Gry trafiają do coraz większego grona odbiorców. Nie trzeba już być pasjonatem, by posiadać w domu konsolę czy dobrego peceta. W związku z tym zmieniają się same gry, a coraz więcej z nich skierowanych jest do osób grających tylko od czasu do czasu. Które są obecnie najlepsze?

Dziś z padem przed telewizorem może usiąść każdy. Już nie trzeba poświęcać całego dnia, by opanować grę, a im dany tytuł będzie przystępniejszy dla niedzielnego gracza, tym lepiej. Tego typu gry nie mogą być trudne, muszą być uniwersalne, a przede wszystkim sielankowe. Czasem wystarczy kilka godzin luźnej rozgrywki tygodniowo, by się odstresować, niekoniecznie pokonując przy tym hordy wrogów i ratując świat na wysokim poziomie trudności. Z tego powodu po poniższe propozycje może sięgnąć każdy. Celowo pominiemy „drobne” gry, w które można pograć na smartfonach na rzecz tych bardziej rozbudowanych.

Symulatory

Wśród niedzielnych graczy bardzo dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju symulatory. Mowa tu nie o skomplikowanych i wymagających tygodni nauki symulacji lotniczych czy wyścigowych, a raczej o prostych grach, w których wcielamy się jeden z bardziej „przyziemnych” zawodów.

Do czołówki najpopularniejszych tytułów zalicza się Farming Simulator 2017, który według rodzimego dystrybutora CDP.pl, sprzedał się w Polsce w 100 tysiącach egzemplarzy. Na całym świecie już miesiąc po premierze był milion aktywnych graczy. W grze wcielamy się w rolnika, a naszym zadaniem jest m.in. oranie pola oraz hodowla zwierząt. Za rzetelne prowadzenie gospodarstwa otrzymujemy pieniądze, które z kolei możemy wydawać na dalszy rozwój i zakup maszyn. Wszystko to jest oprawione bardzo ładną grafiką i przystępnością, która pozwoli rozpocząć przygodę nawet najbardziej opornym na gry.

Jeżeli natomiast kochamy jeździć, ale cenimy sobie większą swobodę, idealnym rozwiązaniem będzie zakup Euro Truck Simulator 2. Oprócz możliwości zarządzania własną firmą transportową, największą frajdę sprawia rozwożenie towarów po całej (zminiaturyzowanej) Europie. Jako kierowca ciężarówki musimy zwracać uwagę nie tylko na paliwo czy przepisy drogowe, ale także na stan ładunku i czas jego dowozu. Podczas długich tras zdarzy się też nam przysypiać, dlatego konieczne będzie zregenerowanie sił w najbliższym hotelu. Mimo że gra ma już kilka lat, jest cały czas wspierana, a w zeszłym roku doczekała się kolejnego, rozbudowującego mapę świata dodatku. Dla fanów dróg USA powstał też bliźniaczo podobny American Truck Simulator.

20.jpg

W opozycji do symulatorów pojazdów stoi jedna z najpopularniejszych na świecie gier, która od pierwszej części stawała się natychmiastowym bestsellerem i fenomenem kulturowym, głównie ze względu na swoją uniwersalność, która urzekła każdego bez względu na wiek czy płeć. Mowa oczywiście o The Sims, której najnowszą odsłoną jest część czwarta. Gry z pewnością nie trzeba przedstawiać – jest to klasyczna „zabawa w dom”, gdzie prowadzimy przez życie wirtualną rodzinę. Pracujemy, zaspokajamy potrzeby oraz budujemy wymarzoną posiadłość w rozbudowanym edytorze. Ważnym elementem The Sims były dodatki, które uzupełniały rozgrywkę o dodatkowe atrakcje. Jako że najnowsza część ma dopiero dwa takie rozszerzenia, warto zapoznać się także z nieco starszą, ale znacznie bardziej rozbudowaną The Sims 3.

Wyścigowe

Bardzo proste wydają się być gry wyścigowe, które wymagają od gracza opanowania praktycznie tylko dwóch przycisków – gazu oraz hamulca. Oczywiście są i bardziej zaawansowane symulatory, takie jak Assetto Corsa czy Project CARS, ale na krótsze sesje najlepiej przysiąść przy czymś bardziej zręcznościowym, z niekoniecznie idealnie odwzorowaną fizyką, ale dającym znacznie więcej frajdy. Najlepszą tego typu grą jest wydana w zeszłym roku Forza Horizon 3, lecz niestety nie jest dostępna na PlayStation 4. Posiadacze tej konsoli mogą sięgnąć tylko po Driveclub, ale jemu bliżej już do symulacji. Alternatywą jest jeszcze Nintendo, które od zawsze słynęło z bardzo dobrych gier serii Mario Kart, gdzie można grać całą rodziną w aż 4 osoby naraz.

Zarządzanie

Nie wszyscy lubią dynamiczne gry oparte na refleksie. Czasem warto usiąść przed komputerem i pogłówkować – ot, chociażby jak stworzyć dobrze prosperujące miasto. Trzeba zaplanować układ ulic, stworzyć sieć wodociągową, podzielić puste płaty terenu na dzielnice i parcele, a na końcu wybudować szkoły, komisariaty czy parki. Te i o wiele bardziej skomplikowane wyzwania czekają na nas w Cities: Skylines. Budżet burmistrza nie jest studnią bez dna, trzeba więc ściągać podatki, podwyższać opłaty za bilety komunikacji miejskiej i tworzyć tanie miejsca pracy, starając się tym samym utrzymać wysoki poziom zadowolenia coraz większej liczby mieszkańców. Gra wciąga na długie godziny, a satysfakcja z dopięcia wszystkiego na ostatni guzik jest ogromna.

Podobne wyzwania czekają na nas na posadzie dyrektora parku rozrywki. W grze Planet Coaster projektujemy od podstaw wesołe miasteczko, wliczając w to kolejki górskie, sklepiki z pamiątkami czy dekoracje. Fani Simsów będą wniebowzięci, ponieważ w grze znajdują się tysiące elementów budowlanych, więc można stracić całe godziny na samym stawianiu konstrukcji, a nie zapominajmy, że cały park rozrywki jeszcze trzeba utrzymać i przyciągnąć do niego turystów.

Wśród niedzielnych graczy mnóstwo jest fanów piłki nożnej, a wielu z nich lubi analizować wykresy i statystyki poszczególnych zawodników. Dla takich osób powstał Football Manager, który każdego roku dostarcza coraz bardziej zaawansowanej mechaniki zarządzania drużyną piłkarską. Od ustalania składu i wykonywania transferów, po rozmowy z mediami i wysyłanie próśb do zarządu – wszystko okraszone jest przejrzystym czytelnym interfejsem. Na naukę gry warto poświęcić kilka spokojnych wieczorów, ponieważ potem nie można się oderwać od ekranu.

Multiplayer

Skoro już mowa o piłce nożnej, to oczywiście w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć najpopularniejszej gry sportowej – FIFA 17. Nawet jeżeli nie mamy wprawy w posługiwaniu się padem i wykonywaniu skomplikowanych manewrów na boisku, seria FIFA ma od kilku lat wbudowany tryb dla nowicjuszy, który pozwoli zagrać sprawnie kilkoma przyciskami. Największą konkurencją dla piłki od EA Sports jest Pro Evolution Soccer, który w najnowszej odsłonie jest diabelnie dopracowany i śmiało może być stawiany na równi, jeżeli chodzi o frajdę płynącą z gry. Niestety, nie znajdziemy w nim wielu prawdziwych zespołów i nazwisk ze względu na braki w licencjach. Możemy za to zagrać w pucharze UEFA, do którego praw FIFA nie ma.

Jeżeli chcemy pograć z całą rodziną, nie ma nic lepszego niż gry nastawione na wieloosobową rozgrywkę, w której każdy może wziąć udział. Jedną z najbardziej atrakcyjnych pod tym względem gier jest gra Worms W.M.D., w której sterujemy robakami mającymi za zadanie wyeliminować wszystkie przeciwne drużyny przy użyciu aż 80 różnych broni. Rozgrywka jest turowa, więc można grać nawet przy użyciu jednej klawiatury czy pada.

Ta sama firma (Team17) wyprodukowała również inną kanapową rozrywkę, w którą najlepiej gra się w kilka osób. Overcooked to zabawna karykatura wszelkiego rodzaju programów kulinarnych, w których należy przygotować najsmaczniejszy posiłek w jak najkrótszym czasie. Każdy z graczy biega po różnego rodzaju kuchniach i ma za zadanie przygotowywać zamówienia dla klienta. Niektóre składniki trzeba usmażyć lub ugotować, inne posiekać, potem wszystko trzeba złożyć do kupy i podać na talerzu. Oczywiście w pojedynkę nie damy rady, tu najważniejsza jest koordynacja i praca zespołowa, więc krzyków i poleceń będzie co nie miara.

Przygodowe

Gdy mamy ochotę przeżyć ciekawą historię za pośrednictwem innego medium niż książka czy film, dobrym wyborem będzie danie szansy grom przygodowym. Dawniej takie gry kojarzyły się tylko z absurdalnymi zagadkami, ale dziś bardzo często zagadek nie mają wcale, a jedyna interakcja z grą sprowadza się poprzez chodzenie i wybieranie dialogów. Przypomina to nieco interaktywny film. Świetnie się to sprawdza w produkcjach firmy Telltale, a ich gry są podzielone na sezony i odcinki, zupełnie jak w przypadku seriali. W każdej z ich gier nasze wybory dialogów i działań mają wpływ na dalszą fabułę, doprowadzając grę do wielu zakończeń. Bardzo dobre są takie serie jak The Walking Dead, The Wolf Among Us oraz Game of Thrones, wszystkie oparte na znanych licencjach. Obowiązkową alternatywą dla marki Telltale będzie gra Life is Strange, która w dojrzały sposób opowiada o zwykłej nastolatce mającej moc manipulowania czasem. Jeżeli natomiast lubimy horrory, Until Dawn na PS4 będzie idealnym wyborem, bo ma fabułę i akcję zupełnie jak stare dreszczowce, ale tym razem od nas zależy, kto przeżyje.

Innym typem gry przygodowej jest tzw. symulator chodzenia. Nazwa nieco prześmiewcza, a to dlatego, że w tego typu produkcjach główną osią rozgrywki jest poruszanie się i zwiedzanie terenu, czasem też pojawiają się bardzo proste interakcje. Prostota rozgrywki jest tylko pretekstem do opowiadania bardzo ciekawych historii. Polskie studio The Astronauts stworzyło jedną z popularniejszych tego typu gier w ostatnich latach – The Vanishing of Ethan Carter. Wcielamy się w niej w detektywa próbującego rozwikłać zagadkę niezwykłych zjawisk pojawiających się w małej miejscowości. Z drugiej strony w grze Firewatch stajemy się leśniczym, który trafia na odludzie, by uciec od swoich codziennych problemów, przy okazji poznając przez radio koleżankę po fachu. Gra zdobyła wiele nagród i zdecydowanie zasługuje na uwagę, chociażby ze względu na intrygującą fabułę. Jest jeszcze chodzony horror, ale tylko dla osób o mocnych nerwach. W Outlast trafiamy do starego szpitala psychiatrycznego, gdzie przez większość czasu chowamy się po kątach, ponieważ w przypadku zagrożenia trzeba ratować się ucieczką. Jeżeli lubimy tego typu emocje, możemy także czekać na drugą część gry, która premierę będzie miała jeszcze w tym kwartale.

Mamy coraz mniej czasu na przyjemności, a gry stały się jedną z niewielu odskoczni, która może zapewnić przyjemną rozgrywkę. Zamiast biernie przyglądać się akcji w filmach, warto chwycić pada i podwoić sobie przeżycia. Niezależnie, czy chodzi o wciągającą fabułę, czy prostą przyjemność płynąca z jazdy kombajnem, przy dobrej grze zrelaksować się będzie potrafił każdy.