Technologie w obecnych czasach dają nieograniczone możliwości i coraz więcej osób to wykorzystuje. Dzięki nim nie jesteśmy już przywiązani do biurka – swoją pracę możemy wykonywać z każdego zakątka na ziemi. Zobaczmy, jak pracują cyfrowi nomadzi. 

Z raportu „Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach” przygotowanego przez hatalska.com, infuture hatalska foresign institute i Allegro dowiadujemy się, że współczesny nomada to często, choć nie zawsze freelancer, bowiem zdarzają się też osoby, które zatrudnione są u jednego pracodawcy, ale pracują zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Z raportu wynika też, że najbardziej atrakcyjnym rodzajem pracy jest dla dzisiejszego nomada samozatrudnienie, prowadzenie własnej działalności gospodarczej i freelancing. Taką formę pracy wybrało łącznie aż 91% badanych. Pracę na etat w biurze wskazało 5% respondentów, co w sumie nie dziwi.

– Z naszych badań wynika, że widać wyraźną preferencję w kierunku tzw. pracy elastycznej, co nie zawsze jest równoznaczne z pracą freelancera. Część respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, pracowała na etacie, ale w elastycznych godzinach, z dowolnego miejsca. W branży IT wyraźnie widać, że elastyczne godziny pracy są jedną z form programów motywacyjnych, traktowane jak swego rodzaju przewaga konkurencyjna – wyjaśnia Natalia Hatalska z infuture hatalska foresign institute.

infografika-Nomadzi.jpg

Nomadyzm istnieje, odkąd istnieje człowiek. Jak możemy przeczytać w raporcie „Wędrowcy”, od zawsze występowały grupy, które miały silną potrzebę niezależności, a bycie w ruchu i ciągłe wędrówki były dla nich jedną z naczelnych wartości podkreślającą również ich osobistą wolność.

Obecnie jednak pojęcie nomadyzmu stosuje się także do ludzi, którzy wędrują po kraju czy świecie, pracując zdalnie, i żyją w wielu różnych miejscach, często nie mając stałego adresu – stąd określenie współczesny nomadyzm czy cyfrowy nomadyzm. Zjawisko to jest coraz bardziej powszechne, choć jeszcze nie każdy potrafi je nazwać – aż 86% badanych nie wiedziało, czym jest cyfrowy nomadyzm, a tylko 10% odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy chciałbyś żyć jak cyfrowy nomada.

Z czego wynika zwiększające się zainteresowanie takim sposobem na życie? Cyfrowy nomadyzm według mnie jest wynikiem nałożenia na siebie kilku zjawisk. Główna idea jest taka, że zarabiamy tam, gdzie dobrze nam płacą, a mieszkamy tam, gdzie jest niedrogo i fajnie – wyjaśnia pojęcie nomadyzmu Justyna Fabijańczyk z CyfrowiNomadzi.pl. Potwierdza to Michał Molenda z Toke.pl: Zjawisko cyfrowego nomadyzmu wcale nie musi być związane z pasją podróżniczą, bo ktoś może łączyć prace z innym hobby, zainteresowaniami czy inną forma spędzania wolnego czasu.

Dla mnie współczesny nomadyzm to możliwość wykorzystania tego, że pracuję zdalnie, do tego, by przez jakiś czas móc nazywać domem miejsca, w których się jest. Mnie ta możliwość fascynuje – dodaje Tomasz Maciejewski z JakWygracZycie.pl.

Ilustracja z raportu "Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach"

Ilustracja z raportu "Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach"

Takiemu stylowi życia sprzyja także, oprócz technologii, rozwój połączeń lotniczych, szybkich kolei i autostrad. Dzięki temu podróże mierzymy nie liczbą kilometrów, tylko czasem ich trwania. Patrząc realnie na dostępne obecnie połączenia, z Warszawy dotrzemy szybciej do Rzymu (samolotem) niż do Koszalina (pociągiem czy nawet samochodem). Coraz częściej również firmy dostrzegają pozytywną stronę takiego rozwiązania i dostosowują się do potrzeb czy stylu życia pracowników, umożliwiając im pracę zdalną. Dla firm niesie to za sobą oszczędności, bowiem koszt miejsca pracy przenosi się na pracownika. Często też jest to model, który wynika z zakresu obowiązków danego pracownika.

Jak mówi Iza Jarosz, dyrektor HR w Allegro, w wielu organizacjach nie brakuje osób prowadzących właśnie taki styl życia. – Co więcej, to właśnie praca sprawia, że stali się nomadami. Nasza firma ma biura w pięciu miastach w Polsce i często podróże, zwłaszcza dla osób zarządzających zespołami rozproszonymi w różnych lokalizacjach, są nieuniknione. Do tego stopnia, że część z nich zmieniła już hotelowe pokoje na mieszkania. Sama zaliczam się do tej grupy. Takie zawodowe życie „na walizkach”, oprócz wyzwań czysto logistycznych, to okazja do obserwacji świata poza biurem, poznawania ludzi oraz nabycia umiejętności skupienia się na pracy w każdych warunkach. To także idealny kompromis między stabilną pracą na etacie a wolnością freelancera – mówi Iza Jarosz i dodaje, że wpływ nomadyzmu przejawia się coraz częściej w aranżacjach przestrzeni biurowych. – Na wzór biur coworkingowych firmy zaczęły stawiać na rozwiązania architektoniczne umożliwiające pracowników do nieformalnych interakcji i wymiany informacji z kolegami w przestrzeniach wspólnych takich jak kuchnie czy jadalnie. Przestrzeń biurowa coraz bardziej upodabnia się także do przestrzeni domowej czy hotelowej. Ludzie pracujący na kanapie, leżaku na tarasie czy w firmowej kawiarni to coraz częstszy widok. Nie przywiązujemy się już tak bardzo do swoich biurek. Możemy pracować w dowolnym miejscu i czasie, czerpiąc inspiracje z otoczenia zarówno wewnątrz, jak i spoza firmy – zauważa.

Według europejskich badań magazynu „Deskmag” do końca ubiegłego roku na świecie powstało około 10 tys. coworkingów. W Polsce również takich przestrzeni pojawia się coraz więcej, według szacunków Best2Invest.org, jest ich obecnie ponad 150. Niestety, jak wynika z raportu „Wędrowiec” jedynie 12% respondentów spotkało się z pojęciem coworkingu.

Obok coworkingu rozwija się także coliving, czyli połączenie własnej przestrzeni prywatnej z ideą wspólnoty z usługami, które są dostępne w hotelu. Można tu wynająć pokój lub tylko miejsce w pokoju. Do dyspozycji jest także kuchnia i łazienka, a czasem nawet przestrzeń coworkingowa, co pozwala na interakcję z innymi nomadami. Takie rozwiązania sprzyjają zatrzymaniu się na chwilę, np., na wykonanie jakiejś pracy/zadania, aby zaraz potem dalej wyruszyć w drogę. I kosztują o wiele mniej niż pokój w hotelu. Coraz bardziej popularne są też workation, czyli łączenie pracy z wakacjami.

Ilustracja z raportu "Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach"

Ilustracja z raportu "Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach"

Dobrym przykładem na nomadyzm wynikający z charakteru pracy, o którym wcześniej mówiła Iza Jarosz, jest inny pracownik tej firmy – Anna Iller, Branded Content Manager. Anna Iller na co dzień zarządza zespołami w Toruniu, Poznaniu i Warszawie, a także podróżuje po całej Polsce, realizując produkcje filmowe dla Allegro. – Zaczynając pracę w Allegro, nie planowałam, że będę pracować w kilku miastach jednocześnie i w związku z tym będę tak dużo podróżować. Była to naturalna konsekwencja wypływająca ze zmiany zakresu obowiązków, odpowiedzialności za kolejne projekty czy zespoły. Przyjmowałam te zmiany jako coś zupełnie naturalnego, tak jak naturalne w dzisiejszych czasach jest to, że nie wszystkie spotkania muszą odbywać się z moim fizycznym udziałem, a konferencja wideo jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Tryb mojego podróżowania jest bardzo uzależniony od etapu, na jakim znajdują się prowadzone przeze mnie projekty. Czasem jest tak, że podróżuję między trzema miastami, w innych tygodniach na dłużej jestem w Warszawie – opowiada Anna Iller.

W ogromnej jednak większości nomadyzm to wybór człowieka. W czym jeszcze można doszukiwać się przyczyn występowania trendu współczesnych i cyfrowych nomadyzmu? Jak możemy przeczytać w raporcie, mają na to wpływ nie tylko możliwości technologiczne czy rozwój sieci komunikacyjnej, ale też rozwój gałęzi gospodarki opartej na zawodach, które można wykonywać zdalnie, postępująca urbanizacja, która sprawia, że niewielkie miasta w Azji oferują dziś te same udogodnienia, co miasta w Europie czy Stanach. Wpływ na to mają też zmiany pokoleniowe i oczekiwania generacji Y i Z wobec pracy – częściej wybierane prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub freelancing. To także zmiany społeczne i oczekiwania młodych ludzi wobec życia – pokolenie Y, najsilniej reprezentowane wśród współczesnych nomadów, ma dużo większą potrzebę doświadczeń niż wcześniejsze pokolenia (88% badanych to osoby w wieku 25-44 lata). Bardzo kusząca jest dla nich perspektywa możliwości połączenia pasji, podróżowania z możliwością pracy zarobkowej.

Co sprawia, że cyfrowi nomadzi cenią tak bardzo ten sty życia? Aż 73% wskazała na elastyczność, na drugim miejscu (72%) dostosowanie godzin pracy, na trzecim – praca zdalna (70%).

Wyk5.jpg

Ale obok plusów i korzyści są także minusy. 37% respondentów narzekała na samotność, 35% na utrudniony kontakt z bliskimi czy 27% na brak stabilizacji.

Wyk4.jpg

Jak podkreśla Natalia Hatalska praca ze współczesnymi nomadami czy w ramach tzw. gospodarki wolnych strzelców jest sporym wyzwaniem dla działów HR. - Działy personalne i sami zainteresowani muszą wspólnie wypracować odpowiedzi chociażby na takie pytania, jak budować zespół, gdy każdy z jego członków znajduje się w innym miejscu? w jaki sposób efektywnie się komunikować? na czym opierać wzajemne zaufanie?

Mimo że nomadyzm znany jest od początku istnienia człowieka, osoby żyjące w ten sposób obecnie muszą się zmierzyć z innymi realiami i problemami niż ci nomadzi sprzed wieków. Jak widać z raportu, świetnie sobie z tym radzą, a pracodawcy coraz częściej wychodzą im naprzeciw, ceniąc wiedzę i umiejętności pracownika, a nie tylko "wysiedziane" przy biurku godziny.

Anna Gardyniak

magazyn@allegro.pl