By zostać profesjonalnym gamerem, nie wystarczą już komputer, monitor, mysz i klawiatura. W grę – i to dosłownie – wchodzi odpowiednio zaaranżowane stanowisko, którego głównym elementem jest odpowiedni, stylowy fotel. Ale jaki? 

Od dawna lekarze zwracają uwagę, że siedzący tryb życia ma zgubny wpływ na kręgosłup i mięśnie pleców. Według ekspertów ratunkiem jest z jednej strony zmiana nawyków rozumiana jako zwiększenie częstotliwości aktywności fizycznych, a z drugiej dobór odpowiedniego fotela i prawidłowa pozycja przy biurku. Dlatego gracze cenią charakterystyczne fotele, które nawiązują projektem do siedzisk stosowanych w autach rajdowych i wyścigowych.

– Nie jest żadną tajemnicą, że sportowe fotele samochodowe są nie tylko wygodne, ale również bardzo atrakcyjne wizualnie. Już wiele lat temu pojawiały się zapytania i pomysły indywidualnych użytkowników na to, aby wstawić do pokoju fotel z auta jako mebel do „siedzenia przy komputerze”. A skoro wersje kubełkowe spełniają podstawowe założenia w postaci zapewnienia pożądanego komfortu, jednocześnie podobając się użytkownikom, to… Nie było potrzeby wymyślania koła na nowo, a wystarczyło „tylko” zaproponować użytkownikom atrakcyjny i wygodny fotel, który jest gotowy do użytku w 5–10 minut od dostarczenia przez kuriera – komentuje Łukasz Marek z firmy SPC Gear, której fotele gamingowe są jednymi z najpopularniejszych na Allegro.

Dobór odpowiedniego modelu, wzoru, barw i sposobu szycia to indywidualna kwestia każdego z odbiorców. Dlatego wielu producentów stawia na zróżnicowaną, często jaskrawą, kolorystykę. Niektóre marki mają w swojej ofercie także fotele brandowane logotypami firm oferujących sprzęt dla graczy lub drużyn e-sportowych. Jest tak m.in. z fotelami sygnowanymi białym niedźwiedziem znanym z logo Virtus.pro, najbardziej popularnej i utytułowanej polskiej drużyny, zdobywającej najważniejsze tytuły w grze „Counter Strike: GO”.

Żeby nie bolało

Jak zauważa streamer i youtuber Tomasz „Łosiu” Łoś, fotel raczej nie pomoże wspiąć się na e-sportowe szczyty. – Natomiast wpłynie na ogólne samopoczucie gracza i poziom jego komfortu. To z kolei na wyniki już może się przełożyć. Zmęczony gracz ma słabsze czasy reakcji i popełnia więcej błędów wynikających chociażby z braku koncentracji. Zdecydowanie trudniej jest rozproszyć uwagę osoby wypoczętej niż tej, która cały czas myśli o tym jak bolą ją plecy – dodaje. Podobne spostrzeżenia ma youtuber Kamil „MrSetoKami” Zawodny. – Trzeba przyznać, że przesiadka ze zwykłego biurowego fotela za 100–200 zł na gamingowy, kosztujący 1400– 1600 zł to niebo a ziemia. Długie godziny przy komputerze przestają być problemem dla pleców – wygoda jest zapewniona, nie ma co się sprzeczać – przekonuje „SetoKami”.

Fotel marki PlaySeat. Na zdjęciu Sebastien Buemi, kierowca wyścigowy. Źródło: playseat.com

Fotel marki PlaySeat. Na zdjęciu Sebastien Buemi, kierowca wyścigowy. Źródło: playseat.com

Do zalet foteli przygotowanych z myślą o graczach należy możliwość regulacji wielu elementów, pozwalająca na dostosowywanie mebla do sylwetki użytkownika. Poza zapewnieniem opcji regulacji wysokości czy pochylenia oparcia, producenci dołączają do produktów dodatkowe poduszki korygujące postawę. Jedna powinna być umiejscowiona na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, natomiast druga na odcinku szyjnym. Dopiero wtedy można być pewnym, że nie będziemy się garbić, a fotel faktycznie pomoże w utrzymaniu poprawnej postawy.

Idealne także do biura

Producenci „sportowego akcesorium siedzeniowego” zwracają również uwagę, że nie tylko gracze decydują się na zakup ich foteli. – Oprócz graczy często z tego typu mebli korzystają osoby, które po prostu bardzo dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, np. pracownicy biurowi. Design w biurze nie jest tak ważny jak wygoda i komfort. A te zapewniają chociażby budowa fotela, spory zakres regulacji oraz dostosowania „pod siebie” np. podłokietników regulowanych w czterech płaszczyznach. Oddzielną kwestią są materiały tapicerskie, które przepuszczają powietrze, a tym samym świetnie sprawdzają się przy dłuższym użytkowaniu, szczególnie w perspektywie nieuchronnie zbliżającego się lata, podczas którego z pewnością na termometrach zobaczymy ponad 30 stopni Celsjusza – dodaje Łukasz Marek.

Do wyboru, do koloru

Popularność foteli dla graczy potwierdzają również eksperci z Allegro. – W tej kategorii pojawiło się wiele ciekawych produktów, a Allegro jest miejscem, gdzie gracze poszukują takich mebli. Zainteresowanie fotelami gamingowymi w styczniu i lutym tego roku było blisko 7-krotnie większe niż w roku ubiegłym i nadal dynamicznie rośnie – zauważa Tomasz Wańka, Business Unit Manager w Allegro.

Według statystyk Allegro najczęściej wybierane są produkty polskiej firmy Diablo. Od trzeciego kwartału 2016 roku dołączyły do nich highendowe marki PlaySeat oraz SPC Gear. Zdaniem ekspertów z Allegro, wybierając fotel dla gracza, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję (szkielet). – Metalowa rama zapewnia wysoką stabilność i trwałość, a specjalnie przygotowane mocowania dają możliwość regulacji we wszystkich zakresach, przy czym u wybranych producentów sięga ona nawet 170 stopni. Nie bez znaczenia jest także regulacja podłokietnika, który zapewnia nie tylko wygodne oparcie dla dłoni, ale może również wpływać na usytuowanie fotela względem biurka – wylicza Tomasz Wańka. Wskazuje, że liczy się też efekt wizualny, za który odpowiedzialny jest design, a także dobór materiałów i kolorów. Zwraca przy tym uwagę, że ekologiczna skóra, mimo swojego ekskluzywnego wyglądu i łatwości w czyszczeniu, potrafi przegrać z dobrej jakości siatkowym materiałem, który wyróżnia się bardzo dobrym przepływem powietrza, co przekłada się na komfort siedzenia.

Jeśli zatem spędzacie długie godziny przed komputerem, a wasz dotychczasowy fotel wymaga wizyty w serwisie lub wymiany, nie powinniście się dłużej zastanawiać i wybrać model gamingowy. W końcu „level sam się nie wbije”.

Ilustracja: Fotele gamingowe marki Diablo. Źródło: diablochairs.com

Maciej Pobocha

magazyn@allegro.pl