W dzisiejszych czasach na łyżwach można jeździć cały rok, ale to właśnie zimą, gdy mróz skuje zbiorniki wodne, rozrywka ta ma swój niepowtarzalny urok. Mało kto wie, że pierwsze łyżwy człowiek zrobił z tego, co udało mu się upolować lub zdobyć. Szacuje się, że około 5 tys. lat temu przywiązał rzemieniami do nóg zwierzęce kości i tak zaczął się ślizgać.

Na terenie obecnych krajów skandynawskich, a także Holandii przez wieki łyżwiarstwo było sposobem na przemieszczanie się. Z czasem stało się formą sportu oraz rozrywki. Łyżwy takie jakie znamy dziś, pojawiły się pod koniec XIX wieku.

Pierwsze łyżwy

Jeśli latem szalejemy na rolkach lub po prostu pociąga nas ślizganie, warto kupić własne łyżwy i spróbować swoich sił na lodzie. Chociaż najdroższe łyżwy firm Bauer czy CCM potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych, przygodę z łyżwiarstwem można rozpocząć za znacznie mniejsze pieniądze. Modele ze średniej półki kosztują w okolicach 800–900 złotych. Jednak najtańsze oferty na Allegro zaczynają się już od 60 złotych. – Pierwsze łyżwy nie muszą być ani drogie, ani nawet markowe. Z własnego doświadczenia wiem, że małym dzieciom wystarczą proste łyżwy wykonane z tworzywa z miękką wkładką w środku. Dopiero z biegiem czasu można myśleć o zakupie łyżew wykonanych na wzór profesjonalnych – przekonuje Grzegorz Latacz ze sklepu na Allegro Etizen Polska.

Maciej Stasiak ze sklepu SMJ na Allegro dodaje, że na początek dobrym rozwiązaniem mogą być łyżwy regulowane, które pozwalają korzystać dziecku z łyżew z czasem, gdy rośnie noga. W tym rodzaju łyżew regulowana jest długości skorupy buta, a nie płozy. – Osobom dobrze jeżdżącym oraz starszym, którym stopa już nie rośnie, nie polecam takiego wyboru. Wtedy warto dopasować łyżwy do stopy podobnie jak obuwie, w którym chodzimy na co dzień – dodaje Grzegorz Latacz.

sunset-1200929_1280.jpg

– W łyżwach regulowanych zazwyczaj są trzy, czasami cztery zakresy regulacji w jednym bucie. Zaczynają się one od rozmiaru 28 (mniej więcej dla czterolatków). Najpopularniejszy rozmiar to 30–33. Łyżwy regulowane kończą się zazwyczaj rozmiarze na 41, najwyższy przedział to głównie 39–41 – wyjaśnia Maciej Stasiak i dodaje, że również maluchy mogą poczuć radość ze ślizgania po lodzie, korzystając z łyżew saneczkowych, przyczepianych rzemieniami,czy innymi mocowaniami do butów... Podobnie jak robili to ludzie pierwotni.

Figurówki kontra hokejówki

Przeznaczone dla dzieci łyżwy regulowane cieszą się największą popularnością na Allegro. – Rośnie zainteresowanie łyżwami, rok do roku wzrost wynosi 8,9%. Najlepiej sprzedają się modele regulowane, w drugiej kolejności hokejowe, w trzeciej figurowe – wyjaśnia Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i wypoczynek i dodaje, że najpopularniejszymi markami są: Tempish, SMJ Sport, Action oraz Bauer.

Dorośli mogą wybierać między łyżwami figurowymi i hokejowymi. – Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza. Pierwsze służą do jazdy figurowej, czyli wolniejszej z wykonywanymi podczas jazdy ewolucjami, posiadają ząbki w przedniej części płozy. Podczas jazdy ząbki raczej przeszkadzają niż mogą pomóc. Dodam, że nie służą one do hamowania. Hokejówki nie mają takich ząbków i przeznaczone są do jazdy szybkiej – wyjaśnia Grzegorz Latacz z Etizen Polska. Do najszybszej jazdy służą panczeny i są one produktem niszowym, przeznaczonym dla sportowców. To właśnie na nich Zbigniew Bródka zdobył dla Polski złoty medal olimpijski.

Dobrze dobierz

Kupując łyżwy, trzeba pamiętać o właściwym doborze rozmiaru buta. Wybieramy je nie na podstawie uniwersalnego rozmiaru, tylko na podstawie dokładnie zmierzonej i podanej przez sprzedawcę długości wkładki. – Na przykładzie rozmiaru 43, czyli przy długości stopy około 27,7–28,0 cm długość wkładki w łyżwach różnych producentów waha się pomiędzy 26,5 a nawet 29,5 cm – ostrzega Grzegorz Latacz i dodaje, że przed zakupem warto dokładniej przeczytać opis produktu podany przez sprzedającego. Stopę trzeba dokładnie zmierzyć i do podanej w opisie produktu długości wkładki należy dołożyć około 0,3–0,5 cm. W przypadku łyżew nieznacznie za duży but nie przeszkadza. – Gorzej, jeśli będzie za mały albo "na styk" i będzie cisnąć. Zakładamy, że w łyżwach powinno być pół centymetra luzu. Najważniejsze jest to, by but dobrze trzymał w kostce, czyli bardziej chodzi o szerokość – dodaje Maciej Stasiak.

ice-disco-1862454_1920.jpg

Na rynku dostępne są też produkty 2w1, czyli połączenie łyżew z łyżworolkami. Latem można odkręcić stalową płozę i zamienić ją na rolki. Sprzedawcy zastrzegają jednak, że łyżwy 2w1 to rozwiązanie dobre na początek, ale z czasem ich użytkowanie może przynieść problemy związane ze zmianą łyżwy na rolki. – Zmiana płozy łyżwowej na łyżworolkę jest w miarę prosta, lecz ma jeden minus. Płoza łyżwowa będzie nieco mniej stabilna niż w łyżwach na stałe zespolonych, a wraz z użytkowaniem gniazdo wykonane z tworzywa może się tak wyrobić, że uniemożliwi komfortową jazdę na lodzie – przestrzega Grzegorz Latacz. Zdarzają się też problemy z przekładaniem. – Płoza, która jest przykręcona w fabryce, pasuje idealnie, a przy zamiennej trzeba się czasami namęczyć, żeby dobrze trafić śrubą w przygotowane otwory – dodaje Maciej Stasiak.

Uniwersalne produkty nie zawsze też odpowiadają warunkom atmosferycznym. W produktach 2w1 but jest także uniwersalny. – W typowych rolkach buty są lżejsze, żeby noga latem się nie pociła. Na zimę but w łyżwie jest bardziej ocieplony. Rozwiązanie pośrednie powoduje, że zimą będzie trochę za zimno, a latem będzie za gorąco – wyjaśnia Maciej Stasiak. Dlatego produkty uniwersalne są dobre na początek, na zaszczepienie przygody z mobilnością na własnych nogach, ale z czasem i tak kończy się to kupnem osobnych łyżew i łyżworolek.

Dbaj o bezpieczeństwo

Do jazdy na łyżwach warto uzbroić się w dodatkowe wyposażenie. Pierwszym z nich jest kask chroniący potylicę, czyli tylną część głowy. – Nie widziałem jeszcze, żeby ktoś na lodowisku upadł na twarz, choć zapewne i takie wypadki zdarzają – mówi Grzegorz Latacz. Do bezpiecznego korzystania ze ślizgawek warto też kupić ochraniacze. Najbardziej przydatne są te, które chronią kolana, łokcie i nadgarstki. Równie ważnym akcesorium są rękawiczki, najlepiej jak najsolidniejsze. – Nie po to, by nam nie zmarzły palce, lecz by chroniły nas przed przypadkowym najechaniem na nasze palce przez innych użytkowników lodowiska, podczas gdy chwilowo znajdziemy się na na tafli lodu – przekonuje Grzegorz Latacz.

Ślizgaj się i konserwuj

Korzystając z łyżew, trzeba pamiętać o ich konserwacji. Muszą one mieć ostre krawędzie, inaczej stracimy nad nimi kontrolę. Możemy wówczas mieć problem z pokonywaniem łuków oraz ze startem. Co 5, a maksymalnie co 10 godzin jazdy powinno się łyżwy oddać do naostrzenia. Są dwie techniki ostrzenia: na płasko lub z rowkiem. To drugie rozwiązanie wystarcza na nieco dłużej. Trzeba też pamiętać, by nie chodzić w łyżwach po twardych, np. betonowych posadzkach. Ważne jest też, by po każdej jeździe wytrzeć stalową płozę, na której mogą pojawić się niewielkie plamki rdzy. Poza ostrzeniem o łyżwy dbamy podobnie jak o obuwie. Czyścimy je środkami zgodnie z zaleceniami producenta oraz każdorazowo przed schowaniem musimy je solidnie wysuszyć.

Jarosław Zaradkiewicz

magazyn@allegro.pl