Zanim sztaby specjalistów od wizerunku stały się częścią życia głów państw, Jackie Kennedy, jak nikt przed nią i długo nikt po niej, zdefiniowała rolę mody w życiu osoby publicznej.

Ameryka lat 50. pławi się w konserwatyzmie. Kobiecie przystoi dbać o męża oraz dom i dzieci, zadowalać się rolą gospodyni domowej, ale co ważne – też dobrze wyglądać. Dobrze to znaczy czysto i schludnie. 20-letnia Jackie w rubryce ankiety, którą wypełnia, będąc na studiach, w tabeli: Ambicje, pisze: „Nie być kurą domową”. Wspaniale ujęła ten rys charakteru prezydentowej Natalie Portman, którą możemy obecnie podziwiać w roli Jackie w filmie o tym samym tytule.

Dziadek Jackie przez długi czas żył w przekonaniu, że jego rodzina wywodzi się w prostej linii od Bouvierów – arystokratów żyjących na dworze Ludwika XIV. Choć potem w licznych biografiach rodu Kennedych oficjalnie temu zaprzeczono, w rodzinie wzmacniało to przekonanie o jej wyjątkowości. Urok tej historii oraz ambicje za nią stojące ukształtowały dzieciństwo Jackie.

W domu panował kult grzecznej powściągliwości i dobrych manier. Przepadająca za ojcem Jackie traktuje matkę z chłodnym dystansem. Ale to właśnie Margaret ukształtuje charakter córki, która przez całe życie będzie kryć się za parawanem gestów i uśmiechów bez pokrycia. Jackie, jeszcze nie prezydentowa, ale już narzeczona świetnie zapowiadającego się demokratycznego kongresmena Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, nie tylko szturmem wtargnie do tej rodziny, ale także bardzo konsekwentnie (ta cecha towarzyszyła jej do końca życia) budować będzie wizerunek zarówno swój, jak i prezydenta. Ona i jej mąż staną się pierwszą parą polityków celebrytów w historii, a jej nienaganny i wysublimowany gust, ale także swada, charyzma i owa słynna konsekwencja przyczynią się w niedługim czasie do emancypacji amerykańskich kobiet.

Słynny różowy kostium stworzony dla Jackie przez Olega Cassiniego był tak naprawdę odwzorowaniem oryginału Chanel. Jackie starała się strojem zatuszować mankamenty urody, w tym dużą głowę, nieproporcjonalną do reszty ciała. – Jackie Kennedy stała się symbolem elegancji i dobrego smaku, ikoną stylu i tej pozycji nie straci, ponieważ na trwałe zapisała się na kartach historii mody – mówi Dominika Łukoszek, autorka bloga modologia. Kadr z filmu "Jackie". 

Słynny różowy kostium stworzony dla Jackie przez Olega Cassiniego był tak naprawdę odwzorowaniem oryginału Chanel. Jackie starała się strojem zatuszować mankamenty urody, w tym dużą głowę, nieproporcjonalną do reszty ciała. – Jackie Kennedy stała się symbolem elegancji i dobrego smaku, ikoną stylu i tej pozycji nie straci, ponieważ na trwałe zapisała się na kartach historii mody – mówi Dominika Łukoszek, autorka bloga modologia. Kadr z filmu "Jackie". 

Na razie 20-letnia Jackie chłonie europejską kulturę. Rozpoczyna studia na Sorbonie, a Francja stanie się dla niej drugą – duchową – ojczyzną. Tak bardzo utożsami się z poczuciem francuskiej estetyki, że zapragnie – już jako prezydentowa – zaszczepić ją w Białym Domu. Zaczyna od podstaw – postanawia przemeblować Biały Dom, który jeszcze zdaniem Eisenhowera bardziej przypominał hotel niż reprezentacyjną siedzibę prezydentów USA.

Wydobywa na światło dzienne stare, pamiętające XIX wiek meble, co nadaje wnętrzom posmak pałacowego blichtru. I znów – czymże jest świeżo odrestaurowana, ale pusta sala balowa? Czemu nie zacząć wydawać przyjęć na królewską modłę? Tak też się dzieje – do Białego Domu ściągają na uroczyste kolacje i rauty politycy i prominenci, ale także artyści. Małżeństwo Kennedych jako pierwsza para prezydencka w historii jest ich formalnym ambasadorem. Wydaje bal dla 49 noblistów, gości muzyków i pisarzy, co jest nie tylko przemyślanym elementem wizerunku „pierwszej nowoczesnej pary Ameryki”, ale także potrzebą intelektualną.

Kadr z filmu "Jackie"

Kadr z filmu "Jackie"

Moda lat 50. oddycha wolnością, staje się bardziej otwarta, choć to jeszcze nie czasy jakiegokolwiek równouprawnienia. Kobieta ma być ładnie ubrana. A skoro tak, projektanci dla „perfekcyjnych pań domu” proponują rozkloszowane spódnice i dopasowane bluzki. Jednak Amerykanki podziwiają też styl gwiazd filmowych – Marilyn Monroe czy Jayne Mansfield – ideałów kobiecości tamtych czasów, które jako zupełnie wyzwolone, choć niewolne od bycia „kobiecą”, lansują modę na suknie glamour i buty na wysokim obcasie.

Jackie udanie połączy te dwa style. Ale najpierw trzeba znaleźć osobę, która zrozumie wagę chwili i będzie umiała odpowiedzieć nie tylko na zapotrzebowanie samej Jackie, ale także to społeczne. Wybór pada na Olega Cassiniego, pracującego w tym czasie dla Hollywood jako kostiumograf. Dla niego to także doskonała okazja do rozwoju i spróbowania czegoś nowego. Po latach Cassini w jednym z wywiadów nazwie Jackie „Kleopatrą naszych czasów”.

– Pamiętajmy, że Jackie nie była klasyczną pięknością. Miała hiperteloryzm (szeroki rozstaw oczu), mocno zaznaczoną brodę, a także gęste, trudne do ułożenia włosy. Jej młodsza siostra Lee była od niej o wiele ładniejsza, ale to Jackie skupiała uwagę otoczenia. Jej styl to wypadkowa dużego wyczucia opartego na świadomości mankamentów urody i pracy najlepszych doradców. Takich jak Eleanor Lambert, charyzmatyczna opiekunka amerykańskich projektantów, pierwszy w historii PR-owiec mody, która wkradła się w jej łaski podstępem – mówi Katarzyna Straszewicz, autorka książki „Legendarne ikony stylu”.

Jackie postanowiła dodać Białemu Domowi splendoru i szyku, stąd decyzja o wyprawianiu w nim wystawnych balów. Kadr z filmu "Jackie".

Jackie postanowiła dodać Białemu Domowi splendoru i szyku, stąd decyzja o wyprawianiu w nim wystawnych balów. Kadr z filmu "Jackie".

Wraz z Cassinim tworzą od podstaw pełną szyku i naturalnej elegancji szafę pani prezydentowej. To Cassini wpada na pomysł, aby dosłownie skopiować styl francuskiej elegancji i poddać ją amerykańskiej potrzebie wygody. Dość powiedzieć, że w 1961 roku Jackie wydaje na stroje 100 tys. dolarów – to więcej niż wynosi roczna pensja jej męża. A Jackie staje się kimś na kształt pierwszej modowej celebrytki. Kształtuje styl i gust współczesnych Amerykanek. Panie domu podziwiają gwiazdy filmowe, a prasa kobieca rozwijająca się w tym czasie w zawrotnym tempie inspiruje do naśladowania stylu prezydentowej, co w jakimś stopniu będzie krokiem milowym w stronę emancypacji kobiet. A Jackie coś z tej gwiazdy ma – nie tylko daje przykład, jak się ubierać, ale także jak wychowywać dzieci i jak dekorować dom. Nakłania Amerykanki noszące futra i welony do zmiany przyzwyczajeń, pokazując się w prostym płaszczu i kapeluszu. Jest inicjatorką tego, aby moda zaczęła być traktowana serio, także w życiu codziennym.

Piękny dekolt sukni podkreślał zgrabne ramiona Jackie i tonował całość sylwetki. Kadr z filmu "Jackie".

Piękny dekolt sukni podkreślał zgrabne ramiona Jackie i tonował całość sylwetki. Kadr z filmu "Jackie".

– Kiedy JFK został senatorem, wygląd Jackie i modowe preferencje stały się przedmiotem publicznej debaty. Jako pierwszej damie nie wypadało jej już nosić ubrań francuskich projektantów, ale nie potrafiła się powstrzymać – kupowała stroje Givenchy i odpruwała metki. Eleanor wysłała jej wtedy liścik, w którym informowała, że wie o tym procederze, jednocześnie poleciła Halstona, słynnego w tamtych czasach modystę, który podobnie jak Givenchy był jej podopiecznym. Jackie miała nieprawdopodobnie dużą głowę, z trudem mogła dobrać odpowiedni kapelusz. Halston miał identyczny jak ona rozmiar głowy, więc proponowane przez niego modele pasowały na nią idealnie. Wkrótce tak zwany pillbox hat stał się jej znakiem rozpoznawczym. Podobnie jak kuse żakieciki, sukienki o linii A projektu Olega Cassiniego, tak doskonale skrojone i uniwersalne, że nawet dzisiaj mogłybyśmy je założyć do biura – opowiada Katarzyna Straszewicz. I dodaje: – Kiedy trzeba, była idealną pierwszą damą w sukniach z pastelowej satyny i charakterystycznych długich, białych rękawiczkach. Prywatnie preferowała styl sportowej elegancji, jeżdżąc konno albo prowadząc leniwe konwersacje na pokładzie luksusowego jachtu, ubrana w wąskie białe spodnie, klapki albo czółenka na płaskim obcasie, z włosami ujarzmionymi chusteczką.

Upowszechniła modę na ciemne okulary wielkości spodeczków, których styl do dziś określamy jej imieniem. Oryginalna uroda w połączeniu z właściwie dobranymi ubraniami i dodatkami, zbudowała spójny, ponadczasowy wizerunek – opowiada Katarzyna Straszewicz. Zdaniem Dominiki Łukoszek, autorki bloga modologia, styl wylansowany przez Jackie jest ponadczasowy. – Jackie Kennedy stała się symbolem elegancji i dobrego smaku, ikoną stylu, i tej pozycji nie straci, ponieważ na trwałe zapisała się na kartach historii mody. Dziś jej dopracowana, elegancka garderoba jest jednym z wielu możliwych kierunków w mnogości różnorodnych trendów i podążanie za jej przykładem zależy od potrzeb i stylu życia danej kobiety. Ta różnorodność jest olbrzymią zaletą naszych czasów. Gdybyśmy wszystkie nagle wbiły się w kostiumy à la Jackie, byłoby to potwornie nudne, ale na pewno warto mieć w swojej szafie jeden zestaw na eleganckie wyjście. Wtedy styl Jackie może być jedną z podpowiedzi – zauważa.

,,

„Upewnij się że nikt nie ma sukienki z takiego samego materiału i w takim samym kolorze”

– Jackie Kennedy w rozmowie z Olegiem Cassinim

Jak mówi Anna Dubińska z działu Moda w Allegro, na platformie widać, że styl Jackie jest „en vogue”, bowiem tak przez nią lubiane rozkloszowane sukienki cieszą się niezmierną popularnością – średnio 100 kobiet dziennie kupuje sukienkę o takim fasonie. – Polki lubią chodzić w sukienkach i często wybierają do pracy te o prostych fasonach podkreślonych jedynie paskiem, zakładką lub guzikiem, dodającym uroku, jak na przykład ta:

Styl Jackie, choć ponadczasowy, nie jest łatwy, jeśli chodzi o kompozycję stroju, w której każdy element musi być bardzo przemyślany. – Na Allegro można kupić gotowe kostiumy w stylu Jackie, jak choćby ten poniżej – mówi Anna Dubińska: 

– Widoczna jest teraz tendencja do skracania marynarki oraz podnoszenia stanu spódnic. Dodatkowo wyróżniałabym krótkie  żakiety, które na Allegro zawsze stanowią około 15% kolekcji – wymienia ekspertka z Allegro. 

– Jeśli chodzi o kolory, to w okresie letnim królują pastele i klientki chętnie kupują produkty takie jak ten marki Bien. Natomiast kratka wzbudza największe zainteresowanie w okresie jesienno-zimowym – kontynuuje Dubińska.

Zakrawa na ironię fakt, że o stylu Jackie mówi się przeważnie w kontekście czasów prezydentury jej męża. A sposób jej ubierania się zdefiniowała wolność, która polegała nie na wyglądaniu, a na życiu w zgodzie z samą sobą. To wtedy, gdy już wyszła za Onasisa, dała upust swojemu zamiłowaniu do wygody, a nawet pewnej nonszalancji nie spod igły. Szerokie wygodne spodnie i luźne topy oraz wielkie „musze” okulary stały się jej znakiem rozpoznawczym. Nie musiała już nic nikomu udowadniać ani też być „jakaś”. Stała się prywatną panią Kennedy-Onasis, czasem Bouvier, która do końca życia pozostała wyrocznią w sprawach mody dla wielu kobiet na świecie.

Ilustracje: DB Creative Factory

Joanna Jasikowska

magazyn@allegro.pl