Ponadczasowa, uniwersalna, elegancka. Nadaje charakter każdej stylizacji. Jest ulubionym prezentem Polaków. Panie i Panowie, jej wysokość galanteria skórzana. 

Skóra jest materiałem towarzyszącym człowiekowi od zarania dziejów. Kiedyś miała zapewnić komfort termiczny, chronić przed warunkami atmosferycznymi czy zasłaniać nagość. Z czasem otrzymała dodatkowe funkcje – reprezentatywne, estetyczne, społeczne. A potem pojawiła się moda.

Dziś amerykańska firma badawcza Allied Market Research ocenia, że do 2020 roku globalny rynek galanterii skórzanej zarobi 94,7 biliona dolarów. Na tę imponującą prognozę składają się takie czynniki jak zmieniające się trendy w modzie, popularność turystyki czy wzrost świadomości na temat produktów markowych. Według danych innego podmiotu, Sandler Research, badającego prognozy rynkowe, globalny rynek galanterii skórzanej ma wzrosnąć w okresie 2016–2020 o 4,37%. Skóra ma się dobrze, a wieki użytkowania wychodzą jej tylko na lepsze.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Popularność galanterii skórzanej jest widoczna także na Allegro. Jak podkreśla Celestyna Lendo-Zachariasz, menedżer kategorii Moda, szczególnie w grudniu sprzedaje się ona wyjątkowo dobrze. – Galanteria skórzana jest często wybierana na świąteczny prezent. Z drugiej strony popyt na ten rodzaj asortymentu obserwujemy jeszcze po okresie świątecznym, kiedy zaczynają się wyprzedaże – mówi Lendo-Zachariasz i dodaje, że pod koniec ubiegłego roku największe zakupy galanterii w okresie świątecznym klienci Allegro robili w tygodniu od 5.12. – W grudniu na Allegro zostało sprzedanych prawie 1 mln produktów z podkategorii Galanteria i dodatki. Najpopularniejszymi produktami były: portfele męskie, paski, komplety czapek i szalików – wymienia menedżer kategorii Moda.

Celestyna Lendo-Zachariasz dodaje również, że co roku na Allegro odnotowywany jest wzrost sprzedaży w galanterii. – Z roku na rok rośnie również sprzedaż torebek, na co ma wpływ bardzo szeroka i atrakcyjna oferta tej kategorii dodatkowo urozmaicana ofertami na wyłączność dla Allegro, np. od marki Batycki czy akcjami  specjalnymi, które przeprowadzamy z liderami, czego przykładem jest cykliczny kiermasz marki Wittchen – mówi.

Skóra dobrze widziana

Dlaczego skóra? Ma ogromny potencjał, nie wychodzi z mody i jest uniwersalna: galanteria skórzana jest sprawdzonym podarunkiem na większość okazji i sytuacji. – Jak na razie „świat nie wymyślił innego”, aż tak uniwersalnego w tej kwestii materiału, dlatego warto wręczać prezenty z niego wykonane. Skóra jest zawsze warta uwagi, przywodzi na myśl bardzo ekskluzywne wyroby i ma wokół siebie rozbudowaną otoczkę luksusu, którą warto wykorzystać, robiąc bliskim prezenty – podkreśla Adrian, autor bloga o modzie męskiej Casualism.pl.

Rękawiczki Wittchen

Rękawiczki Wittchen

To prawda. Skóra jest ciepłym i komfortowym materiałem, o wysokiej odporności na rozrywanie i uszkodzenia, wytrzymałym wobec wysokich temperatur i procesów starzenia. Skóra niejedno ma też imię: znajdziemy na rynku produkty ze szlachetnej skóry licowej o gładkiej strukturze, produkty z nubuku czy zamszu. Możemy poddać ją procesowi lakierowania, dzięki któremu otrzymamy charakterystyczną błyszcząca powierzchnię produktu. Ci, którzy szukają prawdziwej oryginalności,  mogą postawić na produkty ze skór egzotycznych.

Skóra to prezent wygodny. Jak podkreśla Natalia Wachowiak, przedstawicielka sklepu Markowe-Obuwie na Allegro, wybierając galanterię, nie musimy znać rozmiaru osoby obdarowywanej, gdyż torebki, portfele czy etui, w przeciwieństwie do ubrań czy butów, nie mają rozmiarów. Co więcej, warto zwrócić uwagę na wysoką trwałość i jakość produktów skórzanych. Posłużą komuś wiele lat, a w końcu taki jest cel, gdy dajemy komuś prezent.

organizer-bag-1759034_1920.jpg

Kolejne zalety prezentu ze skóry? Utylitaryzm. Maciej Kochmański, main manager sklepu skorzany.com na Allegro zaznacza, że wybierając galanterię na prezent dla bliskiej osoby, mamy dużą pewność, że podarunek nie trafi w kąt lub do szafy jako przedmiot ładny, lecz niepotrzebny. – Zakup skórzanego portfela, saszetki czy walizki to gwarancja udanego prezentu dla partnera, rodziców czy znajomych.  Galanteria osobista to przedmioty codziennego użytku, a więc obdarowana osoba może korzystać z naszego podarunku każdego dnia, a ten będzie jej przypominał o osobie, która go podarowała – dodaje.

Skóra – prezent uniwersalny

Produkty ze skóry będą doskonałą propozycją zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. – Galanteria skórzana jest dobrym prezentem dla każdego. Każdy mąż ucieszy się z portfela mieszczącego w końcu dowód rejestracyjny, żona z nowej torebki z motywem krokodyla, chłopak będzie zadowolony z modnej nerki na biodro, a dziadek z gustownej saszetki do ręki od święta. Słowem, każdy ucieszy się z praktycznej i estetycznej rzeczy, która przyda się obdarowywanemu – mówi Adam Betlewski z firmy ZeSkory.com i właściciel polskiej marki skórzanych pasków Betlewski.

Galanteria skórzana Betlewski

Galanteria skórzana Betlewski

Jednym z flagowych prezentów skórzanych jest portfel. Rzecz, którą posiada każdy. – Portfel to nie tylko wyznacznik stylu. To przede wszystkim praktyczny gadżet, który zaskakuje swoją funkcjonalnością. Decydując się na wybór odpowiedniego portfela warto zwrócić uwagę na jego wykonanie, format i wnętrze – to w końcu przedmiot, który będzie nam służył każdego dnia. Warto, aby był nie tylko poręczny, ale także mieścił w sobie przegródki pozwalające na ulokowanie niezbędnych dokumentów, kart płatniczych czy zdjęć bliskich – podkreśla Andrzej Michalczyk z Elbląskiej firmy CORIUM, produkującej skórzaną galanterię z włoskich skór.

Wybierając portfel (i nie tylko), powinniśmy jednak upewnić się o słuszności wyboru, co do jego wyglądu zewnętrznego i użytkowego charakteru. – Portfel to rzecz, która jest ciągle przy właścicielu, jest też często używana i tym samym często oglądana. Dlatego, mimo praktycznie naszej pewności o słuszności wyboru, musimy podpytać bliską obdarowywanemu osobę o upodobania. Może być również tak, że do aktualnego portfelem właściciel ma sentyment i nie chce go zmieniać – dodaje bloger z Casualism.pl.

Wśród niezwykle zróżnicowanej oferty galanterii skórzanej znajdziemy także paski i rękawiczki, kosmetyczki, saszetki, wizytowniki, etui na dokumenty czy klucze oraz torby i torebki. Autor męskiego bloga lifestylowego FacetNieidealny.pl podkreśla, że dzięki tej różnorodności i ponadczasowemu charakterowi na skórzaną galanterię można postawić w wielu sytuacjach. – Skórzany portfel lub wizytownik może stanowić elegancki, niezobowiązujący prezent dla partnera biznesowego. Pasek do spodni lub rękawiczki będą natomiast dobrym prezentem dla partnera życiowego – czy to świątecznym, czy też wręczanym bez jakiejkolwiek okazji. W garderobie eleganckiej kobiety i mężczyzny zawsze znajdzie się miejsce na skórzany dodatek – reasumuje.

Źródło: Batycki

Źródło: Batycki

Innym, równie przydatnym prezentem są, co wielu z mężczyzn bardzo sobie ceni, akcesoria samochodowe. – Mam tu na myśli ładne, oryginalne breloczki do kluczy wykonane oczywiście ze skóry. Dla ludzi z ograniczonym budżetem dobrym pomysłem są niewielkie akcesoria skórzane, np. pokrowiec na klucze, etui na okulary czy na tablet – dodaje Adrian z Casualism.pl.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której warto pamiętać. Choć, jak wspomniane było wielokrotnie, skóra należy do tzw. prezentów uniwersalnych, czyli takich, co do których mamy duże prawdopodobieństwo „trafienia” w gusta, są sytuacje, gdy preferencje i przekonania osoby obdarowywanej nie pozwalają na zakup prezentu ze skóry naturalnej. Jeśli wiemy zatem, że ktoś np. z przyczyn ideologicznych nie nosi skóry, powinniśmy pomyśleć o innym prezencie.

Czy skórzany znaczy drogi?

Galanteria skórzana to potężna gałąź rynku, dlatego też wszelkie znane marki korzystają z tego materiału. Na największych światowych wybiegach skórzane dodatki królują nieprzerwanie. Wedle przytoczonych wyżej badań wśród producentów galanterii skórzanej przodują takie marki jak Hermes, Samsonite, Louis Vuitton czy Dior. Popularnością na polskim rynku cieszą się produkty marki Wittchen, Batycki, Ochnik czy Pierre Cardin. Jednak, jak zaznacza Maciej Kochmański, coraz bardziej popularne stają wyroby takich brandów jak Always Wild, Rovicky czy Loren. Są to wyroby porównywalne z produktami bardziej znanych marek, lecz oferujące je w znacznie lepszym stosunku ceny do jakości. Dla osób dysponujących ograniczonym budżetem wartą rozważenia opcją są produkty marki Cavaldi czy Paul Rossi.

VIP Collection

VIP Collection

Jak dodaje Magdalena Mikos, pasjonatka trendu DIY i autorka bloga Antywieszak, cena jest tu kwestią umowną. – Skórzany portfel w przystępnej cenie nie zawsze musi oznaczać, że mamy do czynienia z tanim bublem. W Polsce istnieje całe mnóstwo producentów galanterii skórzanej, którzy oferują ją w bardzo przystępnych cenach – dodaje.

Źródło: Ochnik

Źródło: Ochnik

Rozmawiając o cenie, nie sposób pominąć najpopularniejszej imitacji skórzanych produktów, czyli ekoskóry. – Są one tańsze, a ich dostępność też jest większa, można je kupić w wielu sklepach. Na produkty skóropodobne warto się zdecydować tylko, jeśli ich cena jest naprawdę zadowalająca. W większości różnice cenowe między tymi dwoma materiałami nie są diametralne, dlatego najlepiej jednak inwestować w trwałe i świetne jakościowo produkty ze skór naturalnych. Nie warto oszczędzać na bliskich tylko po to, by ofiarować im prezent, którym nie będą się długo cieszyć – wyjaśnia Natalia Wachowiak. Zgadza się z tym Andrzej Michalczyk, który zaznacza, że kupując produkt nieskórzany, możemy faktycznie oszczędzić, jednak na takie rozwiązanie warto się zdecydować, kupując produkty, które chcemy używać krótko czy wręcz jednorazowo. Skóra naturalna jest przyjaznym, naturalnym materiałem, podobnie jak drewno, wełna czy len. Warto zatem zainwestować w naturalny produkt, zamiast tworzywa sztucznego imitującego skórę.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Warto także pamiętać, że niezależnie, czy kupujemy produkt od topowej światowej marki, czy lokalnej manufaktury, zasada jest ta sama: o skórę naturalną musimy dbać. Będzie to opłacalny zakup i trwały produkt na lata tylko wtedy, gdy odpowiednio będziemy go traktować. W przypadku toreb i torebek warto zainwestować w krem ochronny do pielęgnacji i konserwacji. Jak podkreśla Magdalena Mikos, nawet stara i podniszczona skórzana torebka może zyskać „drugie życie”. O tym, jak odświeżyć skórzaną torebkę (za pomocą tylko dwóch środków), napisała na swoim blogu.

Skórzana torebka damska poddana renowacji w domowych warunkach. <br>Źródło: www.antywieszak.pl

Skórzana torebka damska poddana renowacji w domowych warunkach.
Źródło: www.antywieszak.pl

Jak widać, galanteria skórzana to segment o ogromnej różnorodności. Cechuje ją jakość, uniwersalizm i ponadczasowe piękno. Warto na nią postawić, bo moda może się zmienić, ale skóra pozostaje.

Katarzyna Lipska-Konieczko

magazyn@allegro.pl