Oto ranking 10 najlepiej sprzedających się czeskich filmów na Allegro. Ponadczasowych, które śmieszą, zachwycają, dają do myślenia. Wciąż chcemy je oglądać. 

Do kin wchodzi pikantna komedia romantyczna o singlach i miłości „Wszystko albo nic”. Ten czesko-słowacki film inspirowany przebojową „Bridget Jones” opowiada o sercowych poszukiwaniach grupy znajomych. O uczucia jednej z pięknych bohaterek (w tej roli Tatiana Pauhofová znana polskim widzom z miniserialu „Gorejący krzew” Agnieszki Holland oraz produkcji „Janosik. Prawdziwa historia”) walczy dwóch amantów polskiego kina – Michał Żebrowski i Paweł Deląg. Film wyprodukowany jest na podstawie bestsellerowych książek Evy Urbaníkovej, a wyreżyserowała go Marta Ferencová.

Czy temu filmowi uda się dorównać klasą najlepszym czeskim filmom? Sprawdzimy to w kinach, ale poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Czeską literaturę, filmy, historie, poczucie humoru od lat w Polsce propaguje Mariusz Szczygieł, dziennikarz i świetny reportażysta. To Czechom poświęcił książki „Gottland”, „Zrób sobie raj” oraz „Láska Nebeska”. W mentalności Czechów Szczygłowi podoba się ich szczere umiłowanie życia. Dla Czecha to prawdziwe nie polega na całotygodniowej pracy, ale na tym, co można robić od piątku do niedzieli. A można biesiadować z przyjaciółmi, pić piweczko, kaweczkę (czeski język lubi zdrobnienia), cieszyć się urokami życia. I to właśnie od lat, mimo zmieniających się czasów, systemu politycznego, widoczne jest w czeskiej literaturze i w filmografii. Oto 10 czeskich filmów, które wciąż kupowane są na Allegro, ułożonych od miejsca ostatniego do pierwszego.

10. Taka prosta historia – „Miłość blondynki”

Któż nie widział najlepszych, uhonorowanych Oscarami za reżyserię filmów Miloša Formana m.in. „Amadeusz”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Skandalista Larry Flynt”? Nim jednak Forman zrobił wielką karierę w Hollywood, tworzył w Czechosłowacji. To tam wyreżyserował kilka znakomitych filmów, które zapisały się do historii kina, jako nurt Nowej Fali. Jeden z najbardziej znanych to „Miłość blondynki”(1965). Bohaterką jest Andula, młoda dziewczyna, pracownica fabryki na prowincji. Naiwna, wierząca w miłość, zakochuje się w pianiście z Pragi. Poznaje go na wieczorku zapoznawczym, gdzie on gra. Spędzają wspólnie noc, potem on wyjeżdża. Andula wyrusza do Pragi i postanawia go odnaleźć. Ta podróż w ślad za Mildą uświadomi jej, jak naiwne były jej marzenia. Prosta historia o dorastaniu, nadziejach, pełna gorzkiego rozczarowania, ale osłodzona ironią i komizmem.

9. Piękna katastrofa – „Pali się, moja panno”

Forman wyjechał do Stanów w 1968 roku kręcić film o amerykańskiej młodzieży. W tym czasie w Pradze wybuchła „czeska wiosna”, wkrótce krwawo stłumiona. Reżyser zdecydował się na emigrację. Rok wcześniej zrobił swój ostatni czechosłowacki film. Przez „Pali się, moja panno” (1967) niemal nie doprowadził do ogólnokrajowej katastrofy. Stało się tak, kiedy po obejrzeniu filmu oburzyli się strażacy. Ponoć zagrozili, że przestaną gasić pożary. Co ich wprawiło w takie oburzenie? Film Formana to relacja z dorocznego Balu Strażaka odbywającego się w jednej z czechosłowackich wiosek. Impreza wymyka się spod kontroli. Giną przeznaczone na loterię fanty, a jedyna kandydatka do tytułu miss balu okazuje się niezbyt piękną, tęgą matroną. Atmosfera z każdą chwilą staje się coraz bardziej napięta. Zabawne, ale Forman pod płaszczykiem lekkiej komedii pokazuje mechanizmy działania systemu komunistycznego. Warto obejrzeć i pomyśleć, bo film wcale nie stracił na aktualności...

8. Cudowna lekcja historii – „Obsługiwałem angielskiego króla”

W 2006 roku Jiří Menzel powraca znakomitym filmem „Obsługiwałem angielskiego króla”. To komedia także oparta na opowieści Hrabala. Bohaterem jest kelner, który w końcu dorabia się własnej restauracji. To oportunista, który nie angażuje się w to, co się dzieje na świecie. Akcja zaczyna się w okresie międzywojennym, a kończy w latach 60. Kelner Dite nie próbuje pojąć zdarzeń historycznych ani politycznych. Wszystko, co go spotyka, przyjmuje z pokorą, w każdej sytuacji kombinując, jak ugrać coś dla siebie. Jak zareaguje, gdy straci swoją restaurację? Barwny opis dojrzewania w lokalach gastronomicznych, tragicznej miłości w czasie wojny i groteskowych, powojennych represji wobec „burżujów”. Menzel snuje piękną opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. Śmiech z własnych słabości, dowcip, jak i czułość w opowiedzeniu smutnych historii to właśnie kwintesencja i klasa czeskiego kina. Warto je oglądać dla relaksu i do zamyślenia.

7. Koniec tamtego świata – „Śmierć pięknych saren”

Film dla zainteresowanych historią i nie tylko, bo w „Śmierci pięknych saren” Karela Kahyni (1986) zobaczymy losy żydowsko-czeskiej rodziny z Pragi przed i w czasie okupacji niemieckiej. Scenariusz filmu stworzono na autobiograficznym opowiadaniu Oty Pavela. Bohater – ojciec Popper – jest najlepszym sprzedawcą odkurzaczy w Europie. Jego w miarę spokojne życie to rodzina, łowienie ryb i sąsiedzkie spotkania. Wszystko zmienia się diametralnie, gdy przychodzi wojna i musi chronić swoich synów przed transportem do obozu. Świetny obraz Czech z czasów okupacji niemieckiej i jak zwykle komedia, groteska, dramat. Piękny, z czułością do ludzi, opowiedziany film. O tych, których już nie ma.

6. Ikona seksu – „Postrzyżyny”

Postrzyżyny” (1980) to kolejne dzieło Jiřiego Menzla według Bohumila Hrabala. Tym razem bohaterką jest kobieta o imieniu Maryška. Jej bujne włosy budzą podziw wśród mieszkańców małego miasteczka. To żona zarządcy browaru w Nymburku, energetyczna kobieta, która przysparza mężowi swoim temperamentem zmartwień. Budzą się w nim nawet podejrzenia o jej romans z jego własnym bratem. Podejmuje on działania, aby ujarzmić małżonkę. Wraz z miejscowym doktorem chce dokonać symbolicznego obcięcia włosów żony, żeby pozbawić ją domniemanej magicznej siły. Podobno Maryška była pierwszym seksmarzeniem nastolatków dojrzewających w latach 80. Warto się przekonać, czy jej czar wciąż działa.

5. W stronę Andromedy – „Guzikowcy”

Reżyser Peter Zelenka jest nieodrodnym synem czeskiej tradycji filmowej. Były basista i punkowiec, tworząc filmy, czerpie z doświadczeń czeskiej Nowej Fali, Vaclava Havla, ale i z kina Jima Jarmuscha. Jego debiut „Guzikowcy”(1997) od razu stał się hitem. To komedia o przeciętnych ludziach zmagających się z losem u schyłku dwudziestego wieku. Interesujący film, w którym niby błahe wątki: plucia na pociąg, złej pogody, spekulacji o wystrzeleniu spermy w stronę Andromedy czy bombie atomowej splatają się z ważnymi kwestiami niewierności i zabójstwa. Sześć połączonych ze sobą historii, w których dużą rolę gra przypadek. To on uruchamia spiralę wydarzeń. Dobrze się ogląda, bo nie wiadomo, co wydarzy się za chwilę i kim okaże się bohater kolejnego epizodu – duchem, zabójcą, a może ofiarą? Bo przecież to znana prawda, że nic nie jest takie jakie się nam wydaje.

4. Sposób na życie – „Samotni”

Jeden z pierwszych filmów, który nie demonizuje samotności, ale pokazuje, że w dzisiejszych czasach może być sposobem na życie. Tacy właśnie są „Samotni” (2000), w reżyserii Davida Ondříčka, według scenariusza Petera Zelenky. Film zdobył uznanie publiczności na całym świecie. To komedia zakręcona, niekonwencjonalna i naprawdę śmieszna. Kilka równoległych wątków splata się w opowieść o życiu współczesnych młodych ludzi. To problemy uniwersalne i aktualne - o poszukiwaniu miłości, ale i życiu w samotności. Absurdalne sytuacje, dowcipne dialogi składają się na niesamowity i nieprzewidywalny obraz.

3. Legenda Nohavicy – „Rok diabła”

W 2002 roku Zelenka znów zaskoczył. Jego film „Rok diabła” opowiada fikcyjną historię autentycznego bohatera – znanego czeskiego barda Jaromira Nohavicy. Zrobiony jak dokument wydaje się autentyczną historią, ale pojawia się w nim magia. Są duchy i anioły stróże, które pomagają ludziom odnaleźć ich własną drogę życiową. Holman, wyleczony alkoholik, przyjeżdża do Czech, żeby nakręcić film dokumentalny o szpitalu odwykowym. Tam spotyka się z Jaromírem Nohavicą i jego aniołem stróżem – Karlem Plíhalem, który „na próbę” inscenizuje swój własny pogrzeb. Konduktowi żałobnemu towarzyszy muzyka grupy Czechomor. Warto obejrzeć, choćby dla fantastycznie sfilmowanych koncertów.

2. Prosto z Hrabala – „Pociągi pod specjalnym nadzorem”

Jiří Menzel jest też świetnym reżyserem czechosłowackiej Nowej Fali. Jego pełnometrażowy debiut „Pociągi pod specjalnym nadzorem” (1966) to film kultowy. Scenariusz napisany został według prozy znakomitego pisarza Bohumila Hrabala. Akcja toczy się na niewielkiej stacji, podczas II wojny światowej. Tam swoją pierwszą w życiu pracę zaczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Obserwujemy, jak wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjację seksualną. Piękna historia o dojrzewaniu, stawaniu się prawdziwym mężczyzną. W filmie liczy się klimat, a rzadkie dialogi podkreślają nastrojową atmosferę. Groteska, w której codzienność i zwykłe sytuacje mieszają się z heroizmem, tragizmem, śmiechem, tak jak w życiu.

1. Gdzie znaleźć szczęście? – „Butelki zwrotne”

Pan Józef Tkaloun to nauczyciel tuż przed emeryturą. Na skutek nieprzyjemnego incydentu rezygnuje z pracy w szkole. Znajduje zatrudnienie w punkcie skupu butelek w pobliskim supermarkecie. To fabuła „Butelek zwrotnych” w reżyserii Zdenka Svěráka (2007). Praca głównego bohatera wprawia całą rodzinę w konsternację. Film przypomina francuską „Amelię”, bo były nauczyciel zaczyna pomagać innym ludziom w szukaniu szczęścia. Gdy obejrzymy film, zobaczymy, czy może uda mu się przy tym odkryć własne? Świetnie sfilmowane perypetie miłosne samego bohatera, jego współpracowników, bliskich, żony oraz córki niedawno porzuconej przez męża. Komedia obyczajowa, która na długo zapada w pamięć.

Monika Głuska-Durenkamp

magazyn@allegro.pl