Jan Marcin Szancer stał się bohaterem utworów Brzechwy i Tuwima. Józef Wilkoń ma w swym dorobku budowę monumentalnej rzeźbionej „Arki”. Polscy „klasyczni” ilustratorzy książek to bez wątpienia osobowości wielkiego formatu. A zarazem twórcy obrazów, na których wychowały się całe pokolenia.

Może się wydawać, że w epoce e-booków papierowe książki nie są dla dzieci atrakcyjne. Nic bardziej mylnego. Według amerykańskiego Raportu Czytelnictwa Dzieci i Rodziny, aż 65% z nich woli tradycyjne wydania od ich elektronicznych wersji. Jeszcze ciekawiej prezentują się odpowiedzi na pytanie o to, czego najmłodsi poszukują w książkach. 70% wybiera publikacje, które rozśmieszają, 54% – te, które rozbudzają wyobraźnię. Mali czytelnicy cenią sobie wymyślone historie (48%), inspirujących bohaterów (43%), wiedzę (43%) oraz tajemnice i zagadki (41%).

Polska Szkoła Ilustracji

Najlepsze książki dla dzieci łączą w sobie większość wymienionych cech. By skutecznie pobudzać wyobraźnię, bawić i uczyć, muszą mieć odpowiednią oprawę graficzną. O to, jak ważne są ilustracje książkowe, zapytaliśmy Izabelę Mikrut, recenzentkę, autorkę strony tu-czytam.blogspot.com oraz autorkę bajek: – Ilustracje w książeczkach są dla ich autora rodzajem wizytówki. Jest to szansa na zaprezentowanie własnej wrażliwości, pomysłu na sztukę, sposobu przekładania tekstu bajki na rysunek. A równocześnie – jest to możliwość pokazania dzieciom różnych sposobów opowiadania historii. To, zwłaszcza dzisiaj, gdy dzieci uciekają do gier komputerowych i Internetu, sposób uruchomienia kreatywności – wyjaśnia.

Dobrą markę nasza rodzima ilustracja zyskała zwłaszcza w latach 1950–1980, gdy rozwinęła się tak zwana Polska Szkoła Ilustracji. Należeli do niej między innymi Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko, Bohdan Butenko i wielu innych. Artystom udało się podbić serca nie tylko dzieci, ale i zagranicznych ekspertów. Ich prace za wzór stawiało nawet UNESCO. Kim byli i jak tworzyli najważniejsi polscy ilustratorzy?

Jan Marcin Szancer i Olga Siemaszko – „malarze dziecięcych marzeń”

Gdy w latach 70. Zbigniew Rychlicki przygotowywał opracowanie dotyczące polskiej ilustracji książkowej, zwracał uwagę głównie na jej malarskość. W ten nurt wpisują się między innymi barwne prace dwojga autorów urodzonych na samym początku XX wieku – Jana Marcina Szancera oraz Olgi Siemaszko.

Ilustracje autorstwa Jana Marcina Szancera. Fot. DB Factory

Ilustracje autorstwa Jana Marcina Szancera. Fot. DB Factory

Jan Marcin Szancer jest chyba najbardziej znanym polskim ilustratorem. Co ciekawe, jego przygoda ze sztuką rozpoczęła się za sprawą przypadku – rodzice wynajmowali mieszkanie malarzowi, który zaproponował spłatę czynszowych zaległości za pomocą lekcji rysunku. Prace Szancera charakteryzują się rozpoznawalną kreską i bardzo specyficznym, nieco karykaturalnym sposobem przedstawiania postaci. Spod jego ręki wyszedł słynny tom „Brzechwa dzieciom”, „Lokomotywa” Tuwima, „Przygody Pana Kleksa” czy polskie wydania baśni Andersena. Co ciekawe, na jednym z jego obrazków oparto również projekt słynnego „Krzywego Domku”, znajdującego się w Sopocie. Więcej informacji o Janie Marcinie Szancerze znajdziesz tutaj:

Ilustracje Olgi Siemaszko to obrazki bardzo kolorowe, ale jednocześnie wysmakowane. W swym dorobku artystka ta miała między innymi oprawę graficzną do „Wierszy dla dzieci” Tuwima, „Baśni polskich” Januszewskiej, „Alicji w krainie czarów” czy „Skarżypyty” Brzechwy. Olga Siemaszko była pierwszym kierownikiem artystycznym magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Tworzyła także plakaty filmowe na zamówienie Centralnej Wytwórni Filmowej. Zarówno Jan Marcin Szancer, jak i Olga Siemaszko mieli ogromny wpływ na wykształcenie kolejnych pokoleń ilustratorów.

Ilustracje autorstwa Olgi Siemaszko. Fot. DB Factroy

Ilustracje autorstwa Olgi Siemaszko. Fot. DB Factroy

Józef Wilkoń – przyjaciel zwierząt

Książka dla dzieci musi być wysoce artystyczna i musi się podobać najpierw dorosłym, [...] ta książka musi się podobać najpierw mnie – tak w jednym z wywiadów o swoim sposobie pracy opowiadał Józef Wilkoń. Artysta ten zapisał się w świadomości polskich dzieci przede wszystkim jako twórca charakterystycznych wiszerunków zwierzęcych. Zaludniają one także wspominaną już „Arkę” – rodzaj współczesnego trójwymiarowego bestiariusza.

Ilustracje autorstwa Józefa Wilkonia. Fot. DB Factory

Ilustracje autorstwa Józefa Wilkonia. Fot. DB Factory

Wilkoń zilustrował już ponad 200 książek. Stworzył prace zdobiące teksty Wandy Chotomskiej, Jerzego Ficowskiego czy Anny Kamieńskiej. Na jego opracowaniu wierszy Ewy Szelburg-Zarembiny wychowały się całe pokolenia. Artysta wciąż pracuje, również nad tekstami mniej znanych autorów (w bieżącym roku ukazało się między innymi piękne wydanie bajek muzycznych Justyny Bednarek).

Bohdan Butenko i Janusz Stanny – w stronę minimalizmu

Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar – to czwórka bohaterów, których zawdzięczamy wyobraźni Bohdana Butenki. Artysta nie tylko obdarzył postaci literackim życiem, ale i bardzo charakterystycznym wyglądem. Jego prosta, nieco komiksowa kreska weszła już do kanonu. Choć ilustracje te tak odmienne są od prac Jana Marcina Szancera, warto wiedzieć, że to właśnie pod jego kierunkiem Butenko bronił swą pracę dyplomową na ASP. Rozgłos przyniosła mu współpraca z najbardziej znanymi czasopismami dla dzieci: „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Płomyczkiem”... Na jego pracach pojawia się charakterystyczna sygnatura – Butenko pinxit.

Ilustracje autorstwa Bohdana Butenki. Fot. DB Factory

Ilustracje autorstwa Bohdana Butenki. Fot. DB Factory

Z tego samego pokolenia artystów wywodził się Janusz Stanny. Ten nieżyjący już grafik ma w swym dorobku ilustracje do bajek La Fontaine'a czy baśni Andersena. Podobnie jak Butenko, Stanny stworzył również całkowicie autorskie książeczki: „Baśń o królu Dardanelu”, „O malarzu rudym jak cegła”, „Koń i kot”. Choć wydawane były w czasach PRL-u, wszystkie doczekały się wznowień w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

Ilustracje autorstwa Janusza Stannego. Fot. DB Factory

Ilustracje autorstwa Janusza Stannego. Fot. DB Factory

Powrót do krainy dzieciństwa

Już w 2010 roku w rozmowie z Beatą Kęczkowską Janusz Stanny zauważał powrót mody na ilustracje z lat 60. i 70. Zjawisko to przejawia się między innymi w pieczołowitości, z jaką wydawnictwa sięgają po reprinty i reedycje „kultowych” publikacji (z klasyczną serią „Poczytaj mi, mamo” na czele). Izabela Mikrut podkreśla, że takie książeczki darzymy szczególnymi uczuciami: Te ilustracje po latach uruchamiają wspomnienia. Fundują dorosłym sentymentalną podróż do dzieciństwa i lektur czytanych (lub oglądanych) z rodzicami. Dziecko natomiast dzięki tym grafikom wkracza w świat książki. Ilustrator powinien zachęcić malucha do czytania, pokazać, że istnieje kraina wyobraźni, do której warto powracać.

Dziś oferta książeczek dla dzieci jest bardzo bogata. Podkreśla to między innymi Jacek Weichert, Category Manager Kultura i rozrywka w Allegro. – Zainteresowanie książkami ilustrowanymi przez Szancera, Butenkę, Siemaszko czy Wiłkonia utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat. Ma na to wpływ nie tylko ranga artystyczna wspomnianych twórców, ale również ogromny sentyment kilku pokoleń, które wychowały się na „Baśniach” Andersena czy bajkach Jana Brzechwy. W 2016 roku nasi klienci wyszukiwali „Szancera” średnio pięć tysięcy razy miesięcznie, a unikatowe wydanie „Faraona” Prusa z ilustracjami Szancera sprzedane zostało w ubiegłym roku w cenie aż 800 zł – mówi Weichert z Allegro.

Choć na polskim rynku wydawniczym pojawia się wielu młodych, utalentowanych ilustratorów, warto sięgać również po polską klasykę. Wspólne czytanie takich książek może być ogromną przyjemnością nie tylko dla najmłodszych.

Barbara Kowalczyk

magazyn@allegro.pl
Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...