Pierwsza aukcja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiła się na Allegro 17 lat temu. Chociaż od tego czasu możliwości wsparcia Finału z każdym rokiem jest coraz więcej, to licytacje wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków. Tylko w ubiegłym roku kwota zebrana podczas licytacji osiągnęła rekordowe 4,5 mln złotych. 

15 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra nie tylko na ulicach polskich miast, ale także w Internecie. To tutaj od 17 lat toczy się zawzięta rywalizacja o przedmioty, które zazwyczaj nie mają dużej wartości rynkowej, ale w trakcie licytacji potrafią osiągnąć niebotyczne kwoty. Każdego roku internauci wystawiają kilkadziesiąt tysięcy aukcji, których beneficjentem jest WOŚP. Pomaganie stało się jeszcze łatwiejsze, od kiedy Allegro w 2012 roku uruchomiło platformę aukcje.wosp.org.pl.

– Allegro od początku swojego istnienia wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i udowadnia, że Internet może być doskonałym miejscem do prowadzenia działań charytatywnych. Dzięki naszym klientom do tej pory zebraliśmy ponad 34 mln złotych, a każdy kolejny rok, pod względem zebranych funduszy, okazuje się rekordowy – mówi Piotr Szybiak, CTO Allegro. – Skala aukcji charytatywnych odbywających się na naszej platformie jest ogromna. Angażujemy swoją technologię, ale także zespół programistów, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem licytacji. Musimy być gotowi na wszystko, bo w dniu Finału aukcje.wosp.org.pl generują nawet 10 mln odsłon – dodaje.

Na zdjęciu: Ekipa Allegro w studio TV podczas 24. Finału WOŚP

Na zdjęciu: Ekipa Allegro w studio TV podczas 24. Finału WOŚP

Ten model sprawdził się na tyle, że Allegro postanowiło udostępnić go innym organizacjom pożytku publicznego w ramach serwisu charytatywni.allegro.pl. Na tej platformie działa obecnie ponad 200 organizacji, wśród nich m.in. fundacja Mam Marzenie, Charytatywny Bal Dziennikarzy, Rak’n’Roll, Centrum Zdrowia Dziecka czy Mimo wszystko.


Licytacje czas start!

Aukcje internetowe, obok puszek opatrzonych charakterystycznym czerwonym sercem, to nieodłączny element największej dobroczynnej akcji w Polsce. Ich historia zaczyna się w 1999 roku, w momencie powstania serwisu Allegro.

– W początkowym okresie akcji WOŚP zbierał fundusze tylko za pomocą puszek. Jednak szybko zauważył, że są osoby, które chciałyby pomóc w inny sposób, np. przekazując cenny i wartościowy przedmiot. I tak, w wielu miastach podczas Finałów zaczęły odbywać się charytatywne aukcje. Kiedy wystartowaliśmy z naszym serwisem, który wykorzystywał mechanizm licytacji, zaproponowaliśmy WOŚP współpracę. Licytacje na odległość, przez Internet, to był przełom również dla WOŚP – mówi  Krzysztof Śpiewek, menedżer CSR w Allegro.

Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Śpiewek i Jurek Owsiak podczas 23. finału WOŚP.

Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Śpiewek i Jurek Owsiak podczas 23. finału WOŚP.

Pierwsze Finały kończyły się na liczbie kilkuset aukcji, z których dochód przeznaczony był na WOŚP, ale wraz ze wzrostem popularności zakupów online, rosło też zaufanie do aukcji charytatywnych. Dziś liczba ofert wystawionych na rzecz WOŚP osiąga liczbę bliską 100 tys. Na licytację wystawiane są często bardzo wartościowe i cenne przedmioty, a niekiedy zupełnie symboliczne. Nominalna, rynkowa wartość licytowanych darów schodzi na dalszy plan, liczy się chęć wsparcia Orkiestry.

Unikatowe modele aut, bilety na koncerty i wydarzenia sportowe, monety, książki, vouchery na różnego rodzaju usługi – na licytacjach WOŚP można znaleźć dosłownie wszystko. Jednak jak zdradza Monika Pawłowska z zespołu CSR Allegro, są takie licytacje, które cieszą się wyjątkową popularnością wśród internautów. – Od kiedy przyłączyły się do nas osoby znane i lubiane, to chętnych do licytowania zwykłych przedmiotów z niezwykłą historią jest jeszcze więcej. Kto nie chciałby mieć w swojej kolekcji koszulki popularnego piłkarza, zjeść kolację z ulubionym aktorem, czy wyruszyć ze znanym podróżnikiem do egzotycznego kraju. Gadżety z podpisem artystów, scenariusze filmów, biżuteria, która towarzyszyła gwiazdom podczas ważnych uroczystości – to pamiątki po WOŚP, które zostają z nami na lata. Dzięki aukcjom transakcja jest obustronna – nie tylko pomagamy, ale też sami zyskujemy przedmiot lub wspomnienia, na których nam zależało – mówi Monika Pawłowska.

Nowy rozdział

Po wielu latach współpracy, która przynosi coraz lepsze efekty w postaci środków finansowych, pozwalających wyposażać polskie szpitale dziecięce w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, przyszedł czas na zmiany. Allegro postanowiło pójść o krok dalej i stworzyć platformę dedykowaną aukcjom charytatywnym WOŚP. Prace nad platformą w nowej architekturze rozpoczęły się w 2011 roku. Serwis aukcje.wosp.org.pl zostały udostępnione użytkownikom na początku grudnia 2012 r. Platforma powstała w oparciu o architekturę SOA. Inżynierowie stanęli przed trudnym wyzwaniem - stworzyć kopię Allegro w możliwie krótkim czasie i z dodatkowymi funkcjonalnościami dla Organizacji Pożytku Publicznego.

– Początkowo implementacja była prosta. Cel, który nam przyświecał, był przecież jasny: „zróbmy tak jak na Allegro”. Po kilku tygodniach wprowadziliśmy zakaz używania tego sformułowania. Wymagania biznesowe często były rozbieżne z tym, co na naszej głównej platformie – gdyby wszystko było identyczne, to nie potrzebowalibyśmy przecież nowej wersji serwisu. I tak, zasiewając ziarnko SOA w firmie, stworzyliśmy ponad 20 usług opartych o JVM, komunikujących się przy użyciu protokołu Thrift oraz UltraESB, ze wsparciem Symfony i Varnisha na frontendzie oraz działającym w trybie active-active pomiędzy serwerowniami – mówi Kamil Benedykciński, team leader, który pracował nad tym projektem. Jak dodaje: – Dla naszych inżynierów był to czas intensywnej pracy, ale także takiej dawki researchu, poznawania nowych technologii i narzędzi, których  życzę każdemu.

Na zdjęciu: Centrum operacyjne monitorujące m.in. działanie platformy charytatywni.allegro.pl

Na zdjęciu: Centrum operacyjne monitorujące m.in. działanie platformy charytatywni.allegro.pl

Obecnie zajmujemy się pracą nad utrzymaniem platformy oraz przygotowaniem serwisu do zwiększonego ruchu w dniu finału. Licznik zebranych funduszy rośnie wtedy jak szalony i nie ma miejsca na niestabilność.

Jak korzystać z platformy aukcje.wosp.org.pl? Każdy aktywny użytkownik Allegro może wystawić swoje przedmioty na aukcje. Wystarczy zalogować się danymi z konta Allegro na aukcje.wosp.org.pl. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poradniku www.aukcje.wosp.org.pl/poradnik/jak-sprzedawac.

Warto podkreślić, że serwis dzięki współpracy z PayU i instytucjami kartowymi nie pobiera żadnych opłat ani prowizji, a całkowity dochód ze wszystkich aukcji jest przekazywany na konto Fundacji WOŚP.

Zagrajmy razem jeszcze głośniej!

Agata Stachowiak

magazyn@allegro.pl