Po globalnym sukcesie serialu „The Walking Dead” zombie wyskakują już z każdej lodówki. Tylko w styczniu na ekrany naszych kin weszły dwa filmy o żywych trupach - znakomity południowokoreański „Zombie express” oraz „Resident Evil: Ostatni rozdział”, finałowa odsłona sześcioczęściowej serii inspirowanej grami wideo. Z tej okazji przedstawiamy ranking 15 najpopularniejszych filmów i seriali o zombie na Allegro. 

Kiedy George A. Romero w 1968 roku kręcił „Noc żywych trupów”, nie podejrzewał, że właśnie daje początek popkulturowemu fenomenowi. Dziś zombie są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Jednak już nie tylko straszą, ale również bawią, wzruszają, a przede wszystkim zarabiają gigantyczne pieniądze. Najlepszym tego dowodem jest filmowy cykl „Resident Evil”. Zainspirowany niezwykle popularną i swego czasu nowatorską serią gier wideo, nigdy nie zyskał przychylności krytyków, mimo to każda jego kolejna część okazuje się komercyjnym sukcesem, a cykl przekroczy niebawem 1 miliard dolarów dochodu ze sprzedaży biletów.

Choć w pierwszym odruchu kojarzone z tanimi horrorami, zombie są również bohaterami produkcji, które odniosły sukces artystyczny. Sztandarowym przykładem jest bijący rekordy popularności serial „The Walking Dead” mający na swoim koncie nominację do Złotego Globu, 2 nagrody Emmy oraz 13 nominacji do nagród Emmy. Taką też produkcją jest udany „Zombie express”, opowieść o zombie apokalipsie opowiedziana z perspektywy pasażerów pociągu. Południowokoreański film w swojej ojczyźnie został w ubiegłym roku obejrzany przez ponad 10 milionów widzów, a dodatkowo zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Dziś filmy i seriale o zombie zaskakują różnorodnością. Poniżej przedstawiamy 15 z nich, które na Allegro cieszą się największą popularnością.

15. iZombie (serial)

Udana adaptacja komiksowej serii pod tym samym tytułem, nominowanej w 2001 roku do nagrody Eisnera (komiksowego Oscara). Bohaterką „iZombie” jest Olivia Moore, absolwentka medycyny, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku zostaje zamieniona w zombie. By zapewnić sobie stały dostęp do świeżych mózgów, podstawy jej diety, zatrudnia się w kostnicy, gdzie przechowywane są ciała ofiar morderstw. Konsumpcja ich mózgów nie tylko zaspokaja apetyt Olivii, ale również obdarza ją wspomnieniami zabitych, dzięki czemu dziewczyna staje się nieocenionym wsparciem miejscowych detektywów. Powstały już dwa sezony „iZombie”, a premierę trzeciego zapowiedziano na kwiecień tego roku.

14. Fido (film)

Znakomita komedia o zombie z Billym Connolym w roli tytułowej. Pełna niespodzianek i humoru opowieść o chłopcu, który zaprzyjaźnia się z żywym trupem o imieniu Fido. Niestety, kiedy ten wymyka się spod kontroli i pozbawia życia najbliższego sąsiada, ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Zrealizowany za niewielkie pieniądze „Fido” został doceniony przez widzów i krytyków oraz zdobył kilkanaście nagród. Do dziś tytuł ten często pojawia się w różnych zestawieniach najlepszych filmowych opowieści o zombie.

13. „Powracający” (serial)

W 2004 roku we Francji powstał zaskakujący dramat obyczajowy „Les Revenants” opowiadający o konsekwencjach nieoczekiwanego zmartwychwstania 70 milionów ludzi. W przeciwieństwie do „klasycznych”, zombie z tego filmu nie są amatorami mózgów, a ich ciała nie noszą śladu rozkładu. Zachowują się tak, jakby właśnie obudzili się z długiego snu i jedyne, czego pragną, to wrócić do swoich rodzin. To jednak, najczęściej, okazuje się niemożliwe. Prezentowany na festiwalach w Wenecji i Toronto film został ciepło przyjęty przez widzów i krytyków, a blisko 10 lat później doczekał się rozwinięcia w formie serialu „Powracający”. Ten z kolei odniósł na tyle znaczący sukces, że 2015 roku telewizja A&E zrealizowała jego amerykański remake.

12. „Martwica mózgu” (film)

Zanim Peter Jackson został ekspertem od Śródziemia i twórcą wysokobudżetowych superprodukcji, w powodzeniem realizował makabryczne, a jednocześnie dowcipne horrory. Nakręcona w 1992 roku „Martwica mózgu” jest opowiedzianą z przymrużeniem oka historią miłosną rozgrywającą się w niewielkim nowozelandzkim miasteczku, w którym wybucha plaga zombie. Reklamowana jako „produkcja dla ludzi o mocnych nerwach i jeszcze mocniejszych żołądkach” nie od razu odniosła sukces, ale dziś cieszy się statusem filmu kultowego.

11. „Wysyp żywych trupów” (film)

Znakomita komedia, która okazała się kluczem do międzynarodowej kariery Simona Pegga. Zabawna opowieść o nieudaczniku otrzymującym dzięki zombie apokalipsie sposobność udowodnienia swoim bliskim, a przede wszystkim ukochanej, że jest wartościowym człowiekiem, odniosła spektakularny sukces zarówno finansowy, jak i artystyczny. O „Wysypie żywych trupów” entuzjastycznie wypowiadali się Stephen King i Quentin Tarantino, a film powszechnie uznawany jest za jedną z najlepszych brytyjskich produkcji XXI wieku.

10. „Wiecznie żywy” (film)

Zaskakująco udana komedia romantyczna o zombie. Film zrealizowany na podstawie powieści Isaaca Mariona opowiada historię nieumarłego o imieniu R., który zakochuje się w pięknej i – co najważniejsze – żyjącej Julie. Mimo początkowych oporów, dziewczyna wkrótce odwzajemnia to uczucie. „Wiecznie żywy” nie odniósł spektakularnego sukcesu finansowego, ale zyskał sympatię zarówno widzów, jak i krytyków.

9. „Zombieland” (film)

Kolejna komedia o zombie apokalipsie, tym razem zrealizowana w Hollywood i z udziałem takich sław jak Jesse Eisenberg, Emma Stone, Woody Harrelson i Bill Murray. Przezabawna opowieść o nieporadnym studencie, który w towarzystwie przypadkowo poznanych osób próbuje przetrwać w świecie opanowanym przez żywe trupy. „Zombieland” został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków. Przez kilka miesięcy cieszył się opinią najbardziej dochodowego filmu o zombie w historii, którego to tytułu pozbawił go zrealizowany rok później „Resident Evil: Afterlife”.

8. „28 dni później” (film)

Kiedy Danny Boyle, autor znakomitego „Trainspotting”, rozpoczynał pracę nad tym filmem, zombie uznawane były przez producentów filmowych za przebrzmiały temat. Sukces „28 dni później” sprawił, że zmienili zdanie oraz utorował drogę kolejnym produkcjom z żywymi trupami. Zrealizowana zaledwie za 8 milionów funtów opowieść o ludziach walczących o przetrwanie w Anglii spustoszonej przez tajemniczego wirusa, dziś uznawana jest za kamień milowy w historii gatunku. Film doczekał się kontynuacji zatytułowanej „28 tygodni później” oraz adaptacji w formie powieści graficznej „28 Days Later: The Aftermath”.

7. „Noc żywych trupów” (film)

Film, od którego się wszystko zaczęło. Zrealizowany za nieco ponad 100 tysięcy dolarów przyniósł 30 milionów dolarów dochodu i wyznaczył kanoniczny dziś wizerunek filmowego zombie. Zdaniem krytyków „Noc żywych trupów” zapoczątkowała nowożytną epokę horroru jako gatunku, który nie tylko dostarcza rozrywki, ale również porusza ważne, społeczne tematy. Wpływ filmu Romero odczuwamy aż do dziś. Gdyby nie „Noc żywych trupów”, nie powstałaby seria gier „Resident Evil” ani komiksowe, a później serialowe „Żywe trupy”. Obraz Romero doczekał się na przestrzeni kilkudziesięciu lat wielu kontynuacji oraz dwóch remake’ów.

6. „Świt żywych trupów” (film)

Zack Snyder, dziś ekspert od rozbuchanych komiksowych superprodukcji, w 2004 roku zrealizował udany remake „Świtu żywych trupów”, filmu nakręconego przez George’a A. Romero w 1978 roku. Produkcja opowiadająca o grupce ludzi szukających schronienia przez zombie w centrum handlowym odniosła międzynarodowy sukces i to jej zawdzięczamy obowiązujący dziś wizerunek zombie jako istot szybkich i zwinnych. „Świt żywych trupów” według Zacka Snydera jest bardziej produkcją akcji niż klasycznym horrorem, a opiniotwórczy magazyn „The Rolling Stone” umieścił go w dziesiątce najlepszych filmów o zombie.

5. „World War Z” (film)

Najdroższy film o zombie w historii, którego realizacja pochłonęła aż 190 milionów dolarów! Wyreżyserowana przez Marca Forstera superprodukcja z Bradem Pittem w roli głównej jest realistyczną opowieścią o ogólnoświatowej epidemii zombie i próbach jest powstrzymania. Film zarobił w kinach ponad pół miliarda dolarów, a w 2013 roku doczekał się udanej adaptacji w formie gry na platformy mobilne. Studio Universal cały czas pracuje nad kontynuacją „World War Z”, ale ewentualna data premiery obrazu wciąż nie jest znana.

4. „Grindhouse: Planet terror” (film)

Szalona komedia będąca jednocześnie hołdem złożonym kinu klasy B. Pełna niecodziennych pomysłów i humoru opowieść o grupie przypadkowych osób (m.in. tancerce go-go i biseksualnej anestezjolog) walczących o przetrwanie w miasteczku opanowanym przez zmutowane potwory. Wyreżyserowany przez Roberta Rodrigueza film jest częścią dylogii „Grindhouse” zrealizowanej we współpracy z Quentinem Tarantino.

3. „REC” (seria filmowa)

REC” to zrealizowany w konwencji „found footage” hiszpański horror rozgrywający się w kamienicy, w której dochodzi do rozprzestrzenienia się wirusa zombie. Znakomicie przyjęty przez widzów i krytyków oraz obsypany nagrodami doczekał się trzech kontynuacji. Ostatnia z nich zatytułowana „REC 4: Apokalipsa” swoją premierę miała w 2014 roku. W 2008 roku w Hollywood powstał angielskojęzyczny remake „REC” zatytułowany „Kwarantanna”, który jednak nie powtórzył sukcesu oryginału.

2. „Resident Evil” (seria filmowa)

Gra wideo z 1996 roku „Resident Evil” dziś uznawana jest za klasykę i jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku elektronicznej rozrywki. Dała początek nie tylko przebojowej serii gier, ale również i filmów z Millą Jovovich w roli głównej. Aktorka wciela się w niej w postać Alice, nosicielki groźnego wirusa T zamieniającego ludzi w zombie, walczącej z bezwzględną korporacją Umbrella odpowiedzialną za jego wyprodukowanie. Tylko w kinach cykl zarobił już blisko 950 milionów dolarów, stając się najbardziej dochodową serią filmową zrealizowaną na podstawie gry wideo.

1. „The Walking Dead” (serial)

Produkcja, która stała się światowym fenomenem. Adaptacja znakomitej serii komiksowej i jeden z najpopularniejszych seriali w historii amerykańskiej telewizji kablowej. Jego głównym bohaterem jest Rick Grimes, były policjant, który budzi się w szpitalu ze śpiączki, odkrywając, że kiedy był nieprzytomny, świat został zniszczony przez zombie apokalipsę. Na czele grupki ocalałych Rick każdego dnia walczy o przetrwanie w rzeczywistości, w której ludzie często są groźniejsi od żywych trupów. Za kilka tygodni na antenie telewizji FOX zadebiutują nowe odcinki siódmego już sezonu „The Walking Dead”, a na koniec roku zapowiedziano premierę sezonu ósmego. Sukces serialu sprawił, że dziś jesteśmy zasypywani filmami i grami poświęconymi zombie. Seria komiksowa, na podstawie, której powstał serial, dała także początek głośnej grze wideo „The Walking Dead: The Game” ze studia Telltale Games, doczekała się rozwinięcia w formie 7 powieści oraz udanego telewizyjnego spin-offu „Fear the Walking Dead” gromadzącego przez telewizorami miliony widzów.

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl
Przed Allegro kolejny rok inwestycji
18 mln Polaków, którzy co miesiąc odwiedzają Allegro w celu zrobienia zakupów, docenia szeroki wybór produktów, atrakcyjne ceny i coraz większą wygodę, szczególnie dzięki usłudze Allegro Smart! Wprowadzenie Allegro Smart! zmieniło nawyki zakupowe Polaków, którzy coraz ch...
Allegro uruchamia serwis społecznościowy dla swoich klientów i sprzedawców – Allegro Gadane
Allegro Gadane to serwis społecznościowy, w którym kupujący i sprzedający poszukujący porad czy opinii będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych. To także wspólna przestrzeń do wymiany spostrzeżeń związanych z ofertą czy produktami dostępnymi na platformie.
Dziękujemy za kolejny udany rok! 
Chcemy, żeby zakupy na naszej platformie były proste, wygodne i przyjemne. To głównie zasługa ciężkiej pracy i zaangażowania naszych sprzedawców. Dzięki ich wysiłkom Allegro doceniane jest jako firma z najlepszą obsługą klienta w Polsce. Nasze zespoły obsługi klientów i ...
Allegro wspiera polską gospodarkę cyfrową i co tydzień pomaga 500 nowym firmom rozpocząć sprzedaż w sieci
Od 20 lat Allegro odgrywa kluczową rolę w budowaniu polskiej gospodarki. Określane jako unikatowy w skali europejskiej polski „jednorożec” pomaga polskim małym i średnim firmom docierać do klientów z całego kraju i rozwijać działalność.