Zrealizowana za zaledwie 60 milionów dolarów animacja „Lego: Przygoda” niespodziewanie okazała się jednym z największych filmowych przebojów roku 2014. Film został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków, a przy okazji zarobił w kinach prawie pół miliarda dolarów, zdobył nominację do Oscara oraz ponad 70 nagród i wyróżnień. Najpopularniejszym bohaterem animacji okazał się natomiast... Batman. Gorące przyjęcie przez widzów „klockowej” wersji Mrocznego Rycerza sprawiło, że człowieka-nietoperza uczyniono głównym bohaterem kolejnej produkcji spod znaku Lego. Wyczekiwany przez widzów „Lego Batman: Film” właśnie wchodzi na ekrany, a my z tej okazji przedstawiamy listę 10 najlepiej sprzedających się komiksów o Batmanie, jakie znajdziecie na Allegro. 

Choć w tym roku Batman obchodzić będzie już 78. urodziny, nic nie wskazuje na to, żeby wybierał się na emeryturę. Dzięki sukcesowi filmowej trylogii Christophera Nolana jest popularniejszy niż kiedykolwiek, a każda kolejna superprodukcja z jego udziałem, nawet jeśli nie zyska przychylności krytyków, odnosi finansowy sukces.

W ciągu swojej wieloletniej kariery Batman był bohaterem tysięcy opowieści. O większości z nich niewielu już pamięta, jednak wiele z nich przeszło do historii albo oparło się próbie czasu na tyle dobrze, że mimo upływu lat wciąż cieszą się popularnością wśród czytelników. I to właśnie takie wydawnictwa znajdziecie w naszym zestawieniu.

10. „Gotham w świetle lamp gazowych”

Pierwszy z trzech komiksów o Batmanie narysowanych przez wielkiego Mike’a Mignolę, twórcę postaci Hellboya. Alternatywna do kanonu historia rozgrywająca się w XIX-wiecznym Gotham opowiadająca o walce Mrocznego Rycerza z terroryzującym miasto Kubą Rozpruwaczem. W roli epizodycznej pojawia się sam Zygmunt Freud.

9. „Mroczne odbicie”

Jeden z najlepszych komiksów o Batmanie, w którym nie pojawia się... Bruce Wayne. Akcja albumu rozgrywa się krótko po śmierci miliardera przedstawionej w miniserii „Ostateczny kryzys”. Obowiązki stróża Gotham przejmuje Dick Grayson, który przez lata jako Robin pomagał Batmanowi w jego „pracy”. Napisane przez Scotta Snydera, a zilustrowane przez Jocka i Francesco Francaville „Mroczne odbicie” to zbiór najlepszych historii z Dickiem Graysonem w roli Batmana, który swego czasu trafił na listę bestsellerów opiniotwórczego dziennika „The New York Times”.

8. „Długie Halloween”

Jedna z najsłynniejszych i najlepszych historii o Batmanie wszech czasów. Stworzona przez scenarzystę Jepha Loeba i rysownika Tima Sale’a opowieść o walce Mrocznego Rycerza z seryjnym mordercą działającym jedynie w święta. Kiedy okazuje się, że jego ofiarami są tylko członkowie mafijnej rodziny Falcone, na ulicach Gotham wybucha krwawa wojna gangów, w którą wplątani zostają najbardziej znani arcyzłoczyńcy: Joker, Scarecrow, Riddler, Poison Ivy oraz Szalony Kapelusznik. Miniseria doczekała się dwóch udanych kontynuacji zatytułowanych „Mroczne zwycięstwo” oraz „Catwoman. Rzymskie wakacje”.

7. „Trybunał sów”

W 2011 roku wydawnictwo DC Comics zdecydowało się na gruntowne odświeżenie swojego uniwersum. Wszystkie ówczesne serie komiksowe zostały skasowane, a następnie wznowione od numeru pierwszego. Przygody najsłynniejszych superbohaterów zaczęły być snute od nowa, ale w znacznie odmienionym już świecie. „Trybunał sów” to chyba najsłynniejsza i najlepsza opowieść o Batmanie, jaka ukazała się pod szyldem New 52 (jak nazwano nową linię wydawniczą). Napisana przez Scotta Snydera i zilustrowana przez Grega Capullo opowiada o konfrontacji Mrocznego Rycerza z potężną i wpływową organizacją Sów od wieków sprawującą nieformalnie władzę w Gotham. Historia ta tak spodobała się czytelnikom, że dziś Trybunał Sów pojawia się również w komiksach, w których Batman nie występuje.

6. „Azyl Arkham”

Nie tylko jeden z najlepszych komiksów o Batmanie, ale w ogóle jedna z najważniejszych opowieści superbohaterskich w dziejach gatunku. Pełna symboli i odniesień historia Mrocznego Rycerza podejmującego niebezpieczną grę z pacjentami owianego złą sławą szpitala psychiatrycznego Arkham. Choć wydany po raz pierwszy ponad 25 lat temu, album do dziś zachwyca bezkompromisowym scenariuszem Granta Morrisona oraz hipnotycznymi rysunkami Deva’e McKeana przywodzącymi na myśl prace takich mistrzów jak Jan Svankmajer i bracia Quay.

5. „Powrót Mrocznego Rycerza”

Najsłynniejszy i zdaniem wielu najlepszy komiks o Batmanie. Kropka. Rewolucyjne dzieło Franka Millera, które zapoczątkowało trwającą do dziś modę na dekonstrukcję superbohaterów. W „Powrocie Mrocznego Rycerza” Miller przedstawił historię 55-letniego Bruce’a Wayne’a, który po latach przerwy decyduje się ponownie wrócić na ulice Gotham jako samozwańczy stróż prawa. W jego interpretacji Batman jest postacią pełną niedoskonałości i sprzeczności, zgorzkniałym człowiekiem walczącym nie tylko ze złem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Komiks, uznany przez magazyn „Time” za jedną z najlepszych powieści graficznych wszech czasów, doczekał się dwóch bezpośrednich kontynuacji zatytułowanych „Mroczny Rycerz kontratakuje” oraz wydawanej właśnie za oceanem 9-zeszytowej miniserii „The Dark Knight III: The Master Race”.

4. „Ziemia jeden”

Alternatywna historia początków kariery Batmana w roli zamaskowanego obrońcy Gotham, w której Bruce Wayne przedstawiony jest jako człowiek, którego sensem życia stała się chęć pomszczenia śmierci rodziców. O jej spowodowanie miliarder podejrzewa burmistrza Oswalda „Pingwina” Cobblepota i nie cofnie się przed niczym, by udowodnić jego winę. W codziennej walce Batmana wspiera wierny lokaj Alfred, w „Ziemi jeden” przedstawiony jako pozbawiony nogi były komandos. Komiks scenarzysty Geoffa Johnsa i rysownika Gary’ego Franka został przez opiniotwórczy serwis IGN uznany za jedną z 25 najlepszych opowieści o Batmanie wszech czasów.

3. „Rok pierwszy”

Wydana rok po głośnym „Powrocie Mrocznego Rycerza”, druga najsłynniejsza opowieść o Batmanie napisana przez Franka Millera. Autor „Sin City” tym razem ograniczył się jedynie do stworzenia scenariusza, oprawę graficzną pozostawiając Davidowi Mazzucchelliemu. „Rok pierwszy” opowiada o początkach superbohaterskiej kariery Mrocznego Rycerza oraz okolicznościach, w jakich Batman poznał przyszłego komisarza Jima Gordona. Niezwykle realistyczny komiks został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i czytelników, a Christophera Nolana zainspirował do nakręcenia głośnego filmu „Batman - Początek”.

2. „Hush”

Kolejny komiks uznany przez opiniotwórczy serwis IGN jeden z najlepszych „Batmanów” w historii. Monumentalna, rozpisana na kilkaset stron opowieść o walce Mrocznego Rycerza z tajemniczym prześladowcą oraz o skomplikowanych relacjach łączących Bruce’a Wayne’a z Seliną Kyle vel Catwoman. Komiks stworzony przez scenarzystę Jepha Loeba i rysownika Jima Lee przez długie tygodnie utrzymywał się na listach bestsellerów.

1. „Zabójczy żart”

Najbardziej kontrowersyjna przygoda Batmana, która po premierze była przez krytyków nazywana wręcz sadystyczną. Dziś uznawana za żelazną klasykę i jeden z najwybitniejszych komiksów w historii. Napisany przez Alana Moore’a i narysowany przez Briana Bollanda „Zabójczy żart” traktuje o kolejnym starciu Batmana z jego odwiecznym wrogiem Jokerem. Starciu, którego konsekwencje okazują się dramatyczne w skutkach. Równolegle z tą historią poznajemy okoliczności, jakie doprowadziły do tego, że skromny człowiek marzący o karierze komika stał się bezwzględnym złoczyńcą o białej twarzy i zielonych włosach. Choć „Zabójczy żart” powstał ponad 30 lat temu, wciąż pozostaje jednym z najczęściej dyskutowanych komiksów o Batmanie. W ubiegłym roku swoją premierę miała jego animowana adaptacja:

Ilustracja: DB Creative Factory

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl