...nieważne czy lepiej, czy gorzej. Nie trzeba być drugim Picassem, by odnaleźć w sobie radość z malowania. Wiedzą o tym dobrze dzieci, których do tej formy rozrywki namawiać nie trzeba. Coraz częściej rysują też dorośli, i to nie tylko ze swoimi pociechami.

Malowanie i rysowanie to umiejętności, które towarzyszą nam od zawsze. Malowaliśmy nim powstał język, opisywaliśmy otaczający nas świat i przekazywaliśmy historie następnym pokoleniom. Dziś nie ma tu aż tak wielu różnic, jak mogłoby się wydawać. Dzieci rysują, by pokazać, co czują, jak odbierają i postrzegają świat. Dokładnie to samo robią przecież artyści. Obrazy opowiadają historię. Tę współczesną też.

Zamiłowanie dużych i małych do rysowania i malowania widać także na Allegro, bo sprzedaż kredek i farb rośnie z roku na rok. Jak mówi nam Beata Podleśna, ekspert w Allegro zajmujący się kategorią Dziecko, kredki najlepiej sprzedają się przed rozpoczęciem roku szkolnego oraz w okresie przedświątecznym. – W roku 2016 sprzedaż kredek wzrosła aż o 45% w stosunku do roku 2015 – mówi Podleśna i dodaje, że za to farby sprzedają się dobrze przez cały rok. – Najwyższą sprzedaż farb widzimy w sierpniu – jest to związane z akcją Back to School – wyjaśnia. W porównaniu z 2015 sprzedaż farb w 2016 r. wzrosła o 15%. A jakie marki są najbardziej popularne? Jak odpowiada szefowa kategorii, w obu grupach sprzedają się produkty droższe lub trudno dostępne na rynku, gównie takich marek jak: Koh-i-Noor, Faber-Castell oraz farby witrażowe.

Ale farby i kredki to nie wszystko. Przeczytajcie, czym jeszcze można tworzyć małe dzieła.

Dlaczego malowanie?

Bo jest przyjemne i ma wiele zalet! Katarzyna Walas, autorka bloga parentingowego Czym zająć Malucha?, podkreśla, że malowanie i rysowanie ma istotny wpływ na rozwój naszego dziecka. – Przede wszystkim wspiera rozwój motoryki małej, tak ważny w późniejszej nauce pisania. Pomaga również ćwiczyć dziecku koncentrację, precyzję i koordynację wzrokowo-ruchową, zwłaszcza podczas kolorowania. Warto podkreślić, że rysowanie i malowanie z dzieckiem to nie tylko ciekawy i przydatny sposób na wspólne spędzanie czasu. To zajęcia, które pobudzają wyobraźnię, a także mogą być wstępem do wielu innych wspólnych zabaw, w tym dla całej rodziny. Możemy np. stworzyć teatralne rekwizyty, które wcześniej namalujemy lub pokolorujemy, a potem przedstawić w domu sztukę teatralną – tłumaczy Katarzyna Walas.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Rysowanie może być też doskonałym pretekstem do przeprowadzenia z dzieckiem rozmów na wiele, czasem również tych trudnych tematów. Dziecku łatwiej oswoić się z różnymi sytuacjami, kiedy może je sobie w jakiś sposób zobrazować, wytłumaczyć to, co trudno opisać słowami. To również doskonały sposób na zabicie nudy. – U nas rewelacyjnie sprawdza się wspólne przygotowywanie gier planszowych, czy też rysowanie labiryntów lub innych zadań logicznych i edukacyjnych. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym. W czasie podróży świetnie sprawdzą się natomiast popularne znikopisy lub zwykły zeszyt i dwustronne kredki, które zajmują mniej miejsca w bagażu – dodaje blogerka. Jest więc zabawa i jest nauka. A do tego radość, bo zabawa łączy całą rodzinę.

Malowanie bez ograniczeń

Na czym możemy malować i rysować? Prościej byłoby chyba odpowiedzieć, na czym nie możemy. Wystarczy rozejrzeć się wokoło, a bez problemu znajdziemy w swoim otoczeniu wiele (czasem zaskakujących!) dostępnych podłoży. Wszystko zależy bowiem od naszej wyobraźni. – Można malować klasycznie na zwykłych kartkach papieru z bloku rysunkowego, technicznego, czy po prostu na zwykłym papierze do drukarek. Ciekawym pomysłem jest malowanie na tekturach o różnych strukturach, w tym na kartonach – w tym wypadku najczęściej wykorzystujemy farby w sztyftach. Rysujemy także na różnych materiałach i tkaninach – istnieją specjalne kredki do tego typu malowania, a nawet zabawki, które można kolorować. Na rynku jest też cała masa różnych kreatywnych zestawów do malowania, które pozwolą w kreatywny sposób przygotowywać np. ramki do zdjęć, ozdoby świąteczne, kubki ceramiczne, ozdoby z gipsu, zabawki z masy papierowej lub solnej – wymienia Katarzyna Walas. Co więcej, na rynku pojawia się coraz szersze spectrum możliwości do tworzenia kreatywnych stref w domu dla dzieci. Farby magnetyczne i farby tablicowe pozwalają stworzyć małym artystom przestrzeń, w której będą mogli do woli (i bez uszczerbku dla domowych ścian) tworzyć swoje arcydzieła, rysując po nich kolorowymi kredami lub przyczepiając przeróżne magnesy.

art-533427_1920.jpg

Jak podkreśla Łukasz Ruta, właściciel sklepu Stolfest, oferującego na Allegro kreatywne zestawy plastyczne, największą popularnością cieszą się zestawy malarskie ze sztalugą, które sprzedawane są w zestawach z farbami: akrylowymi lub olejnymi. Pasjonaci malarstwa mogą także wyposażyć się w podobrazie, czyli podłoże malarskiego do malarstwa sztalugowego, które najczęściej stanowi płótno z ramką. Możemy zaopatrzyć się także w owalne paletki malarskie, pędzle, szpachelki malarskie służące do mieszania lub nakładania barw.

Kreatywność na start!

Gdy myślimy o malowaniu, przed oczami pojawiają nam się wspomniane wyżej papiery, płótna czy kolorowanki. Jednak pomysły na kreatywne zabawy związane z malowaniem sięgają o wiele dalej. Bo czy wiecie np. że możemy malować też piaskiem? Specjalnie przygotowane zestawy umożliwiają tworzenie oryginalnych obrazów za pomocą kolorowego piasku. Zabawa z piaskiem rozwija zdolności manualne dzieci i uczy ich kreatywności, a także wymaga od nich cierpliwości i dokładności. A wykonany taką ciekawą metodą obrazek, może być świetnym pomysłem np. na dzień babci czy dziadka.

Rysunek namalowany piaskiem. Źródło: www.hape.com

Rysunek namalowany piaskiem. Źródło: www.hape.com

Kto z nas nie pamięta najsłynniejszej pieczątki dzieciństwa, czyli pieczątki z ziemniaka? Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia: wyciąć możemy jakikolwiek wzór, a potem korzystając z farby, przenieść go na papier. Świetnym pomysłem na zabawę dla całej rodziny jest również malowanie palcami, wystarczy jedynie zaopatrzyć się z zdrowe farby do malowania rękami i świetna zabawa gwarantowana. Dłonie całej rodziny możemy odbić na kartce, którą potem umieścimy w ramce, jako zabawny „portret rodzinny”.

For. Shutterstock.com

For. Shutterstock.com

Było już o malowaniu po ścianach, czemu więc nie iść dalej i nie puścić wodzy artystycznej fantazji podczas kąpieli? Umożliwią to bezpieczne i hipoalergiczne farby do malowania w kąpieli, które zamienią niejedną kąpiel milusińskich w zwariowaną przygodę. A i dorośli nie mogą narzekać, farbki zmywa się bardzo łatwo i nie pozostawiają na wannie śladów.

Kredki do kąpieli. Źródło: ses-polska.pl

Kredki do kąpieli. Źródło: ses-polska.pl

Nie tylko dla dzieci!

W błędzie są ci, którzy sądzą, że kredki to rozrywka jedynie dla dzieci. Około dwóch lat temu przebojem wdarły się na rynek kolorowanki dla dorosłych, które cieszą się nadal niesłabnącym zainteresowaniem, a o prawdziwym trendzie kolorowania słyszeliśmy wszędzie, nawet na łamach CNN. Dlaczego dorośli kupują książki, wybierają w najróżniejszych kredkach i godzinami kolorują? Na to pytania stara się odpowiedzieć blogerka Magdalena Woźniak, autorka bloga lifestylowego Madziof. – Kolorowanie uspokoją, pozwala skupić myśli na jednej czynności. Na arkuszach bardzo często znajdują się małe elementy do pomalowania, nad którymi trzeba się dodatkowo skupić. W dzisiejszych czasach, kiedy z każdej strony atakuje nas tłok komunikacyjny, takie oderwanie od rzeczywistości i przejście do zwykłego analogowego kolorowania, jest zbawienne dla naszej równowagi psychicznej – mówi Magdalena Woźniak. Jako analogię przywołuje tutaj mechaniczne, czasem nawet bezmyślne „bazgranie” długopisem podczas rozmowy telefonicznej czy intensywnego wysiłku umysłowego. – Uspokajamy się, trzymając coś w ręce, a kolorując, możemy poukładać swoje myśli. Wiem to z własnego doświadczenia, bo sama jestem wielką fanką tej rozrywki. Najczęściej koloruję z synem. On zasiada do kolorowania swoich prostszych wersji kolorowanek, a ja do swoich. Miło spędzamy czas i przy okazji mamy chwilę, żeby pobyć ze sobą i spokojnie porozmawiać – dodaje blogerka. A wybór kolorowanek jest przeogromny. Od dziecięcych, prostych kolorowanek nawiązujących do bajek czy kreskówek, po czy też grube księgi z najbardziej misternymi wzorami, jak ogrody, tatuaże czy wzory 3D. Możemy też znaleźć gotowe szablony w Internecie i po prostu je wydrukować.

Fot. DB Creative Factory

Fot. DB Creative Factory

W czasie, gdy coraz więcej pracujemy, a coraz mniej czynności wykonujemy ręcznie, gdy w dłoni częściej mamy smartfon niż pióro, „analogowe” rozrywki znów dochodzą do głosu. I dobrze. Obrazek dziecka namalowany na kartce, zamiast w paincie, zawsze możemy sobie powiesić na lodówce, by dawał nam rano powód do uśmiechu.

Fot. Shutterstock.com

Katarzyna Lipska-Konieczko

magazyn@allegro.pl