„To nieskrępowana wyobraźnia podpowiada dzieciom ciągle nowe role, w jakie chcą się wcielać” – mówi kostiumograf Malwina Wędzikowska. I stąd właśnie nieustanna potrzeba przebierania się i wymyślania kostiumów…

„Zgadnij, kim jestem?” – tym pytaniem zazwyczaj wita mnie siedmioletnia córka przyjaciółki, gdy przychodzę z odwiedzinami. Szybka ocena prowizorycznego stroju dziewczynki i strzelam: „Wróżką?”. Mała kręci głową, czyli nie trafiłam. Dziś jest Muzyczną Księżniczką, co powinnam była wywnioskować po flecie trzymanym w ręce. A ja myślałam, że to zamiennik różdżki. Może następnym razem uda się odgadnąć. Choć znając pomysłowość Julki, mogę przypuszczać, że księżniczka odejdzie w niepamięć, a powita mnie lew czy nawet drzewo.

Wszystkie zaprezentowane w artykule przebrania można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Pszczoła – projekt Malwiny Wędzikowskiej:

Materiały: żółty i czarny welur, skaj na paski, folia bąbelkowa na skrzydła, czarny kabel, pompony, gąbka, klej. Z weluru szyjemy bluzkę – przód i tył w czarne paski, rękawy czarne, na dole gumka. Z tylu przyczepiamy skrzydła z folii bąbelkowej. Z gąbki sklejamy czapeczkę i obszywamy ją żółtą tkaniną, doklejamy czułki – kabelki z pomponami.

Kostium pszczoły można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Kostium pszczoły można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Wyglądam jak rycerz – jestem odważny jak rycerz

– Dzieci się przebierają, bo tego potrzebują. Tak jak czytania książek czy zabawy klockami – wyjaśnia Aneta Zając, psycholog i pedagog szkolny z Warszawy. – Nawet zwyczajne, spontaniczne narzucenie na siebie koca i udawanie czarnoksiężnika czy potwora to niezwykle istotna w dziecięcym rozwoju umiejętność odzwierciedlania świata. Zarówno tego rzeczywistego, jak i całkiem wymyślonego, co nie znaczy, że mniej ważnego.

Psycholog dodaje, że maski, bajkowe kostiumy, nawet naprędce zrobione, dodają dzieciom odwagi i pozwalają wkroczyć w świat wyobraźni, co jest dla nich bardzo ważne, bo to jedyny świat, w którym mają pełnię władzy. W tym rzeczywistym świecie rządzą przecież dorośli. – Ta potrzeba działa na prostej zasadzie: wyglądam jak rycerz, czyli jestem odważny jak rycerz – tłumaczy Aneta Zając. – Dziecko może być przez chwilę groźne, straszne albo zagubione czy smutne, gdy odgrywa malutkiego szczeniaczka szukającego mamy. Każda z tych ról jest istotna, każda powinna być „oswojona”, o każdej warto z dzieckiem rozmawiać czy też włączyć się w jego wymyśloną rzeczywistość.

Chmura deszczowa – projekt Malwiny Wędzikowskiej:

Materiały: gąbka, klej, ocieplina, filc, kryształki, tasiemka atłasowa. Z gąbki robimy czapeczkę na bazę do przyklejenia ociepliny. Następnie pikujemy ją grubą igłą z nitką i formujemy chmurę. Z filcu wycinamy łezki, doklejamy kryształki i zawieszamy na atłasowych tasiemkach.

Kostium chmury można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Kostium chmury można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Jak to jest być kimś innym?

– Nie znam dziecka, które choć raz nie było kotkiem, piratem czy wróżką – mówi Patrycja Walburg, mama dwóch córek, autorka bloga o modzie dla dzieci i nastolatek DwaRazyW. – Nie znam też dziewczynki, która choć raz nie nałożyłaby szpilek mamy, których ta nie zdążyła schować w obawie przed ich połamaniem. Dzieci to takie istoty, które wiecznie eksperymentują i poszukują czegoś nowego, dotąd nieznanego. Lubią wcielać się w inne postacie i być jak ten Kopciuszek, który zgubił szklany pantofelek lub jak Spiderman wspinający się po meblach (o zgrozo!).

– Najciekawsze jest obserwowanie dzieci, ich reakcji, kiedy mają okazję przebrać się za coś lub wybrać, kim chcą być – opowiada Malwina Wędzikowska o pracy z dziećmi na planie najnowszego spotu reklamowego Allegro. – Szczególnie w pamięć zapadają te dzieci, które wyłamują się ze stereotypów, np. dziewczynki, które wcale nie chcą być kolejnymi księżniczkami, ale szukają dla siebie zupełnie nowych, niebanalnych ról.

Ptaszek – projekt Malwiny Wędzikowskiej:

Materiały: filc, kolorowe tkaniny, płótno, plastikowa opaska na czubek, gumka do przymocowania dzióbka. Wycinamy z materiałów dużo długich trójkątów (na skrzydła), przyszywamy je na taśmę, doszywamy gumki i gotowe. Z płótna wycinamy formę brzuszka i tyłu, a następnie od dołu, jak dachówki, naklejamy mniejsze kolorowe trójkąty. Na opaskę doklejamy wycięte z filcu piórka. Dziób z filcu przymocowujemy gumką. Pamiętamy o zrobieniu w dziobie dziurek do wentylacji!

Kostium ptaka można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Kostium ptaka można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

W domowej pracowni kostiumów…

…nie może zabraknąć resztek różnych materiałów, włóczek, dobrych nożyc, oczywiście przybornika krawieckiego – podpowiada Malwina Wędzikowska. – Świetnym tworzywem jest również filc. Można z niego wycinać różne kształty, jest w miarę sztywny, ale po zmoczeniu niezwykle plastyczny, możemy w nim rzeźbić prawie jak w glinie. Z przyrządów na pewno godny polecenia jest pistolet do kleju na gorąco albo klej w sprayu przeznaczony do łączenia elementów o różnych teksturach. Poza tym przydać się może tak naprawdę wszystko: gąbka tapicerska, wstążki, gumki, folia aluminiowa, oczywiście karton, kolorowy papier, rurki, kabelki. Najważniejsza zasada: nie wyrzucajmy żadnych ścinków materiałowych.

Kadr z najnowszej reklamy Allegro „Bal”

Kadr z najnowszej reklamy Allegro „Bal”

– Znajomy sklep w pobliżu z materiałami będzie tu idealnym rozwiązaniem – dodaje Patrycja Walburg. – Kupmy trochę tiulu, tańszego materiału, a jak ładnie się uśmiechniemy, pani spod lady z pewnością wyciągnie cały karton niepotrzebnych ścinków i nam go podaruje. Radość dzieci nie do opisania. W domu mam dwie córki, więc stroju Spidermana jeszcze nie przygotowywałam, ale baletnice i królewny były na porządku dziennym. W sieci krąży wiele instrukcji, jak zrobić własnoręcznie i niedrogo tiulową tutu. Zrobiłam taką z córkami już kilka razy. Idealne na strój baletnicy, księżniczki czy nawet diablicy na Halloween. Można szaleć i tworzyć, a co najważniejsze – razem z dziećmi. Zabawa nigdy się nie kończy.

Kosmonauta – projekt Malwiny Wędzikowskiej

Materiały: srebrna folia techniczna, folia aluminiowa spożywcza, gąbka, klej, kawałek kliszy na szybkę do hełmu. Ze srebrnej folii szyjemy prosty kombinezon i doklejamy elementy techniczne – rurki i osłony termoizolacyjne. Z gąbki modelujemy hełm i oklejamy go srebrną folią spożywczą. Z kawałka kliszy wycinamy szybkę do hełmu, wkładamy ją od środka i przyklejamy taśmą.

Kostium kosmonauty można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Kostium kosmonauty można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Wspierajmy dzieci w poszukiwaniach…

– Moi rodzice nigdy nie hamowali moich twórczych poszukiwań. I myślę, że to miało ogromny wpływ na to, że obecnie zajmuję się tworzeniem kostiumów – opowiada Malwina Wędzikowska i zachęca wszystkich do rodzinnego projektowania i przygotowywania strojów, nawet całkiem bez okazji. – Przebierać się, udawać, wymyślać, zgadywać. To chyba właśnie jest najlepsze w dziecięcych zabawach, a rodzice mogą w tym tworzeniu uczestniczyć – podsumowuje projektantka.

Kadr z najnowszej reklamy Allegro „Bal”

Kadr z najnowszej reklamy Allegro „Bal”

– Jeżeli nie chcemy narzekać, że dziecko przesiaduje przed komputerem, że coraz częściej biernie uczestniczy w rozrywkach typu bajka w telewizji, gra komputerowa, to zachęcajmy do kreatywności – wyjaśnia Aneta Zając. – Każdy pedagog to potwierdzi: najważniejsze w dziecięcym rozwoju jest to, co zrobi i wymyśli ono samo, a nie to, co zostanie mu podane gotowe.

– Uczmy dzieci kreatywności. Pójść do sklepu, kupić gotowy strój i wydać na niego dużo pieniędzy? To nie jest dobre rozwiązanie. Pokażmy dzieciom, jak się tworzy i wspierajmy ich chęć poznawania świata – dodaje Patrycja Walburg.

Ośmiornica – projekt Malwiny Wędzikowskiej:

Materiały: cztery pary rajstop, dwie stare koszulki, gąbka, klej, wypełniacz, biała i czarna tkanina na oczy. Z gąbki sklejamy bazę na głowę, obszywamy nią jedną z koszulek i przyklejamy wielkie oczy z czarnej i białej tkaniny. Trzy pary rajstop wypełniamy włókniną i doszywamy do czwartej pary, którą dziecko zakłada na siebie.

Kostium ośmiornicy można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Kostium ośmiornicy można zobaczyć w najnowszej reklamie Allegro „Bal”.

Księżniczka, pszczółka, motyl, ośmiornica czy kosmonauta – przebranie dla dziecka jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, co dzięki temu zyskują i rodzice, i dzieci – poznawanie siebie, wspólne spędzanie czasu, świetna zabawa. To jest bezcenne.