Filmy ze studia Disneya zarobiły w ubiegłym roku w kinach na całym świecie ponad 7 miliardów dolarów! Jedną z produkcji, która przyłożyła się do tego sukcesu, jest „Księga dżungli”. Aktorski remake animowanego klasyka zarobił w pojedynkę prawie 1 miliard dolarów. Eksperci przewidują, że wchodząca na ekrany „Piękna i bestia” może ten sukces powtórzyć. 

Studio Disneya od lat jest na fali wznoszącej. Wytwórnia jest dziś właścicielem wydawnictwa Marvel, praw do marek „Gwiezdnych wojen” oraz „Indiany Jonesa”, a także produkującego przebój za przebojem studia Pixar. Posiada również olbrzymi katalog klasycznych filmów, które wszyscy znają i kochają. Co najważniejsze, wie, jak z tego zrobić użytek.

Od kilku lat wytwórnia z powodzeniem wraca do swoich najsłynniejszych animowanych produkcji, przygotowując ich nowe, aktorskie wersje. Pierwsze było „101 dalmatyńczyków” zrealizowane jeszcze w 1996 roku przez Stephena Hereka. Film odniósł finansowy i artystyczny sukces, doczekał się nawet cztery lata później kontynuacji, ale nie zapoczątkował trendu. To udało się dopiero w 2010 roku Timowi Burtonowi i jego „Alicji w Krainie Czarów”.

Nakręcony za 200 milionów dolarów film nie podbił serc krytyków, ale zdobył dwa Oscary, a co najważniejsze, wygenerował w box office wynik w wysokości ponad 1 miliarda dolarów! Ten sukces sprawił, że szefowie wytwórni zdecydowali się pomysł kontynuować. W 2014 roku swoją premierę miała „Czarownica” z Angeliną Jolie, opowieść o złej czarownicy znanej z rysunkowej „Śpiącej królewny” z 1959 roku. Recenzje ponownie nie były porywające, ale kasa wytwórni tylko dzięki temu jednemu tytułowi powiększyła się o 750 milionów dolarów. Rok później do kin trafił „Kopciuszek” w reżyserii Kennetha Branagha z Lily James w roli tytułowej. Tym razem krytycy dopisali, ale wpływy ze sprzedaży biletów nie przekroczyły 600 milionów dolarów. Te dwa światy udało się połączyć dopiero wspomnianą wcześniej „Księgą dżungli”. Zrealizowana za 175 milionów dolarów superprodukcja inspirowana animacją z 1967 roku zyskała znakomite recenzje, zdobyła Oscara i zarobiła ponad 1 miliard dolarów.

Specjaliści oczekują, że „Piękna i bestia” może ten sukces co najmniej powtórzyć. Film jest aktorskim remake'em uhonorowanej dwoma Oscarami klasycznej animacji z 1991 roku. Jego reżyserii podjął się zdobywca Nagrody Akademii Bill Condon, a tytułowe role zagrali gwiazda serialu „Downton Abbey” Dan Stevens oraz znana z serii filmów o Harrym Potterze Emma Watson. Pierwsze recenzje są dobre, choć na arcydzieło nie ma co liczyć. Na pewno jednak można liczyć na zachwycające wizualnie widowisko. Studio Disneya potrafi bowiem nawet „odgrzewanego kotleta” podać w taki sposób, żeby nie tylko godnie prezentował się na talerzu, ale przede wszystkim uczynił z kucharza milionera.

Z okazji premiery aktorskiej wersji „Pięknej i bestii” przedstawiamy 10 najlepiej sprzedających się klasycznych disnejowskich animacji na Allegro. I zdradzamy, które z nich doczekają się swoich aktorskich wersji. Ranking ułożyliśmy od miejsca ostatniego do pierwszego.

10. ŚPIĄCA KRÓLEWNA (1959)

Nominowana do Oscara animowana adaptacja jednej z najsłynniejszych baśni braci Grimm. Choć dziś uznawana za klasykę, pierwotnie nie została zbyt dobrze przyjęta przez krytyków, a w kinach nie odniosła spodziewanego sukcesu. W rezultacie swoją kolejną rysunkową ekranizację baśni - „Małą syrenkę” - studio stworzyło dopiero 30 lat później. Zrealizowana w 2004 roku „Czarownica” z Angeliną Jolie w roli tytułowej opowiada historię Śpiącej Królewny z perspektywy złej czarownicy, która rzuciła na nią zły czar.

9. POCAHONTAS (1995)

Jedna z najgłośniejszych disnejowskich animacji lat 90. Inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o indiańskiej księżniczce i jej spotkaniu z przybyszami ze Starego Kontynentu irytowała krytyków swobodnym potraktowaniem amerykańskiej historii, co jednak nie przeszkodziło produkcji zdobyć dwóch Oscarów, a z postaci Pocahontas uczynić jednej z najpopularniejszych disnejowskich księżniczek. W 1998 roku film doczekał się kontynuacji zatytułowanej „Pocahontas II: Podróż do Nowego Świata”.

8. PIOTRUŚ PAN (1953)

Adaptacja sztuki i powieści J.M. Barriego. Obraz był pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Cannes w 1953 roku, podczas którego Walt Disney został odznaczony orderem Legii Honorowej. Opowieść o chłopcu, który nie chciał dorosnąć, i jego potyczkach z Kapitanem Hakiem doczekała się w 2002 roku animowanej kontynuacji „Piotruś Pan: Wielki powrót”, a od 2008 roku studio Disneya z powodzeniem produkuje animowane komputerowo obrazy poświęcone przygodom wróżki Dzwoneczka.

7. ALADYN (1992)

Luźna adaptacja jednej z najsłynniejszych opowieści zawartych w „Baśniach 1001 nocy”, która nieoczekiwania stała się najbardziej dochodowym filmem roku 1992. Obraz zdobył dwa Oscary oraz doczekał się dwóch kontynuacji i nominowanej do pięciu nagród Tony adaptacji w postaci broadwayowskiego musicalu. Obecnie w studiu Disneya trwają prace nad dwoma aktorskimi filmami powiązanymi z „Aladynem”. Pierwszy to remake animacji, którego reżyserią jest ponoć zainteresowany Guy Ritchie. Drugi zatytułowany roboczo „Genies” zapowiadany jest jako prequel przygód Aladyna i opowiadać ma o wydarzeniach, które doprowadziły do tego, że niebieski dżin został uwięziony w lampie.

6. 101 DALMATYŃCZYKÓW (1961)

Ekranizacja popularnej książki autorstwa brytyjskiej pisarki Dodie Smith, której komercyjny sukces pomógł studiu Disneya wyjść z finansowego dołka, w jakim wytwórnia znalazła się po początkowej klęsce „Śpiącej królewny”. Opowieść o przygodach dalmatyńczyków stawiających czoła przerażającej Cruelli De Mon do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych produkcji studia Disneya. Film doczekał się dwóch aktorskich adaptacji w latach 1996 i 2000, a w 2003 roku powstała jego animowana kontynuacja zatytułowana „101 dalmatyńczyków II. Londyńska przygoda”. Obecnie w wytwórni Disneya trwają prace nad samodzielną produkcją poświęconą Cruelli De Mon. W postać gotowej na wszystko miłośniczki futer wcielić ma się tegoroczna laureatka Oscara Emma Stone.

5. PIĘKNA I BESTIA (1991)

Porywająca ekranizacja klasycznej francuskiej baśni autorstwa Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Ponadczasowa opowieść o miłości i poświęceniu jako pierwsza w historii disnejowska animacja doczekała się musicalowej adaptacji na Broadwayu. W latach 1997 i 1998 powstały jej kontynuacje zatytułowane „Piękna i Bestia. Zaczarowane święta” oraz „Piękna i Bestia. Zaczarowany świat Belli”. W roku 2002 film powrócił na ekrany kin w wersji przeznaczonej na ekrany IMAX a w 2012 roku doczekał się nawet wersji 3D.

4. MAŁA SYRENKA (1989)

Film, który rozpoczął okres „disnejowskiego renesansu” - trwającego 10 lat (1989-1999) okresu sukcesów, dzięki którym wytwórnia Disneya po ponad dekadzie niepowodzeń powróciła na szczyt. Adaptacja jednej z najsłynniejszych baśni Hansa Christiana Andersena zdobyła dwa Oscary, a z syrenki Arielki uczyniła bohaterkę milionów dziewczynek na całym świecie. Film doczekał się kontynuacji zatytułowanej „Mała Syrenka 2: Powrót do morza” i prequela pt. „Mała Syrenka: Dzieciństwo Ariel” oraz adaptacji w formie animowanego serialu telewizyjnego i broadwayowskiego musicalu.

3. KOPCIUSZEK (1950)

Ekranizacja popularnej baśni Charlesa Perraulta. Nominowana do trzech Oscarów ponadczasowa opowieść o miłości i o tym, że nawet najbardziej szalone marzenia mogą się spełnić. W 1950 roku kiedy miała premiera „Kopciuszka”, studio Disneya miało ponad 4 miliony dolarów długów spowodowanych wybuchem II wojny światowej i zamknięciem europejskiego rynku dla filmów wytwórni. Dzięki tej produkcji firma po raz kolejny wyszła na prostą. Ponad 50 lat później powstały dwie animowane kontynuacje Kopciuszka zatytułowane „Kopciuszek II: Spełnione marzenia” oraz „Kopciuszek III: Co by było, gdyby...”. W 2015 roku swoją premierę miał aktorski remake „Kopciuszka” w reżyserii Kennetha Branagha.

2. PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA (1977)

Ostatni film z disnejowskiego kanonu, w którego realizację osobiście zaangażowany był Wal Disney. „Przygody Kubusia Puchatka” są w produkcją złożoną z trzech krótkometrażowych filmów nakręconych w latach 1966-1977 i połączonych w całość. Produkcja od lat uznawana jest za jedną z najlepszych w dorobku studia, a sam Kubuś Puchatek - do którego postaci Disney posiada wyłączne prawa - jest jedną z najcenniejszych marek w portfolio wytwórni, generującą przychody na poziomie 1 miliarda dolarów rocznie! Obecnie w studiu trwają prace nad aktorską produkcją pt. „Christopher Robin” opowiadającą historię dorosłego Krzysia, który po latach wraca do Stumilowego Lasu, by spotkać się z przyjaciółmi z dzieciństwa: Kubusiem, Prosiaczkiem, Kłapouchym i Kangurzycą oraz Maleństwem. Obraz na podstawie scenariusza Alexa Rossa Perry’ego wyreżyseruje Marc Forster autor „Quantum of Solace” oraz superprodukcji „World War Z”.

1. KRÓL LEW (1994)

Jedna z najgłośniejszych, najbardziej udanych i najbardziej znanych produkcji w dorobku Disneya. Zabawna i wzruszająca opowieść o przygodach lwa Simby, w której pobrzmiewają echa Szekspirowskiego „Hamleta” jest najwyżej ocenioną animacją przez użytkowników serwisu imdb.com, największej na świecie internetowej bazy filmowej. Obraz zarobił w kinach blisko miliard dolarów (co w latach 90. było nie lada wyczynem) i doczekał się kontynuacji zatytułowanej „Król Lew II: Czas Simby” oraz prequela „Król Lew III: Hakuna Matata”. Bohaterowie filmu pojawiają się również w serialach „Timon i Pumba” oraz „Lwia straż”. Broadwayowski musical stworzony na podstawie „Króla Lwa” jest wystawiany nieprzerwanie od 1997 roku. Spektakl zdobył 5 nagród Tony i zarobił już ponad 1 miliard dolarów! Obecnie trwają przygotowania do realizacji aktorskiej (!) wersji „Króla Lwa”, której reżyserii podjął się Jon Favreau, twórca wspomnianej wcześniej „Księgi dżungli”.

Ilustracja: DB Creative Factory

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl