Dostać książkę tylko i wyłącznie jako dodatek do niewielkich zakupów – to marzenie każdego książkoholika. Akcja może jednak również zachęcić tych, którzy na czytanie nie mają zbyt dużo czasu.

Już po raz drugi Allegro i Legimi rozdają darmowe książki. Tym razem wystarczy wydać w aplikacji mobilnej zaledwie 40 zł, by otrzymać kod do wykorzystania w elektronicznej księgarni. Podczas ubiegłorocznej promocji próg pozwalający na odebranie od Legimi darmowego ebooka wynosił 50 zł. Zakupy muszą być opłacone za pośrednictwem PayU. Jednym z warunków uczestnictwa jest również wyrażenie przez Uczestnika Promocji zgody na otrzymywanie od Allegro powiadomień o promocjach. Naprawdę warto – wystarczy tylko spojrzeć na spis 20 dostępnych nowości i bestsellerów i informacje o nich (poniżej).

Żaden zapalony czytelnik nie odmówi zapewne takiej propozycji, a jednak akcja skierowana jest także na pozyskanie nowych użytkowników, których trzeba do czytelnictwa przekonać. Wiadomo, że jednym z najsilniejszych oręży perswazyjnych jest właśnie promocja. Ale to nie tylko promocja marek Allegro i Legimi, ale także i samego czytelnictwa. – Celem Legimi jest udostępnianie książek w jak najwygodniejszej, nowoczesnej formie. Dzięki współpracy z tak znaczącym partnerem jak Allegro mamy możliwość realizacji jednej z największych akcji popularyzujących cyfrowe czytanie i słuchanie książek w Polsce – zauważa Mikołaj Małaczyński, prezes i współzałożyciel Legimi. A skoro wcześniejsze przedsięwzięcie z 2016 roku zakończyło się sukcesem, to czemu nie kontynuować dobrej passy? – Jest to już drugi tego rodzaju projekt z Allegro i mamy nadzieję, że nie ostatni – potwierdza prezes Legimi.

Wiele osób twierdzi, że na czytanie książek po prostu ich nie stać. Zakupy w księgarni faktycznie mogą być postrzegane jako nadmierny luksus, skoro ceny nowych egzemplarzy bywają barierą. Ale przecież nie musi tak być. Książki można kupić na Allegro dużo taniej, a czasami – dostać całkowicie gratis. – Wspólnie pokazujemy, że wartościowa lektura jest dosłownie na wyciągnięcie ręki – podsumowuje prezes Mikołaj Małaczyński.

e-book-1209040_1920.jpg

W zestawieniu wybranych e-booków znajdziemy wiele aktualnych bestsellerów okupujących wysokie miejsca na listach najchętniej kupowanych książek. Oto kilka słów o każdym z nich.

Violetta Ozminkowska – „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki”.jpg

Violetta Ozminkowski – „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki”. Wszyscy, którzy widzieli głośny film biograficzny pt. „Sztuka kochania, czyli historia Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej, z pewnością zechcą uzupełnić swoją wiedzę o życiu słynnej lekarki. Książka zawiera nigdy wcześniej niepublikowane fragmenty dzienników Wisłockiej i odkrywa wiele intrygujących szczegółów z życia autorki najsłynniejszej książki o wychowaniu seksualnym w czasach PRL.

Harlan Coben – „Już mnie nie oszukasz”.jpg

Harlan Coben – „Już mnie nie oszukasz”. Każda z książek amerykańskiego mistrza sensacji opiera się na zaskakujących zwrotach akcji. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej powieści – no bo wyobraźmy sobie, że nagle widzimy nagranie ze zmarłym mężem, który jak gdyby nigdy nic bawi się z naszą córeczką?

Lee Child – „Sto milionów dolarów”.jpg

Lee Child – „Sto milionów dolarów”. Miłośników byłego wojskowego żandarma nie trzeba wcale zachęcać do lektury dwudziestego pierwszego tomu przygód Jacka Reachera (tak, właśnie jego!). Ale nawet osoby, które jeszcze nie zetknęły się z postacią wykreowaną przez Lee Childa, mogą zacząć właśnie od tej pozycji. Tym bardziej że chronologicznie jest jedną z pierwszych.

Portret młodej wenecjanki.jpg

Jerzy Pilch – „Portret młodej wenecjanki”. Jeden z największych stylistów polskiej prozy ma kilka obsesyjnie powracających tematów, z których jednym jest zauroczenie bardzo młodymi kobietami. Warto poznać także najnowszy utwór sygnowany przez pochodzącego z Wisły pisarza, by przekonać się, że nikt inny nie umie w ten sposób pisać o erotycznej fascynacji.

Wołanie kukułki.jpg

Robert Galbraith – „Wołanie kukułki”. Autorka cyklu o Harrym Potterze postanowiła wydać kryminał pod pseudonimem, by przekonać się, czy mogłaby zaistnieć w świadomości czytelników jako debiutantka (a właściwie debiutant). I wprawdzie sprzedaż „Wołania kukułki” ruszyła lawinowo dopiero po ujawnieniu tej małej mistyfikacji, ale pierwsza część przygód prywatnego detektywa Cormorana Strike’a trafia w gust nawet najwybredniejszych miłośników gatunku.

osobliwy_dom_pani_peregrine_IMAGE1_286254_2.jpg

Ransom Riggs – „Osobliwy dom Pani Peregrine”. Książka jest pierwszą częścią trylogii, a jej filmowa adaptacja w reżyserii samego Tima Burtona przyciąga właśnie do kin całe rzesze młodych i trochę starszych fanów fantastyki spod znaku young adult. Film jest świetny, ale książka jeszcze lepsza – a niesamowite fotografie zamieszczone w e-booku bardzo wiernie oddają klimat dzieła.

Dziewczyna na miesiąc. Kwiecień, maj, czerwiec.jpg

Audrey Carlan – „Dziewczyna na miesiąc. Kwiecień, maj, czerwiec”. Tym razem mamy właściwie trzy książki w cenie jednej – czwartą, piątą i szóstą opowieść o wielkim wyzwaniu, przed którym stanęła niejaka Mia Saunders. Aby uratować życie ojca i siostry, musi ona zwrócić w ciągu roku milion dolarów. Zarabia pieniądze jako dziewczyna do towarzystwa spędzająca kolejne miesiące u boku kolejnych milionerów…

Jeszcze krótsza historia czasu.jpg

Stephen Hawking – „Jeszcze krótsza historia czasu”. Opowieść o kosmosie, czarnych dziurach, powstaniu wszechświata napisana w bardzo przystępny sposób przez jednego z największych fizyków naszych czasów. Już to stwierdzenie brzmi zachęcająco. Warto jeszcze dodać, że znajdziemy tu najbardziej aktualne odkrycia naukowe z dziedziny astronomii.

utopce.jpg

Katarzyna Puzyńska – „Utopce”. To znów kolejny tom znakomicie przyjętej serii – jej akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku, a bohaterami są policjanci rozwiązujący mrożące krew w żyłach zagadki kryminalne. Klimatem jest to zbliżone do skandynawskiej prozy Camilli Lackberg oraz polskiego serialu „Belfer”.

Eksplozje.jpg

Janusz L. Wiśniewski – „Eksplozje”. Tym razem autor S@motności w sieci zaprosił do współpracy ośmiu popularnych pisarzy, którzy dokończyli we własnym stylu osiem opowiadań gospodarza. Eksplozje to swoista kontynuacja wcześniejszej antologii pod tytułem Kulminacje, w której gościło osiem znanych pisarek.

Ciemniejsza strona Greya.jpg

E.L. James – „Ciemniejsza strona Greya”. Po lekturze 50 twarzy Greya pora na poznanie nieco ciemniejszych odcieni tytułowego milionera, tym bardziej że na ekrany wszedł właśnie film na podstawie tego bestsellera. Warto przypomnieć sobie ulubione sceny, a książka wcale nie jest słabsza od ekranizacji. Z pewnością więc znajdzie także swoich zwolenników.

Jak pokochać centra handlowe.jpg

Natalia Fiedorczuk – „Jak pokochać centra handlowe”. Wielkie galerie handlowe okrzyknięto świątyniami konsumpcji, które gromadzą rzesze własnych wiernych. Powieść Natalii Fiedorczuk została zaś nagrodzona Paszportem Polityki, co samo w sobie jest świetną rekomendacją. To absolutna lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco.

Góry z duszą.jpg

Monika Witkowska – „Góry z duszą”. Opowieści himalaistyczne, alpinistyczne lub tatrzańskie – w każdym razie związane z górami, wypełnione niesamowitymi legendami i ciekawostkami. Takie są właśnie Góry z duszą. Do tego znajdziemy tu praktyczne porady dla wspinaczy i spacerowiczów. A wszystko oczywiście uzupełnione wspomnieniami znanej podróżniczki, która odwiedziła ponad 180 krajów świata.

Magia sprzątania.jpg

Marie Kondo – „Magia sprzątania”. Mamy różne metody na osiągnięcie szczęścia – często ukryte pod obcojęzycznymi odpowiedź na pytanie o sens życia kryje się za wymyślanym przez nią systemem konMari. Uporządkowanie otoczenia zmienia bowiem sposób myślenia. Czy tak jest rzeczywiście? Warto przekonać się samemu.

Bajki robotów.jpg

Stanisław Lem – „Bajki robotów”. Jedna z najważniejszych książek naszego mistrza science fiction. Postrzegana jako książka dla dzieci, a nawet umieszczona w kanonie lektur, tak naprawdę przeznaczona jest dla ludzi w każdym wieku – być może zresztą tylko dorośli są w stanie w pełni ją zrozumieć. Poza tym czytanie Lema w wersji elektronicznej niesie ze sobą wyjątkowe doznania – zupełnie jakbyśmy przenosili się sami na karty fantastyki naukowej napisanej w czasach, gdy e-booki śniły się być może tylko temu wielkiemu polskiemu pisarzowi.

Metro 2035.jpg

Dmitry Glukhovsky – „Metro 2035”. Postapokaliptyczna wizja podziemnej Moskwy, w której mieszkańcy próbują za wszelką cenę odtworzyć życie sprzed czasów jądrowej katastrofy. To trzecia część napisana przez samego Glukhovsky’ego, ale samo uniwersum liczy sobie już kilkadziesiąt tytułów spod pióra zarówno Rosjan, jak i Polaków. Ten tom uważany jest za jeden z najlepszych w całej serii.

Marsjanin.jpg

Andy Weir – „Marsjanin”. Książka czerpiąca pełnymi garściami zarówno z klasyki powieści przygodowej, jak i z SF. To trochę jakby nowoczesna wersja Robinsona Crusoe, który tym razem trafił jako rozbitek na inną planetę. Walka astronauty o przetrwanie zyskuje nowy wymiar – a od książki naprawdę trudno się oderwać.

Assassin’s Creed.jpg

Golden Christie – „Assassin’s Creed”. Tej pozycji nie należy mylić z serią Olivera Bowdena, która powstała jako adaptacje kolejnych części gry komputerowej. Tym razem mamy do czynienia z książką, która powstała na podstawie filmu z Michaelem Fassbenderem. Wielbicielom filmu nie trzeba jej polecać, a inni mogą przekonać się, czy warto obejrzeć tę superprodukcję.

Zwiadowcy Księga I. Ruiny Gorlanu.jpg

John Flanagan – „Zwiadowcy Księga I. Ruiny Gorlanu”. Książka australijskiego pisarza otwiera słynny cykl wydany w nakładzie wielu milionów egzemplarzy na całym świecie. Tym bardziej więc warto go poznać. Powieść opowiada o nastolatku, który pragnie zostać rycerzem, a akcja toczy się w fikcyjnej rzeczywistości stylizowanej na średniowiecze.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.jpg

Rafał Kosik – „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Kolejna książka otwierająca bardzo znany cykl powieści fantastycznonaukowych dla nastolatków. Jej bohaterowie to trójka młodych przyjaciół dysponujących różnymi, a przez to uzupełniającymi się talentami. Cała seria jest wielkim ukłonem w kierunku mistrzów gatunku.

Krzysztof Maciejewski

magazyn@allegro.pl