Historie, które pisze życie, potrafią inspirować i pobudzać do działania bardziej niż jakakolwiek fikcja literacka. To między innymi dzięki temu biografie cieszą się coraz większą popularnością. Warto sięgnąć po życiorysy nie tylko tych najbardziej znanych osobistości, ale także po historie zwykłych-niezwykłych ludzi.

Rynek wydawniczy jest przepełniony biografiami sportowców, postaci medialnych czy polityków. Jednakże w wielu przypadkach nie przykuwają one uwagi czytelników niezainteresowanych profesją opisywanej osoby. Historie te najcelniej trafiają do wielbicieli danej postaci, dlatego też dziś przyjrzyjmy się tytułom, które trafią do każdego, i które śmiało można kupować w ciemno.

Z humorem

Chociaż życie Ozzy’ego Osbourne’a nie było usłane różami, to i tak charakterystyczny sposób narracji wywołuje salwy śmiechu podczas lektury jego autobiografii pt. „Ja, Ozzy”. Problemy z alkoholem, narkotykami i nadmiarem pieniędzy zostają opisane w komiczny i szczery sposób, który idealnie oddaje luźny styl bycia Ozzy’ego, wliczając w to jego liczne wybryki. Autobiografią zainteresują się nie tylko fani zespołu Black Sabbath, ale wszyscy, którzy chcą się rozkoszować przygodami pociesznego muzyka, nieprzejmującego się niczym i żyjącego jak prawdziwa gwiazda rocka.

Równie dobrą i przepełnioną humorem autobiografię przeczytamy w książce „Pan raczy żartować, panie Feynman!”. Autorem jest zdobywca nagrody Nobla, ekscentryk i postać wpisująca się w stereotyp szalonego naukowca Richard Feynman. Pomimo że życie profesora fizyki z pozoru nie wydaje się być zbytnio interesujące, buntowniczy charakter i cięte żarty Feynmana sprawiają, że równie barwnego uczonego świat nie widział prawdopodobnie nigdy. Autobiografia jest przepełniona osobistymi anegdotami i odrzucaniem rutyny. Pozycja obowiązkowa, nie tylko dla fanów fizyki.

Z akcentem na sztukę

Wiele postaci historycznych ma swoją biografię, zazwyczaj opasłą, skrupulatnie opisaną i najzwyczajniej w świecie nudną dla przeciętnego odbiorcy. Wśród tego całego spisu suchych faktów na wyróżnienie zasługuje Irving Stone, który w sfabularyzowanej formie podaje przystępne życiorysy wielkich postaci. Warto chociażby zwrócić uwagę na biografię Michała Anioła pt. „Udręka i ekstaza”. Artysta został przestawiony nie jak surowy wpis w encyklopedii, ale jako barwna i pełna marzeń postać. Prawdziwą ucztę dla tych, którzy lubią na sztukę spojrzeć inaczej, stanowi także powieść „Pasja życia” przedstawiająca życie Vincenta van Gogha. Stereotypowy wariat, który pozbawił się ucha, został ukazany jako samotna i utalentowana postać, która nie potrafiła sobie poradzić z cierpieniem i codziennymi rozterkami.

Jeżeli historia nas urzeknie, powinniśmy także sięgnąć po biografię jego przyjaciela, malarza Henryka de Toulouse-Lautreca. Książka nosi tytuł „Moulin Rouge” i została napisana przez Pierre’a La Mure. Być może Toulouse-Lautrec nie był tak specyficzną osobą jak van Gogh, ale również został skrzywdzony przez los (oszpecająca choroba w dzieciństwie) oraz także poszukiwał szczęścia, niejednokrotnie popadając przez to w desperację. Dziś jego dzieła możemy podziwiać w Luwrze.

Z lekcją historii

Jeżeli lubimy literaturę II wojny światowej, warto zwrócić uwagę na biografie zwykłych ludzi, którzy przeżyli piekło obozów koncentracyjnych i codziennego życia tamtych czasów. Jedną z najlepszych tego typu pozycji jest „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” autorstwa Romy Ligockiej. Autorka postanowiła spisać swoją historię po obejrzeniu filmu „Lista Schindlera”, w którym występowała postać małej dziewczynki ubranej na czerwono, będącą jedynym kolorowym elementem w całym czarno-białym filmie. Opis wojny widzianej z perspektywy niewinnego dziecka zapewni wiele wzruszeń, a biografia pozostanie z nami na długo. Dziecięce spojrzenie na wojnę przestawia także książka „Nadzieja umiera ostatnia” autorstwa Żydówki Haliny Birenbaum, która na bieżąco zapisywała swoje przeżycia na skrawkach znalezionego papieru, chociażby na workach po cemencie. Ciekawy zbiór wspomnień znajdziemy także w książce „Przeżyłam Oświęcim” autorstwa Krystyny Żywulskiej oraz „Pięć lat kacetu” Stanisława Grzesiuka. Nie można nie wspomnieć również o kultowym „Pianiście”, na podstawie którego powstał nagrodzony trzema Oscarami film pod tym samym tytułem.

Czytelnicy o mocnych nerwach powinni sięgnąć także po mroczną historię Holokaustu opisaną w książce „Byłem asystentem doktora Mengele”. Znajdziemy w niej relację węgierskiego lekarza przydzielonego do pracy z jednym największych zbrodniarzy wojennych. Świadectwo potwornych zbrodni dokonywanych podczas wojny obrazuje również dziennikarz i żołnierz Armii Krajowej Kazimierz Moczarski, który został osadzony w jednej celi z wysokiej rangi oficerem SS Jürgenem Stroopem. Na tej podstawie powstały „Rozmowy z katem”, które przez długi czas były w Polsce cenzurowane.

Z lekcją życia

Dziennik nimfomanki” to rodzaj spowiedzi z niezbyt przyzwoitej, ale barwnej przeszłości Valérie Tasso. Ze dystansem opisuje przelotne romanse i nieudany związek, który przysporzył jej długów i doprowadził do decyzji o zostaniu luksusową prostytutką. Wbrew pozorom książka nie jest zbyt obrazowa, a autorka podarowała sobie pikantnych szczegółów. Dzięki temu lektura pozostawia w nas to, co najważniejsze – refleksję nad seksualnością i ulotną naturą miłości, do której autorka próbowała się zabierać od nieodpowiedniej strony.

Niewiele jest ciekawych autobiografii napisanych przez „zwykłych” ludzi – nie będących gwiazdami, bogaczami czy wystarczającymi szaleńcami by warto było o nich pisać. Nic jednak nie daje tak dużej lekcji życia, jak historie ludzi, którzy zeszli na złą ścieżkę. Pouczające i szczere wyznania znajdziemy w „Pamiętniku narkomanki” oraz w „My, dzieci z dworca Zoo”, w których ujmująco opisane są codzienne udręki wiążące się z uzależnieniem od narkotyków.

Z refleksją

Mocnych emocji dostarczają także biografie nie związane z tematyką wojenną. Wzruszającą walkę z rakiem opisała Joanna Sałyga, która prowadziła bloga, przedrukowanego później w pamiętnik pt. „Chustka”. Wyczytamy z niego nie tylko codzienne udręki związane z nowotworem, ale także opisy silnej więzi z synem i wyciągania radości z życia pomimo przeciwności.

Równie poruszającą historię znajdziemy w niedawno opublikowanej biografii „Beksińscy: Portret podwójny”, która w reportażowy sposób przedstawia sylwetkę znanego malarza oraz jego syna, prezentera radiowego i tłumacza. Wiele osób uważa, że nad rodziną Beksińskich ciążyła klątwa. Mroczne wizje obrazowane na płótnie, obsesje, fascynacje, a także wszechobecny motyw śmierci, która ostatecznie doprowadza do samobójstwa. To wszystko tworzy ponurą i depresyjną skorupę, pod którą kryje się pragnienie miłości wraz z jej wypaczonym obrazem i nieumiejętnością wyrażenia. Zrozumienie dla rodziny Beksińskich nie przychodzi łatwo, ponieważ sami poszukiwali tego przez całe życie.

Wartościową lekturą może okazać się także opowieść o dwóch wyprawach na najwyższy szczyt świata. Alpinista i dziennikarz Jon Krakauer napisał „Wszystko za Everest”, w gorzki i emocjonalny sposób przestawiając tragedię, jaka miała miejsce w 1996 roku, podczas której zginęło wielu alpinistów. Krakauer jako jeden z ocalałych miał okazję przekazać historię światu.

–  Kategoria biografii zanotowała wzrost w 2016 roku – stwierdza Urszula Malinowska, specjalista ds. sprzedaży kategorii Kultura i rozrywka w Allegro. – W zeszłym roku najlepiej sprzedającym się tytułem z działu biografii było „Życie na pełnej petardzie”, czyli wywiad Piotra Żyłki z księdzem Kaczkowskim.

I faktycznie, książki księdza Kaczkowskiego cieszyły się w zeszłym roku dużą popularnością. O swoich zmaganiach z chorobą opowiedział w „Szału nie ma, jest rak”. Lekturę warto uzupełnić także o książkę „Dasz radę: Ostatnia rozmowa”, w której opowiada m.in. na trudne i osobiste pytania czytelników.

Co wybrać?

Powyższe biografie to tylko szczyt góry lodowej. Jeżeli wiemy, na co się zdecydować, odpowiedź jest prosta – brać w ciemno! Książki biograficzne potrafią wiele wnieść do naszego życia. Czasem oferują inspirację, pobudzają do działania lub nawet dają nauczkę dzięki cudzym błędom. Najciekawsze charaktery mają najlepsze życiorysy, więc nawet nie będąc fanem żadnej z wymienionych postaci, wieczór z lekturą jej życia nie będzie należał do straconych.

Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...