Są niepozorne, ale mogą uratować ludzkie życie. Odblaski przybierają różne kształty – od drobnych pasków naszytych na ubraniach i plecakach, po breloczki i maskotki dla dzieci. Od 2014 roku obowiązek ich noszenia regulowany jest przez prawo.

W jaki sposób odblaski zwiększają bezpieczeństwo? Po zmroku nieoświetlony pieszy dostrzegany jest przez kierowcę z około 20–30 metrów. Osoba nosząca odblaski – nawet ze 150. Ta dodatkowa odległość daje prowadzącemu pojazd możliwość wyhamowania bądź wyminięcia pieszego.

Ustawowy przepis nakazuje noszenie odblasków poza terenem zabudowanym, jeśli brak jest chodnika bądź drogi dla pieszych. Rozwiązanie to doceniają specjaliści, których praca związana jest bezpośrednio z bezpieczeństwem na drodze. Grzegorz Polakowski, kierownik „Smile” Auto Szkoła, podkreśla: – Jak sami wiemy, po zmroku – szczególnie teraz, w okresie zimowym – pieszy ubrany w ciemne kolory jest praktycznie niewidoczny dla kierujących pojazdami. Odblask znacząco zwiększa jego widoczność z większej odległości.

Wtóruje mu Beata Marcinowska, koordynator akcji Odblaskowi.pl, mającej na celu propagowanie odblasków: – Cieszy nas fakt, że brak elementów odblaskowych po zmroku w terenie niezabudowanym jest egzekwowany przez wymiar sprawiedliwości. Na spotkaniach, w których bierzemy udział, docierają do nas opinie niechronionych uczestników ruchu drogowego, że warto byłoby nałożyć obowiązek noszenia takich elementów przez pieszych i rowerzystów również w terenie zabudowanym, gdzie prawny nakaz nie obowiązuje.

Fot. Shutterstock.com/DB Factory

Fot. Shutterstock.com/DB Factory

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku zanotowano 33 tysiące wypadków, co trzecią ofiarą śmiertelną był pieszy. W promowanie mody na odblaski zaangażowane są osoby ze świata sportu i kultury. Należą do nich między innymi Kamil Stoch, Krzysztof Ziemiec czy Marcin Daniec –  ambasadorzy akcji organizowanych przez Odblaskowi.pl.

Kocie oczy Percy'ego Shawa

Pierwsze odblaski pojawiły się na brytyjskich drogach w latach 30. ubiegłego wieku za sprawą właściciela małej firmy zajmującej się naprawą dróg. Percy Shaw, bo o nim mowa, cudem uniknął zderzenia z przebiegającym przez drogę kotem. Błyszczące oczy zwierzęcia miały stać się inspiracją dla wynalazku, który uratował życie milionom uczestników ruchu drogowego.

Dziś tak zwane światełka odblaskowe można zakupić praktycznie w każdej postaci: w formie klasycznej, a także w postaci modnych naszywek, breloków, zawieszek czy pasków. W sieci znajdziemy też samoprzylepne taśmy odblaskowe, które możemy w dowolny sposób zastosować na swoich ubraniach i dodatkach. Możemy kupić też odblaskowe naklejki z ciekawymi wzorami i zawieszki, które obecnie są bardzo modne.

Fot. Shutterstock/DB Factory

Fot. Shutterstock/DB Factory

Istotną grupę odblaskowych gadżetów stanowią te stworzone z myślą o dzieciach. Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego mają do dyspozycji wspominane już maskotki, uszyte ze specjalnych tkanin, naklejki na plecaki, a także szeroki wybór odblaskowej odzieży i akcesoriów szkolnych (plecaki, tornistry czy worki). Entuzjastą takich rozwiązań jest również Marcin Daniec, który w wywiadzie dla odblaskowych.pl zauważył: „Wiele firm »przemyca« na rowerach, wózkach dziecięcych, plecakach czy kurtkach elementy odblaskowe! Wygląda to bardzo czadersko!”.

Beata Marcinowska w rozmowie z _magazynem.Allegro zauważa, że to właśnie zaangażowanie sław w kampanie najlepiej przemawia do wyobraźni najmłodszych: – Zwrócenie uwagi na noszenie opasek odblaskowych przez gwiazdę wzmacnia przekaz i, czego nie da się nie zauważyć, jest dużym przeżyciem dla dzieci – mówi. Koordynatorka podkreśla również dużą rolę, jaką odgrywają spotkania bezpośrednie organizowane przez Odblaskowych.pl: – Jest to najprostszy sposób na dotarcie do ludzi. Wśród klientów centrów handlowych jest wielu niechronionych uczestników ruchu drogowego, poruszających się pieszo bądź na rowerze. Sami podchodzili do nas, pytając od odblaski.

Fot. Shutterstock/DB Factory

Fot. Shutterstock/DB Factory

Odblaski na wybiegach

Warto przy tym pamiętać, że noszenie odblasków nie wyklucza wcale modnego ubioru.Coraz częściej można znaleźć odblaskowe produkty przeznaczone do noszenia na co dzień. Wśród nich istotne miejsce zajmują okrycia wierzchnie i nakrycia głowy oraz takie dodatki, jak parasole, saszetki, torby, plecaki czy apaszki.

Odblaski można znaleźć w strojach wielu projektantów – na przykład w kolekcji „Landscape” przygotowanej przez Oysho.

Źródło: www.oysho.com

Źródło: www.oysho.com

Odblaski są obecnie bardzo powszechne w świecie mody i chociaż nie trafiają na listę trendowych must-have, mogą nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale i zmienić nasz nudny codzienny look. Wielu projektantów stosuje odblaski w swoich propozycjach. Autorskie torby projektu Macieja Muszyńskiego (MIMA bags) mają już odblaskowe paski, marki sportowe proponują odblaskowe napisy lub wstawki w swoich kolekcjach.

Sam Maciej Muszyński w rozmowie z _magazynem.Allegro w następujący sposób opowiada o odblaskowych elementach na torbach z jego kolekcji: – Kiedy zaczynałem szyć torby z bardzo skromnych kolorystycznie nadruków, taśma odblaskowa stała się pewnego rodzaju dopełnieniem. Dziś natomiast, przy różnorodności wzorów na MIMAbags, taśma stała się niezbędnym dodatkiem, za który klienci dziękują. W ciemności nie sposób przejść obojętnie obok osoby z naszytym i świecącym odblaskiem w kształcie litery M. Taśmy odblaskowe na torbach sprawiają, że jesteśmy widoczni, ale i sama torba staje się wybijającą się częścią naszego ubioru. Elementy odblaskowe systematycznie dodawane do MIMAbags podkreślają charakterystyczny styl produktu. Odblaski są również bardzo nowoczesnym akcentem w klasycznie skrojonej i odszytej formie toreb.

Torba MIMA bags. Źródło: pakamera.pl

Torba MIMA bags. Źródło: pakamera.pl

Wśród ubrań z wszytymi odblaskami dominuje odzież sportowa (dresy, kurtki, polary czy buty), potwierdza to Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i wypoczynek w Allegro.pl: – Elementy odblaskowe są wszyte w większości sportowej odzieży wierzchniej, są to głównie logo, suwaki i różnego rodzaju wstawki. Sezon na tego typu ubrania w sumie trwa cały rok – mówi Stawisiński i dodaje, że najpopularniejsza na Allegro jest odzież typowo turystyczna. – Szczyt sprzedaży odzieży turystycznej przypada na listopad i grudzień. Inaczej jest z odzieżą narciarską – tu sezon trwa od października do stycznia, gdzie styczeń jest miesiącem największej sprzedaży. Od października do grudnia na Allegro trwa sezon na odzież biegową – najwięcej sprzedaje się jej w grudniu. Natomiast odzież rowerowa to miesiące wiosenno-letnie – tu sezon trwa od marca do października, a najwyższą sprzedaż odnotowujemy w maju – wymienia.

Coraz częściej jednak można znaleźć również odblaskowe produkty przeznaczone do noszenia na co dzień. Wśród nich istotne miejsce zajmują okrycia wierzchnie i nakrycia głowy oraz takie dodatki, jak parasole, saszetki, torby, plecaki czy apaszki.

Osoby, do których nie przemawiają ani porady stylistów, ani statystyki dotyczące bezpieczeństwa, „motywowane” są do noszenia odblasków policyjnymi mandatami. Brak odblasku poza terenem zabudowanym może kosztować nawet 100 złotych.

Barbara Kowalczyk

magazyn@allegro.pl