Z komiksowych kart przenieśli się na wielkie i małe ekrany – do kin, na konsole oraz komputery. Superbohaterowie wykreowani przez takich mistrzów jak Stan Lee, Bob Kane czy Jerry Siegel rozbudzają wyobraźnię coraz to nowych odbiorców: czytelników, widzów oraz graczy. Ci ostatni mają niezwykłą okazję poczuć, jak to jest założyć trykot, pelerynę czy inne superbohaterskie atrybuty, by rozprawiać się ze złoczyńcami na wiele widowiskowych sposobów.

W zamierzchłym XX wieku fani zachwycali się już zapomnianymi niemalże grami, jak choćby X-Men z 1992 roku czy Batman z 1986. A pierwsza gra ukazała się już w 1979 roku na słynne Atari 2600 i opowiadała oczywiście o… Supermanie. Niemniej od tego czasu minęło kilka generacji sprzętu i dziś gry wideo o superbohaterach to zupełnie inna para kaloszy… Oto 10 najlepiej sprzedających się gier na Allegro z superbohaterami w rolach głównych:

10. The Incredible Hulk: Ultimate Destruction

Głównym bohaterem tej produkcji jest rzecz jasna Bruce Banner, geniusz i naukowiec – Doktor Jekyll, dla którego Pan Hyde jest zielonym, niezwykle agresywnym i mało inteligentnym stworem. Rozgrywka skupia się na nieustannej walce z siłami wroga, czyli wojskiem czy postaciami znanymi z kart komiksów Marvela. Co fajne, praktycznie wszystkie obiekty można zniszczyć lub zamienić w broń. Zielony stwór może zatem przemieniać samochody w pociski lub w młoty-rękawice, a latarnie w metalowe maczugi. Arsenał zmienia się w zależności tego, co aktualnie znajduje się pod ręką.

9. Ultimate Spider-Man

Produkcja w żaden sposób nie nawiązuje do filmów z Człowiekiem-Pająkiem w roli głównej. Odwołuje się natomiast do komiksowego cyklu pod tym samym tytułem, który prezentuje znaną wszystkim opowieść do naszych czasów. Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, a przemierzamy Manhattan oraz Queens, odwiedzając lokacje znane z komiksu. Wykonujemy różne misje połączone w całość opowieścią o walce dobrego Petera ze złoczyńcami. Warto podkreślić, iż możemy się również wcielić w Venoma – największego wroga Petera Parkera, dysponującego zbliżonymi do Spider-Mana umiejętnościami…

8. X-Men Legends

Action-RPG świetnie odpowiadający potrzebom fanów komiksów i filmów opowiadających o X-Menach. Mamy rzecz jasna za zadanie powstrzymanie złowrogiego Magneto. W grze kontrolujemy czteroosobową drużynę, której członków wybieramy dowolnie spośród 15 postaci (są wśród nich Wolverine, Gambit, Storm, Cyclops czy Nightcrawler). Każdy mutant ma unikatowe charakterystyki i moce. Walki rozgrywamy w środowisku w pełni trójwymiarowym i interaktywnym. Choć gra ma kilkanaście lat, wciąż robi wrażenie!

7. Spider-Man Web Of Shadows

Gra akcji z perspektywy trzeciej osoby. Co ważne, jako jedna z nielicznych opowieści o Spider-Manie nie nawiązuje do żadnego z filmów z Peterem Parkerem w roli głównej. W efekcie powstała nowa fabuła: nowojorski Manhattan opanowały groźne symbionty zmieniające ludzi i ich otoczenie. Mieszkańcy zostali zarażeni, drapacze chmur pokryły się czarną powłoką, a na miejskie ulice wyszła cała menażeria niebezpiecznych istot. W "Web of Shadows" gracz może swobodnie poruszać się po Nowym Jorku – w pionie i w poziomie. W trakcie rozgrywki tradycyjnie rozwijamy postać, ulepszając sekwencje ciosów szczególnie przydatnych w walkach z bossami.

6. Lego Marvel Superheroes

Na liście najciekawszych gier z superbohaterami nie mogło zabraknąć produkcji z Lego w tytule. Wielu zapewne pamięta hitowego Lego Batmana, który doczekał się nie tylko trzech odsłon, ale doprowadził też do powstania kinowego dzieła. Niemniej to właśnie "Lego Marvel Superheroes" pozwala się wcielić chyba w największą liczbę superbohaterów. Gra opowiada oryginalną historię, w której pojawiają się Nick Fury, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk czy Spider-man. Scenariusz roi się od dowcipów zrozumiałych dla każdego odbiorcy bez względu na wiek. Co ciekawe, twórcy postarali się też o wiele rozmaitych nawiązań do wydarzeń znanych z historii komiksowego uniwersum Marvela.

5. Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Ulepszona i poprawiona trzecia odsłona słynnej serii, w której superbohaterowie ścierają się z postaciami stworzonymi w przez pracowników Capcomu. Podobnie do słynnego "Street Fighter IV", gra łączy charakterystyczne, dwuwymiarowe walki z nowoczesną trójwymiarową grafiką i szybką, dynamiczną akcją. Warto pamiętać, iż w odróżnieniu od wielu bijatyk, tu przed walką wybieramy trzyosobową drużynę bohaterów, między którymi możemy dowolnie się przełączać w czasie starcia. A wachlarz dostępnych postaci – biorąc pod uwagę wszelkie dodatki i uzupełnienia – jest niesamowity. Z jednej strony mamy Akumę z cyklu "Street Fighter" czy Alberta Weskera z "Resident Evil", a z drugiej – Kapitana Amerykę czy Deadpoola…

4. Injustice: Gods Among Us

Bijatyka będąca dziełem studia NeteherRealm, za którego sterami stoi Edward J. Boon, pomysłodawca i twórca większości gier z cyklu "Mortal Kombat". To deweloper, który odświeżył również słynną markę znaną za sprawą niezapomnianych Fatality. Podstawowy model rozgrywki w "Injustice" przypomina ten z "Mortal Kombat". W pojedynku dwu zawodników wygrywa ten, który pierwszy znokautuje przeciwnika. Pojedynki są widowiskowe, bohaterowie używają bowiem charakterystycznych mocy i umiejętności znanych z komiksowych historii czy filmów. W grze pojawili się zaś m.in. Bane, Batman, Flash, Joker, Superman, Harley Quinn czy inne postaci ze stajni DC. W 2017 roku ma się ukazać druga część "Injustice".

3. X-Men Origins Wolverine

O tej produkcji wspominałem przy okazji najciekawszych egranizacji (@link@). Nie mogło jej jednak zabraknąć na tej liście, jest to bowiem jedna z najlepszych produkcji opowiadających o superbohaterach, a zapewne najlepsza z gier opowiadających o Loganie, który znów powraca na wielkie ekrany w hitowej hollywoodzkiej produkcji. Jednakże X-Men Origins Wolverine nawiązuje do filmu Gavina Hooda z 2009 roku. W grze wcielamy się oczywiście w Wolverine’a i odkrywamy jego mroczną przeszłość, pokonując kolejne fale przeciwników. Oczywiście prócz standardowych ciosów i ruchów, możemy także wykorzystywać otoczenie oraz specjalne moce Logana.

2. Deadpool: The Video Game

Pierwsza pełnoprawna gra wideo z tytułowym bohaterem – i od razu hit! Zapewne twórcy zawdzięczają sukces głównie tym, iż postanowili być możliwie wierni komiksowemu pierwowzorowi. Gadatliwy bohater ma bardzo sarkastyczne poczucie humoru, jest moralnie dwuznaczny, a przy tym zabójczo skuteczny. Rozgrywka to dynamiczny hack'n'slash z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Tytułowy heros posiada charakterystyczne uzbrojenie – dwa pistolety oraz dwie katany, ale z chęcią i często korzysta również z innego sprzętu.

1. Batman: The Arkham Series

Niełatwo jest wybrać najlepszą część z cyklu stworzonego w Rocksteady Studios. Każda odsłona ma w sobie coś niesamowitego i godnego uwagi. "Batman: Arkham Asylum" (2009) odświeżyła wizerunek Mrocznego Rycerza w grach. Akcja "Arkham City" (2011) toczy się rok później, a miejscem rozgrywki stało się nie mroczny szpital psychiatryczny, ale miasto. "Batman: Arkham Origins" (2013) to prequel całej opowieści, a "Batman: Arkham Knight" (2015) wieńczy całą opowieść. W tej ostatniej odsłonie kilku największych superzłoczyńców Gotham, m.in. Pingwin, Dwie Twarze i Harley Quinn, łączy siły pod przywództwem Stracha na Wróble, by raz na zawsze pozbyć się Batmana. Recenzenci doceniali fabułę, dynamiczne walki, nieliniową rozgrywkę czy różnorodność gadżetów. A gracze? Gracze dobrze się bawili!

Tomek Kreczmar

nerdica.pl

magazyn@allegro.pl