BrainCode to jedyny w Polsce 24-godzinny hackathon odbywający się w trzech miastach jednocześnie, który nie tylko zwycięzcom daje szansę na płatny staż. Czwarta edycja wydarzenia rozpocznie się 24 marca, a jej uczestnicy będą mieć dobę, aby wcielić w życie pomysły na temat tego „Czego szukasz w Allegro?”, wykorzystując przy tym dowolną technologię oraz dane i API Allegro. 

Aplikacja mobilna pozwalająca na przeżycie wirtualnego spaceru po Tatrach, gra, w której strzela się głosem, aplikacja ratunkowa dla osób uprawiających sporty ekstremalne czy okulary 3D oparte na starożytnej indyjskiej technologii – to tylko niektóre z pomysłów stworzonych podczas ubiegłorocznego BrainCode. Tym razem uczestnicy hackathonu postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Czego szukasz w Allegro?”.

– Działamy w dużej skali – w każdej minucie wyszukiwarka Allegro notuje średnio 5 tys. zapytań, a nasze strony wyświetlane są 100 mln razy dziennie. Pomyśleliśmy, że dla osób, które na co dzień nie pracują w naszej firmie, dane dotyczące liczby zapytań i wyników wyszukiwania konkretnych produktów będą ciekawym materiałem do pracy. Nie narzucamy uczestnikom żadnych ram technologicznych, liczymy na kreatywne podejście do tematu – mówi Jan Piętka z Allegro, organizator BrainCode 2017. – Oprócz udostępnienia danych i API Allegro oferujemy pomoc mentorów – inżynierów Allegro – którzy na każdym etapie prac będą wspierać poszczególne zespoły swoją wiedzą i doświadczeniem m.in. z zakresu programowania, projektowania oraz testowania aplikacji – dodaje.

Podczas hackathonu Allegro oferuje pomoc mentorów.

Podczas hackathonu Allegro oferuje pomoc mentorów.

Maraton programistyczny organizowany we współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce  (m.in. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), skierowany jest zarówno do nowicjuszy, jak i do profesjonalistów. Uczestnicy wydarzenia startują z równego poziomu, czyli zaczynają pracę od pomysłu, nad którym nie pracowali wcześniej. Dla osób poszukujących inspiracji organizatorzy przygotują pulę wyzwań, która trafi do zarejestrowanych osób na tydzień przed hackathonem. Nad jednym projektem mogą pracować maksymalnie 4 osoby. W wydarzeniu mogą wziąć udział zarówno gotowe drużyny, jak i pojedyncze osoby, które na miejscu zostaną połączone w zespoły.

Do udziału w hackathonie może zgłosić się każdy, jednak w tym roku Allegro szczególnie zaprasza osoby zainteresowane wakacyjnym stażem. – Koniec z nudnym procesem rekrutacyjnym i zadaniami domowymi. Rekrutacja stażystów odbędzie się właśnie na BrainCode. Nasi mentorzy będą obserwować, jak potencjalni stażyści radzą sobie w "warunkach bojowych": uczestnicy będą mogli pokazać się z jak najlepszej strony nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Będziemy zwracać uwagę na umiejętność pracy w zespole, zdolność do szybkiego uczenia się nowych technologii oraz pracy na pull requestach i code review. Przede wszystkim jednak planujemy się dobrze bawić oraz uczyć od siebie nawzajem – mówi Bartosz Walacik, mentor BrainCode, na co dzień pracujący w Allegro jako Team Leader.

Uczestnicy będą mogli pokazać się z jak najlepszej strony nie tylko w teorii, ale też w praktyce.

Uczestnicy będą mogli pokazać się z jak najlepszej strony nie tylko w teorii, ale też w praktyce.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek o 18.00 od prezentacji już istniejących zespołów roboczych oraz formowania się nowych. W sobotę późnym popołudniem wszystkie zespoły zaprezentują efekty swoich prac podczas gali finałowej przed jury składającym się z reprezentantów uczelni wyższych w podanych miastach oraz z przedstawicieli Allegro. Imprezę zakończymy podsumowaniem oraz wyróżnieniem najlepszych pomysłów. Każdy członek zwycięskiej drużyny otrzyma voucher na 500 zł do wykorzystania w aplikacji mobilnej allegro.pl oraz statuetkę. Przewidziana jest również nagroda publiczności. Niezależnie od wyniku konkursu każdy uczestnik hackathonu, który wyrazi na to chęć, ma możliwość włączenia się do rywalizacji o płatny stażu w Allegro.

Tegoroczny hackathon BrainCode potrwa od 24 (start o 18:00) do 25 (koniec o 18:00) marca. Rejestracja uczestników trwa. Szczegóły można znaleźć na stronie: allegro.tech/braincode/.

Partnerami BrainCode 2017 są No Fluff Jobs i Challenge Rocket.

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl