Kirk Kristiansen, twórca jednej z najbardziej znanych marek zabawek na świecie, wymyślił nazwę Lego w 1934 roku, składając ją z dwóch wyrazów „Leg” i „godt”, co po duńsku oznacza „baw się dobrze”. Dziś skandynawskie klocki to już nie tylko zabawa – to także edukacja, pasja, hobby i styl życia. 

W 2012 roku firma Lego została wpisana do Światowej Księgi Rekordów Guinnesa jako… największy na świecie wytwórca opon! Chodzi oczywiście o ogumienie znacznie mniejsze od sprzedawanego przez Pirelli czy Michelin, ale pod uwagę brano liczbę, a nie rozmiar. Ciekawostka potwierdzająca popularność klocków dotyczy także figurek wchodzących w skład zestawów Lego (doskonale wszystkim znane żółte ludziki). Ich liczba przekroczyła już 5 miliardów i wciągu najbliższych lat przewyższy populację Ziemian.

W najnowszym zestawieniu Brand Finance Global 500 z tego roku Lego zostało uznane za najsilniejszą markę, zdobywając 92,7 pkt. i tym samym deklasując zeszłorocznego triumfatora rankingu - Disneya, który spadł aż na szóstą pozycję.

Jak zauważa Paweł Kmieć, znany bardziej jako Sariel, bloger na co dzień zajmujący się tematyką Lego, utrzymująca się od wielu lat popularność klocków to z pewnością zasługa ciągłej pracy, jaką Duńczycy wkładają w rozwój swojej oferty. – Wystarczy spojrzeć na zestawy z ostatnich 10–15 lat, żeby dostrzec spore różnice. Jedną z nich jest dopasowanie ich do gustów dzisiejszych dzieci. Lego regularnie testuje nowe koncepcje w grupach fokusowych z udziałem najmłodszych i na bazie ich reakcji decyduje o zakończeniu produkcji niektórych linii tematycznych bądź zastąpieniu ich innymi – mówi Sariel.

Pomoc dydaktyczna

Przez dekady obecności na rynku klocki stały się czymś więcej niż kolejnym produktem, który ma pozwalać dzieciom na zabijanie wolnego czasu. – 35 lat temu w firmie Lego zapadła decyzja o wykorzystaniu sympatii, jaką wzbudzają u dzieci klocki, do uprzyjemnienia procesu nauczania. We współpracy z nauczycielami i specjalistami z dziedziny dydaktyki opracowano szeroką gamę pomocy edukacyjnych. W ten sposób powstała specjalna seria o nazwie Lego Education – zauważa Michał Śliwiński z firmy Akces Edukacja, oficjalnego partnera Lego Education w Polsce, prowadzącego szkolenia z zakresu edukacji z użyciem klocków. Produkty te w łatwy i zarazem przyjemny sposób wspomagają proces nauki, pomagając tłumaczyć podstawowe prawa fizyki czy matematyki. Służą do tego klocki z serii Early Math & Science, np. Lego Education Duplo Matematyczny pociąg.

Lego Education, Matematyczny pociąg. Źródło: lego.com

Lego Education, Matematyczny pociąg. Źródło: lego.com

– Wyraźniej walor edukacyjny widać w zestawach Lego Education tworzonych specjalnie jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli np. fizyki w pracy z dziećmi. W zestawach tych znajdziemy elementy pneumatyczne, mechanizmy napędzane panelami słonecznymi czy nawet miniaturową elektrownię wiatrową. Myślę, że takie podejście zmniejsza ryzyko, iż dziecko znudzi się tylko jednym aspektem zestawów, a jednocześnie – ponieważ elementy pomiędzy różnymi zestawami są wymienne i kompatybilne ze sobą – pozwala mu samodzielnie eksperymentować z łączeniem obu tych aspektów – stwierdza Paweł Kmieć.

Mimo że producent wypuścił na rynek specjalistyczne produkty przeznaczone ściśle do edukacji, to nawet inwestycja w zwykłe zestawy Lego ma sens, bo – jak przekonuje Michał Śliwiński – zabawa nimi przyspiesza rozwój. – Najmłodsi użytkownicy poznają dzięki nim zasady konstruowania oraz rozwijają kreatywność i pomysłowość – mówi.

Zalety Lego i ich edukacyjny charakter dostrzegli również inżynierowie pracujący w Allegro. – W Allegro w IT mamy kilka zestawów Lego Mindstorms. Wykorzystujemy je głównie na zajęciach z dziećmi. To niesamowite, jak łatwo jest wciągnąć najmłodszych w programowanie, pokazując im, jak za pomocą czujników, silniczków i kostki EV3 można zbudować coś, co wykonuje ich polecenia. Wystarczy kilka kliknięć na tablecie i robot zajmuje się ustawianiem sterty opon w danym miejscu. U dzieci aktywuje się wyobraźnia i kreatywność, co powoduje, że z prostej zabawy rodzą się coraz ciekawsze pomysły. W naszych zajęciach uczestniczyły nawet 6-latki i byli to zarówno chłopcy, jak i dziewczynki – cieszy się Piotr Orłowski, development manager Allegro. – Nasi inżynierowie też lubią się bawić – dodaje z uśmiechem.

Na zdjęciu: Dzieci podczas nauki programowania na zajęciach zorganizowanych przez Allegro. Fot. archiwum redakcji

Na zdjęciu: Dzieci podczas nauki programowania na zajęciach zorganizowanych przez Allegro. Fot. archiwum redakcji

Dla młodszych…

Poszczególne serie Lego są dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci w różnym wieku. Maluchy mające od 18 miesięcy do 5 lat bawiąc się Lego Duplo, poznają kolory, kształty, cyferki, literki, zwierzątka i dalekie krainy. Dzieci powyżej 5. roku życia mogą dać upust swojej kreatywności i stworzyć niemal każdą konstrukcję, jaka tylko przyjdzie im do głowy: dom, psa, samochód, drzewo czy stację kosmiczną.

Lego Duplo

Lego Duplo

– Każda budowla rozpoczyna swoje życie w dziecięcej wyobraźni, a dzieła, które wychodzą spod rąk najmłodszych, zachęcają ich do dalszego tworzenia. W efekcie rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, kształtują logiczne myślenie, uczą cierpliwości i wytrwałości w wykonywaniu zadania, a także współpracy z innymi – zauważa Emilia Kalinowska, senior marketing manager w Lego Polska.

Każdy zestaw klocków może stać się narzędziem wspierającym pasję budowania, a przez to uczącym, jak wielkie możliwości tworzenia, znajdowania nowych rozwiązań i wprowadzania w życie własnych pomysłów tkwią w każdym z nas. W świecie Lego każde dziecko, a także dorośli, którzy będą wykorzystywać klocki jako łącznik pomiędzy nimi a ich pociechami, niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań, znajdą aspekt, który sprawi radość i otworzy nieograniczone możliwości rozwijającej zabawy. Budując, dzieci potrafią kreować całe światy, przeżywają niezwykłe przygody, opowiadają fascynujące historie. Mogą wybrać się w galaktyczną podróż statkiem kosmicznym, przenieść się do czasów prehistorycznych, kiedy żyły dinozaury, zostać gwiazdą pop czy bawić się w dom.

… i dla starszych

Edukacja najmłodszych to jednak nie wszystko. Potencjał duńskich klocków dostrzegają również ich starsi fani. Od wielu lat serią przeznaczoną dla użytkowników z dłuższym stażem są Lego Technic. Elementy składowe tych zestawów pozwalają tworzyć o wiele bardziej skomplikowane konstrukcje, niejednokrotnie wyposażane w źródła zasilania umożliwiające napędzanie np. pojazdów. Zaawansowani konstruktorzy chwalą się dzisiaj budowlami, których z pewnością nie powstydziliby się inżynierowie spędzający godziny nad deskami kreślarskimi. Tworzone są repliki pojazdów, miniwersje wielkich maszyn, a także szalone projekty do przenoszenia kulek, których jedynym celem istnienia wydaje się być udowadnianie kunsztu autorów.

Lego Technic Porshe

Lego Technic Porshe

Do starszych miłośników marki adresowana jest też seria Mindstorms, która pozwala konstruować i programować roboty, a potem nimi i sterować. – Tytułowa burza mózgów to niezwykle zaawansowane zestawy klocków wyposażone w moduł pozwalający na programowanie określonych funkcji, które mają spełniać dodatkowe komponenty umieszczone np. w zestawie Mindstorms 31313 EV3 – informuje Michał Śliwiński. 

– Najbardziej zaawansowaną technologicznie serią Lego jest seria Mindstorms umożliwiająca budowanie, programowanie i sterowanie robotami oraz Lego Technic z silnikiem Power Functions, który wprawia modele w ruch. Budując własnoręcznie skomplikowane zestawy i widząc, jakie mają właściwości, starsze dzieci mogą przekonać się, że zgłębianie tajników fizyki, mechatroniki czy informatyki nie jest wcale trudnym zadaniem, a wręcz przeciwnie – to świetna zabawa i nowa, fascynująca przygoda – dodaje Emilia Kalinowska.

Potencjał tego rozwiązania dostrzegł nie tylko sam producent. Od 2015 roku Uniwersytet Cambridge prowadzi we współpracy z Lego Foundation badania nad wykorzystaniem klocków w edukacji. Naukowcy z tej właśnie uczelni w 2012 roku wykorzystali klocki z serii Mindstorms do skonstruowania robotów, które pomagały im w procesie tworzenia sztucznych kości!

Lego to również od wielu lat gratka dla małych i dużych fanów science-fiction. Duński producent oferuje m.in. zestawy z serii "Gwiezdnych wojen". Jednym z zawierających największą liczbę elementów jest np. Lego Star Wars 75105 Milennium Falcon z 1329 klockami. Jednak to niewielka zabaweczka przy zestawie 10030, Ultimate Imperial Star Destroyer z 3104 elementami, który po złożeniu ma prawie metr długości! Mariaż Lego i "Gwiezdnych wojen" stał się niezwykle owocnym związkiem, który umożliwił stworzenie serii filmów animowanych (nie tylko dla dzieci) będących integralną częścią świata Star Wars. Poza klockami i filmami, marki współpracują również przy produkcji gier, m.in. LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy.

Milennium Falcon, Lego Star Wars

Milennium Falcon, Lego Star Wars

Zapytaliśmy  Beatę Podleśną, szefową kategorii Dziecko, które klocki Lego sprzedają się na Allegro najlepiej? – Na pierwszym miejscu jest Duplo, zaraz za nimi plasuje się seria Friends, dalej City, a następnie Lego Technic, które w ubiegłym roku odnotowały dwucyfrowy wzrost sprzedaży – wylicza Podleśna i dodaje, że z danych Allegro wynika, że wśród najlepiej sprzedających się konkretnych zestawów na pierwszym miejscu jest Klub Jeździecki z Lego Friends, na drugim – Wóz strażacki z drabiną z Lego City; na trzecim – zestaw Pociąg z Duplo; na czwartym – Superszybki pociąg pasażerski z serii Lego city, a na piątym miejscu – Wóz koncertowy gwiazdy pop z Lego Friends.

– Zestawy Lego są projektowane głównie z myślą o edukacji przez zabawę. Widać to mniej w klasycznych zestawach, ponieważ żeby być atrakcyjne dla dzisiejszych dzieci, muszą one oferować pewną historię, postacie, role do odtworzenia. Stąd widoczny od kilku lat trend, aby łączyć zestawy z kreskówkami czy filmami animowanymi, czego dobrym przykładem są serie Lego Chima i Ninjago. Nie zmienia to faktu, że walory edukacyjne są obecne w postaci chociażby prostych mechanizmów, które wprawiają elementy danego zestawu w ruch – podsumowuje Sariel.

Bawcie się dobrze!

Fot. materiały prasowe Lego

Maciej Pobocha

magazyn@allegro.pl
Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...