Jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy fantasy opowiada o swoich ulubionych książkach i o tym, dla kogo tak naprawdę pisze. My natomiast przedstawiamy ranking najczęściej kupowanych książek tego autora na Allegro. 

Brandon Sanderson to wschodząca gwiazda literatury fantastycznej i autor blisko trzydziestu książek chętnie kupowanych także w Polsce. Nakłady jego powieści i opowiadań sięgają już kilkuset tysięcy egzemplarzy. Ma także swoją rzeszę fanów na Allegro, czego dowodem jest ranking najlepiej sprzedawanych książek jego autorstwa w tym serwisie, który znajdziecie artykule. Niedawno gościł w Warszawie i mieliśmy okazję z nim porozmawiać. 

Fot. DB Creative Factory

Fot. DB Creative Factory

Krzysztof Maciejewski: Czy kupujesz książki w Internecie?

Brandon Sanderson: Pasjami. Pisarz raczej nie ma czasu na chodzenie po księgarniach. Oceniam, że około jednej trzeciej wszystkich moich książek kupiłem w sieci. Gdybym mieszkał w Polsce, zapewne kupowałbym na Allegro.

Czy wyobrażasz sobie swojego czytelnika docelowego?

Obawiam się, że wyjdzie ze mnie teraz egoista, ale piszę książki, które sam chciałbym przeczytać. Ale to nie znaczy, że kieruję powieści wyłącznie do samego siebie w tym momencie życia. W przypadku powieści młodzieżowych tworzę historię dla chłopaka, którym byłem w wieku kilkunastu lat.

A dla staruszka, którym będziesz?

Tu pojawia się kłopot, bo jak miałbym napisać coś, co mogłoby mnie zaskoczyć, kiedy będę dwadzieścia-trzydzieści lat starszy? A czy spodobałoby mi się wtedy to pisanie? Pewnie nie, bo gust literacki również zmienia się z wiekiem.

Powiedz mi, jak jest dziś: Twoi ulubieni pisarze to…

Pierwsze miejsce mojego prywatnego rankingu od lat zajmuje Terry Pratchett. Przychodzą mi do głowy też Guy Gavriel Kay i Naomi Novik. Listę mógłbym zresztą ciągnąć długo, gdyż uwielbiam różnorodne gatunki literackie i w zależności od nastroju wybieram diametralnie różnych pisarzy. No, ale Terry był kimś wyjątkowym.

Obstawiam, że jednym z tych gatunków jest horror.

Idealnie mnie rozszyfrowałeś. Będąc młodym chłopakiem zaczytywałem się w pisarstwie H.P. Lovecrafta. Do dziś lubię gotyckie klimaty, a z nowszych rzeczy oczywiście sięgam po Stephena Kinga.

Czy literackie upodobania zmieniają się w momencie, gdy człowiek sam staje się pisarzem?

Coś jest niewątpliwie na rzeczy, bo teraz zwracam uwagę na inne elementy. Siłą rzeczy oceniam warsztat, prowadzenie fabuły, to, w jaki sposób pisarz skonstruował bohaterów. Często zastanawiam się, jak bym sam rozwiązał poszczególne wątki. Nie da się wyłączyć takiego myślenia, gdy czytam książki innych. I tak mam szczęście, że nadal umiem odnaleźć w tym czytaniu radość. Pamiętam, że na samym początku miałem z tym pewien problem i przez moment straciłem cierpliwość do obcych fabuł. Ale mi przeszło.

Wróćmy więc do początków. Miałeś chwile zwątpienia?

Każdy to przeżywa w którymś z momentów, ale ja miałem naprawdę silną motywację.

No to ulubione pytanie pisarzy – skąd czerpałeś inspiracje?

Zawsze podobały mi się gry pisarskie, w których łączyli oni bardzo różnorodne światy w jeden. Pamiętam takie nawiązania u Isaaca Asimova, który pięknie powiązał swój cykl o robotach z cyklem o Fundacji. Podobnie bawił się King w swoim cyklu „Mroczna Wieża”. Inny przykład to uniwersum Dragonlance. O ile jednak wymienieni twórcy zazwyczaj uprawiali takie zabawy w swych późniejszych dziełach, to ja postanowiłem zabawić się w ten sposób od samego początku, od pierwszych napisanych słów.

Jesteś bardzo lubianym pisarzem wśród młodzieży. Jak można wspierać czytelnictwo u młodych ludzi? W Polsce trochę nas to niepokoi…

Tak samo było jeszcze jakiś czas temu w Stanach Zjednoczonych. Najpierw telewizja, potem komputery i konsole stały się groźną konkurencją dla literatury. A potem pojawiły się e-booki i nagle nastąpił wielki powrót do czytania właśnie wśród młodzieży. Czy odpowiada za to chwilowa moda? Nie sądzę. W tej chwili w USA jakieś 60-70 proc. moich książek czytanych tam i kupowanych to właśnie e-booki.

Oto lista najlepiej sprzedających się książek Brandona Sandersona na Allegro w 2016 roku. Ranking ułożyliśmy od pozycji ostatniej do najpopularniejszej.

8. „Pożar”

Pożar.jpg

To książka przeznaczona dla młodego czytelnika. Druga część cyklu „Mściciele”. Sanderson miał ponoć blokadę pisarską w trakcie pisania, w związku z czym… ominął jeden rozdział i zaczął pisać następny.

7. „Dusza cesarza”

Dusza cesarza.jpg

Krótka i bardzo urokliwa opowieść tocząca się w tym samym uniwersum, co „Elantris”. Otrzymała nagrodę Hugo. Jest tu filozofia, psychologia, metafizyka i miłość – i to zaledwie na 100 stronach!

6. „Stop prawa”

Stop prawa.jpg

Akcja toczy się 300 lat po zakończeniu pierwszej trylogii „Ostatniego Imperium”. W tej książce naprawdę robi wrażenie gatunkowa mieszanka, jaką przygotował autor. Jest tu fantasy, western, steampunk… Ponoć Sanderson w zamierzeniach miał powieść detektywistyczną…

5. „Elantris”

Elantris.jpg

Pierwsza powieść Sandersona pisana, gdy pracował na nocnej zmianie w hotelu. Dziś przyznaje, że kiedy od dwudziestej trzeciej do siódmej rano siedział przy biurku, to była to idealna motywacja do pisania.

4. „Studnia wstąpienia”

Studnia wstąpienia.jpg

Dalszy ciąg opowieści rozpoczętej w książce „Z mgły zrodzony”. Świat staje się coraz bardziej skomplikowany – okazuje się, że pokonanie tyrana było tylko wstępem do prawdziwego konfliktu.

3. „Z mgły zrodzony”

Z mgły zrodzony.jpg

Pierwszy tom „Ostatniego imperium”. Ponury, mroczny świat bez słońca, spowity we mgłach i opadających popiołach, a jednak ma w sobie niesłychane piękno. Może to dzięki świetnie napisanym bohaterom?

2. „Słowa światłości”

Słowa światłości.jpg

Książka jeszcze grubsza niż „Droga królów”. Tak naprawdę jest zarówno trylogią, jak i połączeniem powieści ze zbiorem opowiadań. Brandon Sanderson ostrzega przed przypadkowym zrzuceniem książki na jakieś małe zwierzę domowe…

1. „Droga królów”

Droga królów.jpg

Książka otwiera cykl „Archiwum Burzowego Świata”, które miało stanowić rodzaj listu miłosnego do gatunku fantasy heroicznego. Była pisana bez oglądania się na koszty druku, czy ograniczenia rynkowe – może dlatego jest taka gruba.

Fot. Shutterstock.com. Opracowanie graficzne: DB Creative Factory

Krzysztof Maciejewski

magazyn@allegro.pl