Wchodzący właśnie na ekrany kin „Logan: Wolverine” podbija serca krytyków i wiele wskazuje na to, że będzie to jeden z najlepszych komiksowych filmów roku. Korzystając więc z tej okazji, przedstawiamy 10 najpopularniejszych komiksów o Wolverinie na Allegro. 

Wolverine, powołany do życia w 1974 roku przez Lena Weina i Johna Romitę Seniora, jest dziś najpopularniejszym członkiem komiksowej drużyny X-Men i jednym z najpopularniejszych superbohaterów X-Men. Uzbrojony w zabójcze szpony z adamantium oraz obdarzony mocą błyskawicznego leczenia nawet najcięższych ran mutant był i jest atrakcyjnym antybohaterem, którego przygody tworzyli tacy mistrzowie jak Frank Miller, Chris Claremont i John Byrne.

Wolverine pojawił się w większości adaptacji serii X-Men: serialach animowanych, grach wideo i, oczywiście, w filmach. W tych ostatnich od 17 lat w jego postać z powodzeniem wcielał się Hugh Jackman, który niedawno ogłosił, że „Logan: Wolverine” jest już ostatnią x-menowską produkcją z jego udziałem. Taką samą decyzję podjął Patrick Stewart odtwarzający rolę mentora mutantów profesora Charlesa Xaviera.

Akcja „Wolverine: Logan” rozgrywa się w niedalekiej w przyszłości, w której od dwudziestu lat nie narodził się żaden mutant. Zmęczony życiem Logan ukrywa się przed światem, opiekując się schorowanym profesorem Xavierem. Kiedy jednak na jego drodze pojawia się młoda mutantka potrzebująca pomocy, Wolverine wraca do gry. Film jest luźną adaptacją miniserii „Wolverine: Staruszek Logan”, którą także znajdziecie w naszym zestawieniu.

Poniżej przedstawiamy 10 najlepiej sprzedających się komiksów o Wolverine na Allegro ułożonych od miejsca ostatniego do pierwszego.

10. „WOLVERINE: SNIKT!” (Tsutomu Niehi)

wolverine_snikt.jpg

Wyjątkowy komiks, bowiem stworzony przez japońskiego mistrza mangi Tsutomu Nihei, autora znakomitego cyklu „Blame!”. 5-odcinkowa miniseria opowiada o przygodach Wolverine’a przeniesionego w przyszłość do roku 2058, gdzie musi stawić czoła potężnemu wrogowi. I, oczywiście, uratować świat.

9. „WOLVERINE” (Chris Claremont i Frank MIller)

wolverine_miller_claremont.jpg

Wydana po raz pierwszy w 1982 roku miniseria dziś uznawana za klasykę gatunku. Kiedy Wolverine dowiaduje się, że jego ukochana Mariko ma poślubić innego mężczyznę, wybiera się w podróż do Japonii, by na miejscu wyjaśnić zdradę swojej wybranki. Na miejscu staje się celem ataków ze strony yakuzy i wojowników ninja.

8. „WOLVERINE: WRÓG PUBLICZNY” (Mark Millar i John Romita Jr)

wolverine_wrog_publiczny_tom1.jpg

Również w Japonii rozpoczyna się akcja tej dwutomowej opowieści wydanej po raz pierwszy w 2004 roku. Wolverine przybywa do Kraju Kwitnącej Wiśni, by pomóc staremu przyjacielowi odnaleźć syna. Na miejscu zostaje jednak zabity (!), a następnie wskrzeszony jako zabójca na usługach klanu Dłoni. Połączone siły Dłoni, Hydry i organizacji znanej jako „Świt Białego Światła” chcą wykorzystać mutanta do realizacji diabolicznego planu przejęcia władzy nad światem.

7. „WOLVERINE: KONIEC” (Paul Jenkins i Claudio Castellini)

wolverine_koniec.jpg

Sześcioodcinkowa miniseria wydana po raz pierwszy w 2003 roku. Przedstawiona w niej jest historia podstarzałego Logana, który żyjąc w dziczy z dala od ludzi, oczekuje na koniec swych dni. Niespodziewanie otrzymuje list z informacją o śmierci kogoś, kto prześladował go przez całe jego życie - mutanta Sabretootha. Dawny wróg przekazuje Wolverine’owi w spadku posiadłość skrywającą tajemnicę przeszłości Logana.

6. „WOLVERINE: ESSENTIAL”

wolverine_essential_tom2.jpg

Pod szyldem „Wolverine: Essential” ukazały się nakładem nieistniejącego już wydawnictwa Mandragora dwa opasłe tomy (ponad 500 stron każdy) zbierające 47 pierwszych zeszytów samodzielnej serii komiksowej poświęconej Rosomakowi. Jej akcja rozpoczyna się w czasach, kiedy członkowie drużyny X-Men zostają oficjalnie uznanych za martwych, a Wolverine ukrywa się w egzotycznym mieście Mardipoor, gdzie przyjmuje imię Patch. Oczywiście, nadal nie potrafi trzymać się z dala od kłopotów i nawet na „uchodźstwie” przeżywa wiele niesamowitych przygód z podróżą w czasie włącznie.

5. „WEAPON X” (Barry Windsor-Smith)

weapon_x.jpg

Kanoniczna opowieść o narodzinach Wolverine’a wydana u nas po raz pierwszy w 1994 roku przez TM-Semic. Wznowiona dwa lata temu w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela pod tytułem „Wolverine: Broń X”. Poznajemy w niej okoliczności, w jakich Logan otrzymał szkielet i szpony z adamiantium, jesteśmy świadkami okrutnych medycznych eksperymentów przeprowadzanych w ramach tajnego programu wojskowego oraz krwawej rozprawy Rosomaka z dręczycielami. Ekspresyjnie narysowany i dynamicznie opowiedziany komiks jest dziś uznawany za jeden z najważniejszych w historii Logana.

4. „WOLVERINE: STARUSZEK LOGAN” (Mark MIllar i Steve McNiven)

staruszek_logan.jpg

Ośmioodcinkowa miniseria, której film „Wolverine: Logan” jest luźną adaptacją. Akcja komiksu rozgrywa się w przyszłości odległej o 50 lat. Ameryka zmieniła się w pustkowie rządzone przez despotycznych złoczyńców. Superbohaterowie polegli, a los Wolverine'a pozostaje nieznany. Jego miejsce zajął starszy mężczyzna przedstawiający się jako Logan. Zależy mu jedynie na własnej rodzinie, dlatego gdy ktoś jej zagrozi, Logan odbędzie podróż przez dziwną, nową Amerykę. Od tej misji zależeć będzie jego przyszłość, a przy okazji odkryje tajemnicę z przeszłości.

3. „WOLVERINE: GENEZA” (Paul Jenkins i Andy Kubert)

wolverine_geneza_2.jpg

Kolejna kanoniczna historia w tym zestawieniu. Wydana w latach 2001-2002 sześciododcinkowa opowieść o dzieciństwie i młodości Jamesa Howletta, którego świat miał poznać w przyszłości jako Wolverine’a. Akcja komiksu rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Kanadzie. W posiadłości bogatej rodziny Howlettów spotykają młody dziedzic James, Rose - sierota przygarnięta na służbę oraz Pies - dręczony przez ojca syn lokalnego ogrodnika. Ich losy splotą w serii dramatycznych i brzemiennych w konsekwencje wydarzeń. Kilkanaście lat później miniseria doczekała się kontynuacji zatytułowanej „Geneza II”, która jednak nie powtórzyła sukcesu części pierwszej.

2. „WOLVERINE/HULK” (Sam Kieth)

wolverine_hulk.jpg

Krótka, zaledwie czteroodcinkowa miniseria opowiadająca o wyjątkowej misji, jakiej na zlecenie ducha dziewczynki o imieniu Po podejmują się dwaj słynni superbohaterowie uniwersum Marvela. Wolverine i Hulk postanawiają połączyć swoje siły, by spełnić prośbę zjawy, jednak wypełnienie zadania okaże się niełatwe, a Wolverine i Hulk niejednokrotnie skakać sobie będą do oczu.

1. „WOLVERINE: LOGAN” (Brian K. Vaughan i Eduardo Risso)

wolverine_logan.jpg

Stworzona w 2008 roku krótka opowieść o tym, jak Logan stał się mężczyzną. Akcja komiksu rozgrywa się w ostatnich dnia II wojny światowej, a Wolverine’a poznajemy jako więźnia japońskiego obozu jenieckiego. W towarzystwie innego żołnierza mutant podejmuje udaną próbę ucieczki na wolność. I wtedy dopiero zaczynają się jego prawdziwe kłopoty. Kiedy na drodze zbiegów pojawia się piękna kobieta, pomiędzy towarzyszami dochodzi do konfliktu, który swój finał znajdzie kilkadziesiąt lat później.

Ilustracja: DB creative Factory

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl