Drogie samochody, biżuteria, antyki i sztuka? A może zdrowe produkty, spełnienie życiowe oraz wolność wyboru? Sprawdzamy, czym tak naprawdę jest luksus.

Znaczenia słowa luksus możemy szukać w łacińskim słowie luxus, oznaczającym „nadmiar, przepych”. Jeszcze ciekawsze są informacje dotyczące etymologii tego terminu, który ma korzenie indo-europejskie, określające „wypaczenie”. Dość negatywnie. Z drugiej jednak strony luksus kojarzy się z elegancją, świetnością i wysokim poziomem. Z czymś wyjątkowym.

Pojęcie luksusu zmieniało się na przestrzeni lat w Polsce. W okresie PRL i transformacji ustrojowej luksus stanowiły rzeczy dziś absolutnie podstawowe, jak chociażby artykuły spożywcze czy ogólnie rozumiane lepsze warunki życia. W 2006 roku do tych życzeń dołączyły podróże, które w kontekście 1989 roku nie były wymieniane. Zdecydowanie wzrosło znaczenie dóbr trwałych (samochodów, mieszkań), jak również sprzętu RTV/AGD.

auto-329779_1920.jpg

10 lat później „Polacy stali się bogaci”. W 2016 r. liczba zamożnych i bogatych Polaków miała przekroczyć milion - wynika z najnowszego raportu KPMG. Na dobra i usługi luksusowe Polacy wydać mieli łącznie 16,4 mld zł, co oznacza aż 15% wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Na co wydajemy? Na samochody z górnej półki, luksusową odzież i dodatki, usługi hotelarskie i SPA, luksusowe nieruchomości, meble i alkohole. Najszybciej rosnącą kategorią rynku produktów i usług luksusowych w Polsce jest natomiast biżuteria i zegarki.

wedding-1773801_1920.jpg

Z drugiej strony, silną grupą nabywczą, która teraz dochodzi do głosu, jest nowe pokolenie młodych konsumentów, którzy swoimi decyzjami, znacząco wpływają na gospodarkę. Millennialsi, czyli pokolenie urodzone między 1980 a 2000 rokiem, stanowią obecnie najliczniejszą grupą społeczną w USA (jak pokazują badania to 1/3 całej populacji), a w Polsce jest ich około 11 mln. Oni też chcą mieć luksusowe życie. Ale dla nich luksus to samostanowienie, kupowanie produktów fair trade czy nieograniczony dostęp do produktów i usług z rynku konsumenckiego współdzielenia. Luksus, w ich przypadku zatem, może być postrzegany jako styl życia związany z realizowaniem pasji i marzeń, wygodą i przyjemnością, oryginalnością i życiem w zgodzie z własnymi wartościami i tożsamością. I o nich też trzeba pamiętać.

Luksus na chwilę

Widać więc, jak trudno zdefiniować luksus, wtłoczyć go w ramy. Łatwiej dostrzec go na przykładach. Ciekawym zjawiskiem jest „wypożyczenie luksusu”, czyli możliwość wynajmu różnego rodzaju luksusowych przedmiotów czy usług, by w określonej sytuacji poczuć się „wyjątkowo”. Idealnym przykładem są tutaj wszelkiego rodzaju przełomowe momenty w życiu. Zabytkowy samochód, który dowiezie nas na studniówkę czy wieczór panieński albo biała, elegancka limuzyna, którą poprowadzimy weselny orszak. Nie ma problemu, wystarczy po prostu wynająć odpowiedni pojazd. Choć na co dzień nie jeździmy takim samochodem, dzień ślubu jest jedyny i wyjątkowy. Ten dzień jest zresztą w Polsce bardzo luksusowy. Jak podaje portal bankier.pl, w Polsce wydajemy na ten cel relatywnie więcej niż np. pary młode w Stanach Zjednoczonych. Wesele w dworkach i pałacach, wyżej wspomniane limuzyny czy występy muzyczne albo pokazy sztucznych ogni to właściwie norma tego rynku. Ogromny rozwój profesjonalnych firm i konsultantów ślubnych (tzw. wedding plannerów) także pokazuje, że chcemy, by było wyjątkowo, elegancko i luksusowo. I jesteśmy w stanie za to zapłacić. Często niemało.

Luksus lokatą kapitału

Luksusowe produkty są niewątpliwe doskonałym pomysłem na inwestycje. Jak podano w przytoczonym wyżej badaniu KPMG, 35% zamożnych i bogatych respondentów zadeklarowało, że inwestuje lub planuje zainwestować w sztukę. W tej dziedzinie istnieją pewne wyroby, co do których mamy wręcz pewność, że będą sprawdzoną lokatą naszych finansów. Tak jest w przypadku obrazów, antycznych mebli, monet czy wartościowej porcelany. Jak czytamy w serwisie TłusteKoty.pl, dzielącego się opiniami i wiedzą na tematy związane z inwestowaniem, pieniędzmi i rynkami finansowymi, tutaj nie chodzi tylko o pieniądze. Choć są one oczywiście niezbędne. Aby dokonywać zakupów w sferze sztuki, potrzebna jest jednak gruntowna wiedza i niemałe doświadczenie. Warto zapoznać się takimi nazwami jak Miśnia (pierwsza europejska porcelana), Ćmielów (polska, słynna marka porcelany) czy Henneberg lub Schiffers (sztućce i srebra ozdobne), i na nie zwracać uwagę podczas poszukiwań możliwość inwestycji w antyki i sztukę.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Luksus to jakość życia

Oczywiście luksusem jest posiadanie przedmiotów, które najzwyczajniej ułatwiają nam codzienne obowiązki. Wygodny i niezawodny samochód to pewność bezpiecznej i komfortowej podróży dla nas i naszych bliskich. Eleganckie, dobre jakościowo ubranie zamiast wymienianej co kilka miesięcy garderoby to dobry pomysł nie tylko na luksusowe produkty w naszej szafie, ale i… oszczędność. Niezwykłą karierę zrobił w ostatnich latach termin slow life, którego jednym z rodzajów jest slow fashion. Jak podkreśla Adam Drozdowski w publikacji „Moda w tempie slow”, idea slow fashion skupia się na powrocie do rzemieślnictwa oraz wykorzystania przyjaznych dla środowiska surowców, ale również szuka ponadczasowych rozwiązań, które wystarczą na dłużej niż jeden sezon. Czy droższa para spodni, która wystarczy jednak na przynajmniej kilka dobrych sezonów i jest wyprodukowana w oparciu o działania fair trade nie jest w ogólnym rozrachunku bardziej „opłacalna”, aniżeli super-tanie-spodnie z wyprzedaży? To luksus z czystym sumieniem i wcale nie tak bardzo obciążonym portfelem (przynajmniej w długofalowej perspektywie).

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

No właśnie. Odzież hand made, rzemiosło z wysoko jakościowych surowców i dobrej jakości półproduktów czy w końcu dobra zdrowa żywność. Luksus stał się świadomością, stylem życia i wyborem produktowych dobrych, zdrowych i tworzonych bez łamania praw człowieka i z troską o środowisko naturalne. – Luksus to jedzenie dobrych rzeczy w spokoju, z rodziną, bo jestem tym, co jem. Dobrych, czyli zdrowych, nieprzeciążających organizmu i niewywołujących złego nastroju. Luksus to zapach drewnianego domku, aromatycznej kawy, świeżych warzyw i owoców, gdy latem mogę na działce przygotować rodzinne śniadanie – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro blogerka Katarzyna Zamielska, autorka Perfumella.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Luksus niematerialny

No właśnie. Jeśli nie kosztowność, to co? Luksusem jest wolność, czyli brak przymusu, niezależność, możliwość samospełnienia w miejscu pracy czy podróżowania i poznawania nowych kultur oraz ludzi. Luksus to takie możliwości, dzięki którym życie staje się łatwiejsze, przyjemniejsze. – W dzisiejszych czasach luksusem przestają być tylko i wyłącznie rzeczy materialne, ale na wagę złota stają się kompetencje zapewniające harmonijne, szczęśliwiej przeżywane życie. W pogoni za pieniądzem wcale nie stajemy się szczęśliwsi, posiadanie zasobów pieniężnych bowiem łączy się nierzadko ze stresem i odpowiedzialnością. Luksusem jest realizować się w zgodzie ze sobą, umiejętność właściwego pokierowania swoim rozwojem w harmonii ze sobą i otoczeniem, osiągając zamierzone cele, co wydaje się nie tak łatwym do zdobycia i unikatowym doświadczeniem – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Agata Choromańska, autorka bloga Beautyicon.

freedom-1327791_1920.jpg

Top 8 w kategorii „luksus nieoczywisty”

Widać więc, jak trudno zdefiniować luksus, wtłoczyć go w ramy. Łatwiej przedstawić go na przykładach. Prezentujemy zatem bardzo subiektywny i autorski wybór luksusowych przedmiotów dostępnych na Allegro jako przykładów opisanych wyżej pragnień.

Moringa – jak czytamy w serwisie F5, będzie to superfood 2017 roku. Ta pochodząca z Azji roślina ma więcej witamin niż cytrusy i podobno można leczyć nią 300 chorób.  Do niedawna praktycznie niedostępna w Polsce.

moringa.jpg

• Coś dla prawdziwych koneserów, czyli serwis obiadowy dla 12 osób ze słynnej miśnieńskiej porcelany z lat 20 ubiegłego wieku.

serwis obiadowy.jpg

• Czy  w dobie Tidala, Spotify i YouTube interesują nas stare nośniki? Okazuje się, że tak. Zestaw winyli Beatlesów z 1962 roku to wielka gratka dla muzycznego konesera.

beatles.jpg

• Luksus to drogie samochody, pojazdy i jeszcze droższe jachty. Ale nie tylko! Pamiętacie „Pana Samochodzika” i jego amfibię? Filmową rolę tego wodno-lądowego auta grały dwa egzemplarze militarnego pojazdu VW schwimmwagen. Jeden z nich utonął niestety podczas zdjęć w jeziorze, drugi znajduje się w muzeum. Na Allegro jednak możecie zaopatrzyć się w taki wojskowy pojazd:

amfibia.jpg

• Luksusem jest oczywiście to, czego nie ma nikt inny. Do tej grupy na pewno zaliczają się medale i ordery, na przykład order uśmiechu. Będzie nie lada gratką dla fana numizmatyki.

order uśmiechu.jpg

• Jaja carskie (inaczej jajka Fabergé), czyli dzieła sztuki złotniczej z czasów Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II. Współcześnie możemy nabyć jajka inspirowane tą niezwykłą kolekcją, a sama firma Fabergé nadal tworzy unikalne produkty, m. in. biżuterię.

faberge.jpg

• Sztuka. Miłosz Kotarbiński, Jerzy Kossak i wielu innych. Dla miłośników sztuki, jak i kolekcjonerów i inwestorów.

kossak.jpg

• Ostatni punkt, czyli luksus, którego nie kupimy. W 2016 roku zawrotną karierę zrobił termin hygge. To bardzo ciekawa koncepcja, której, również przez różnice językowe, nie sposób wytłumaczyć jednym zdaniem. W rozmowie z Karoliną Sulej w „Wysokich Obcasach” Marie Tourell Soderberg, autorka książki, przekonuje, że szczęście, dobrobyt i przyjemność nie opierają się na rzeczach, które posiadamy, a na tym, co „mamy w środku”, co nas definiuje. Hygge nie jest związane z rzeczami materialnymi, a wręcz stoi w opozycji do konsumpcjonizmu, który podzielił świat na tych, którzy mają, i na tych, którzy nie mają. Rzeczy mogą ułatwiać hygge, ale go nie tworzą. Podobno Dania ma opinię najszczęśliwszego kraju na świecie.

Miejmy więc „bogate życie” – bogate w radość, spełnienie, dobrych ludzi wokół nas. A luksusowe przedmioty? Nic nie stoi na przeszkodzie, by w nie inwestować. Przydadzą się i na pewno umilą egzystencję.

Katarzyna Lipska-Konieczko

magazyn@allegro.pl