Odwzorować możemy wszystko i w każdej skali: pojazdy, budowle, a nawet całe miasta. Godziny spędzone na pieczołowicie dobieranych do siebie elementach układanki, precyzja niczym u chirurga i spektakularny efekt końcowy. Witajcie w świecie modelarstwa.

Modelarstwo to synergia sztuki, techniki i pasji. Pozwala połączyć w sobie zamiłowanie do tworzenia i odwzorowywania rzeczywistości, ze smykałką do technologii, plastyki, a także różnych dziedzin nauki. Pełni kluczową rolę edukacyjną, gdy mówimy o najmłodszych: rozwija zdolności manualne, artystyczne zacięcie i ciekawość świata, i prowadzi do wielkiej pasji w życiu dorosłym. – Dzięki skupieniu, jakiego wymaga modelarstwo, dorośli, jak i również dzieci trenują doskonałość, zaangażowanie oraz precyzję. Co więcej, prócz dobrej zabawy, modelarstwo gwarantuje poszerzenie swojej wiedzy w zakresie historii, techniki oraz matematyki – wyjaśnia Tomasz Romanik z firmy ELPAT, oferującej na Allegro różnorodne modele do składania.

Dla każdego coś miłego

Producenci prześcigają się w propozycjach ciekawych modeli nawiązujących czy to do czasów historycznych czy popularnych filmów i bajek, tak by sprostać wymaganiom każdego fana modelarstwa. Niezależnie od tego czy marzymy, aby własnoręcznie zbudować czołg, samolot lub pojazdy wojskowe, czy też statek z ulubionego filmu, na pewno taki model już na nas czeka.
– Składanie modeli to hobby zarówno dla dorosłych, jak i doskonała rozrywka także dla dzieci. Propozycje dla każdego ma np. firma Revell, która na Allegro oferuje modele o niskim poziomie trudności, jak i te bardziej skomplikowane. Szeroko rozwinięta jest oferta dla dzieci, bogata w modele dinozaurów, jak również pojazdów i statków z popularnych sag filmowych: Star Wars oraz Star Trek – dodaje Tomasz Romanik.

Natomiast na Allegro co roku bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zestawy startowe kolejek elektrycznych, głównie marki PIKO w skali H0, która znana jest z produktów dobrej jakości w stosunku do ceny. – Trend ten szczególnie widoczny jest przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to zestawy kolejek są jednym z najchętniej kupowanych prezentów gwiazdkowych – ich popularność w tym okresie wzrasta nawet o 400%. Zestawy takie można kupić już od około 250 zł – mówi Mariusz Krasowiak odpowiedzialny za kategorię Kolekcje i sztuka w Allegro.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Proste w „obsłudze” są modele do składania, które nie wymagają użycia kleju ani farb. Polecane są one dla dzieci i początkujących modelarzy, a także, jak informuje producent, dla kolekcjonerów. „Easykit”, bo tak nazwane są te rodzaje modeli, mają już fabrycznie pomalowane wszystkie elementy, a ich składanie jest proste i szybkie. Bardziej wymagający mogą zaopatrzyć się w modele do sklejania, do których potrzebne są dodatkowe akcesoria i materiały.

Możesz wszystko!

Co więc możemy składać i z czego? Odpowiedzieć możemy właściwie w dwóch słowach – wszystko i ze wszystkiego. Wszelkie rodzaju samochody, samoloty, statki, żaglowce, pojazdy wojskowe i historyczne. – Modelarstwo polega w dużej mierze na kupowaniu zestawu części, na które składa się model. Gdy zaopatrzymy się już w potrzebne elementy i akcesoria, następuje faza wycinania, szlifowania, dopasowywania, sklejania, szpachlowania połączeń oraz malowania. Materiałami najpowszechniej występującymi w modelarstwie są plastik, papier, żywica poliuretanowa czy blaszki fototrawione – wyjaśnia Benedykt Karwiński z Łużyckiego Stowarzyszenia Miłośników Modelarstwa „Pasjonat”. Istotnym elementem jest tzw. chemia modelarska, czyli wszelkiego rodzaju farby, rozpuszczalniki, kleje (każdy różniący się właściwościami w zależności od klejonych elementów), a także narzędzia modelarskie, jak pędzle, lampy z lupą czy nożyki. Prawdziwych „wyjadaczy” w tej dziedzinie na pewno zainteresują bardzo zaawansowane przyrządy jak: aerografy (miniaturowe „pistolety” umożliwiające precyzyjne malowanie nawet najmniejszych elementów), lutownice czy ułatwiające pracę zestawy „trzecia ręka”. – Do tego dochodzi cała „chemia” imitująca śnieg, błoto, wodę, rdzę i inne zjawiska, na które narażony jest prawdziwy pojazd. Dodatkowo istnieją całe gamy zestawów waloryzacji modeli, które wzbogacają go w elementy metalowe, żywiczne, a także figurki uzupełniające zestawy – reasumuje Benedykt Karwiński. Ciekawą nową dziedziną, którą wykorzystuje modelarstwo, jest druk 3D. W ten sposób modelarz może samodzielnie zaprojektować i wydrukować element poprawiający jakość pracy.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Model z silnikiem!

Newseria podawała rok temu, powołując się na informacje z raportu „Rynek dronów w Polsce 2015. Księga popytu i podaży”, że w 2016 roku wartość rynku bezzałogowych statków powietrznych wykorzystywanych przez sektor cywilny wzrośnie nawet o 150 proc. Drony, bo o nich mowa, szturmem podbiły rynek zdalnie sterowanych modeli, do tego stopnia, że w ubiegłym roku stały się jednym z głównym prezentów na komunię, obok rowerów, biżuterii czy elektroniki. Potwierdza to Mariusz Krasowiak z Allegro. – Od kilka lat dynamiczny wzrost sprzedaży dronów widoczny jest nie tylko przed świętami Bożego Narodzenia, ale również wiosną, kiedy pogoda pozwala na spędzanie większego czasu na świeżym powietrzu. Drony są również atrakcyjnym prezentem w okresie komunijnym – mówi ekspert.

Poza swojego rodzaju nowinką, jaką stanowią drony, modelarstwo zdalnie sterowane już od dawna cieszy się wielką popularnością na rynku. Helikoptery, samochody czy też szkutnicze (a więc te modele, które pływają) wyposażone w silniki to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, która rozwija zręczność, refleks, a także zdolności psychomotoryczne.

Więcej niż hobby

Jak podkreśla Benedykt Karwiński, modelarstwa nie należy traktować jedynie w kategorii rozrywki, gdyż jest to poważna i wymagająca dziedzina, którą jej pasjonaci traktują niezwykle serio. – Wykonanie modelu wymaga wielu godzin pracy. Osobiście poprawność historyczną modeli traktuję dość luźno, są jednak tacy, którzy miesiącami szukają zdjęć, notatek i innej dokumentacji historycznej w celu stworzenia idealnej repliki danego pojazdu. Dochodzi tutaj także kwestia sporych nakładów finansowe na same modele, których ceny niejednokrotnie potrafią sięgać kilkuset złotych – tłumaczy Karwiński.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Wszyscy pasjonaci danej dziedziny mają swoje zloty, konwenty i spotkania. Nie inaczej jest w branży miłośników modeli. Konkursy modelarskie polegają (podobnie jak konkursy sportowe) na zjeździe uczestników chętnych do wystawienia swoich prac do oceny przez sędziów. – Nie są one, jak wiele razy mnie pytano, konkursami polegającymi na składaniu modeli na czas. W odróżnieniu od konkursów sportowych uczestnik może wiele razy zająć pierwsze miejsce. Jest to możliwe, gdyż modele ocenia się w danych (ustalonych przez organizatorów imprezy) kategoriach. Dla przykładu, osobno ocenia się samoloty, a osobno czołgi. Ma to sens, gdyż każdy rodzaj modelu wykonuje się inaczej i zwraca się uwagę na inne elementy – tłumaczy Benedykt Karwiński, który od 7 lat organizuje konkursy modelarskie w Lubaniu. Każdy modelarz może wziąć udział w takim evencie; wystawiających swoje prace zazwyczaj obowiązuje wpisowe, z kolei goście tylko zwiedzający imprezę w większości przypadków mogą za darmo oglądać wystawę.

Dlaczego tak bardzo lubimy składać, wycinać i tworzyć modele, makiety i odwzorowywać rzeczywistość? Jak podkreśla Benedykt Karwiński, który swoją przygodę z modelarstwem rozpoczął w wieku 9 lat, to pasja, która daje niezwykłą satysfakcję. – Poleciłbym każdemu rodzicowi, by zachęcał dzieci do rozwijania pasji w dziedzinie modelarstwa, bo pozwala ono na ukształtowanie zdolności manualnych, wyobraźni przestrzennej oraz umiejętności poradzenia z trudnymi zadaniami – mówi Karwiński. A do tego to świetna zabawa i fenomenalny efekt końcowy.

Jak dodaje na koniec Mariusz Krasowiak, górnej granicy cenowej, jak i jakościowej w żadnej dziedzinie modelarstwa praktycznie nie ma. – Jeśli okaże się, że połknęło się bakcyla modelarstwa, to w pojedynczy model można zainwestować nawet kilka–kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli odkryjemy przyjemność tworzenia, sklejania, budowania, to śmiało można poświęcić się tworzeniu dioram czy większych makiet, a tutaj ogranicza nas już tylko nasza wyobraźnia i… wielkość pokoju – mówi.

Katarzyna Lipska-Konieczko

magazyn@allegro.pl
Sport dla ciała i duszy, czyli drugie życie rolek
Kto by pomyślał, że prosty but z kółkami przytwierdzonymi do podeszwy może mieć tak świetny wpływ na samopoczucie i zdrowie fizyczne. Rolki to coś zdecydowanie więcej niż środek transportu. Prawie 60% sprzedaży rolek na Allegro należy do fitness i rekreacyjnych.
Kiedy wszyscy będziemy jeździć na elektrycznych deskorolkach?
Ciche, ekologiczne i... bardzo modne. Elektryczne deskorolki coraz częściej widać na naszych ulicach i chodnikach. Czy alternatywne środki transportu na stałe zagoszczą w polskich miastach?
Malować każdy może...
...nieważne czy lepiej, czy gorzej. Nie trzeba być drugim Picassem, by odnaleźć w sobie radość z malowania. Wiedzą o tym dobrze dzieci, których do tej formy rozrywki namawiać nie trzeba. Coraz częściej rysują też dorośli, i to nie tylko ze swoimi pociechami.
Łukasz Jakóbiak: pomaganie to przyjemność
Osobom znanym łatwiej jest przebić się ze swoimi projektami w każdej dziedzinie. Może to być biznes, sztuka czy nawet polityka. Ale są tacy, którzy wykorzystują popularność, aby pomagać innym, tak jak Łukasz Jakóbiak, twórca znany z kanału 20m2 Łukasza na YouTubie. Wykorzystuje rozpoznawalność i pomaga dzieciom, bezdomnym i fundacjom. W najnowszym projekcie – pomagamy.20m2.pl – wykorzystuje do tego technologię dostarczaną przez Allegro. O swoich doświadczeniach z dobroczynnością opowiedział nam w krótkiej rozmowie.