efekty. Miniogrody to często kompozycje z mchów i roślin typowo skalniakowych. Wzbogacone są wspominanymi akcesoriami ogrodowymi, które nadają im baśniowy nastrój. Malutkie stoliki i krzesła sprawiają wrażenie, jakby jeszcze przed chwilą grupa elfów piła przy nich popołudniową herbatkę...

Nieskrępowana kreacja

Jednym z najbardziej znanych twórców miniaturowych ogrodów jest turecki architekt Paspas'ın Bahçeleri. W swoich pracach łączy on elementy bonsai z białymi mebelkami. Miniogrody to już dla niego sposób na życie. Kompozycje zamawiają bowiem nie tylko osoby prywatne, ale i światowe koncerny wykorzystujące spersonalizowane ogródki jako formę podarków dla klientów. Profile w mediach społecznościowych, na których Paspas'ın Bahçeleri prezentuje swoje prace, śledzi prawie 40 tysięcy osób.

Joanna Wieczorek-Kupka z WK-Pracowni Architektury Krajobrazu w rozmowie z _Magazynem.Allegro podkreśla, że zainteresowanie miniaturowymi ogrodami to pewnego rodzaju znak naszych czasów: – Jest to konsekwencją współczesnego trybu życia i tego, że na co dzień żyjemy w małej przestrzeni, a mimo to w naszej naturze istnieje potrzeba kontaktu z przyrodą. W tym przede wszystkim kontaktu z roślinami. Najważniejszą zaletą jest możliwość dobrania tego typu dekoracji do każdego wystroju. Poza tym można też ją dopasować do własnych potrzeb, a nawet spersonalizować. Osoby, które chcą jedynie cieszyć się zielenią roślin, a nie mają do nich „dobrej ręki”, mogą wybrać kompozycje niewymagające niemal żadnej pielęgnacji, np.: terraria, czyli układy złożone z sukulentów i kaktusów – tłumaczy.

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

Dla wielu jednak miniaturowe ogrody to przede wszystkim sposób na rozwijanie własnych pasji. O to, skąd wzięło się zainteresowanie takim nietypowym ogrodnictwem, zapytaliśmy autorkę licznych projektów, właścicielkę strony miniOGRODY Paulinę Kupis. Projektantka tłumaczy: — Możliwości twórcze są chyba największą zaletą miniogrodnictwa i tym, co mnie do niego przyciągnęło. Jak w każdym miniaturowym świecie, ten potencjał kreacji jest dużo większy niż w rzeczywistości o standardowych wymiarach. Krajobrazy tworzone przez japońskich twórców bonsai pokazują, jak można dosłownie zamknąć wszechświat w dłoni. Na początku nie byłam bardzo zainteresowana miniaturami. Moje podejście zmieniło się jednak, kiedy stworzyłam swój pierwszy miniogródek. Teoria ładnie wygląda na zdjęciu, ale to własne doświadczenie i dosłowne ubrudzenie się w ziemi budzi zaangażowanie – opowiada.

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

W doniczkach z miniogrodami znajdziemy mebelki, jak również kilkucentymetrowe domki, zwierzęta czy grzyby. Można spotkać także kompozycje bardziej ekscentryczne – amerykański artysta Jedediah Corwyn Voltz zasłynął miniaturowymi domkami na drzewach (projekty te zostały wykonane przy wykorzystaniu sadzonek bonsai). Ograniczeniem w tworzeniu takich konstrukcji jest tylko wyobraźnia. Paulina Kupis wyznaje: – Pomysły przychodzą mi głównie w trakcie pracy, kiedy mam już mebelki i rośliny. Wybór elementów prowokuje pewne rozwiązania. Czasami faktycznie składa się ogródek ze składników pasujących do siebie idealnie, ale czasami to jest kwestia szukania rozwiązań w praktyce. Nie jest to trudne. Właściwie każde dziecko jest w stanie zrobić ogródek tak jak ja to robię – tłumaczy.

Wśród miniaturowych krzeseł

Dane statystyczne pokazują, że Polacy kochają majsterkowanie. Z raportu „Zrób to sam!” przygotowanego przez Allegro, Majsterki.pl i Mobile Institute wynika, że tego typu prace wykonuje w domach aż 83% badanych. 73% ankietowanych deklaruje, że czerpie z tego przyjemność. Wykonywanie miniaturowych ogrodów łączy aktywności z wielu dziedzin: architektury krajobrazu (na który mamy tu większy wpływ niż w przypadku ogrodów „tradycyjnych”), typowego ogrodnictwa oraz miniaturowego „stolarstwa”.

Drewniane akcesoria, używane do tworzenia kompozycji, można kupić w wersji gotowej (dostępne są zarówno krzesła i stoliki, jak i figurki) lub samodzielnie wykonać za pomocą sklejki i kleju wikolowego. Przyszli ogrodnicy mają do dyspozycji zarówno szeroki wybór sadzonek, jak i pojemników – od ceramicznych doniczek po drewniane skrzynki. Jak mówi Agnieszka Lewartowska, szefowa kategorii Dom i Ogród w Allegro.pl: – Zakupy ogrodowe na Allegro zaczynają się w marcu i trwają do końca maja, w tym okresie sprzedaż w tej kategorii wzrasta nawet o 130% w porównaniu z resztą roku, ale przedstawiony w tekście trend pozwala na zajmowanie się tym hobby przez cały rok. Poza sezonem wiele produktów w kategorii Ogród jest tańszych, z czego też warto skorzystać.

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

O to, co jest niezbędne do wykonania miniaturowego ogrodu, zapytaliśmy projektanta ogrodów z  WK-Pracownia Architektury Krajobrazu. Joanna Wieczorek-Kupka tłumaczy: – Czym trzeba dysponować? Przede wszystkim pomysłem i odrobiną czasu na wykonanie. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od przestrzeni, jaką dysponujemy. Możliwości jest tak wiele, że trudno nawet uściślić konkretne materiały do wykonania wymarzonego miniogródka. Na pewno przydatnym i głównym zasobem będzie wiedza na temat roślin, które zamierzamy umieścić w swojej kompozycji. Powinniśmy znać ich wymagania stanowiskowe oraz pielęgnacyjne.

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

„Kwiat jest uśmiechem rośliny” – miał powiedzieć niemiecki pisarz Peter Hille. Miniaturowe ogródki z pewnością przynoszą wiele uśmiechu – zarówno podczas ich wykonywania, jak i później, gdy funkcjonują jako oryginalne ozdoby.

Fot. Paulina Kupis, miniOGRODY.pl

Barbara Kowalczyk

magazyn@allegro.pl