Pięknie ilustrowane, mądre, ciekawie napisane – wybraliśmy dla Was 10 tytułów, które znalazły się w rankingu najlepiej sprzedających się książek dla dzieci na Allegro. Listę uzupełniliśmy rekomendacjami psychologa oraz eksperta Allegro.

– Dzieci traktowane są nareszcie jako odbiorca zasługujący na książki dobrej jakości, poruszające sprawy dla nich ważne. W księgarniach bez trudu znajdziemy pozycje dla dzieci, które są świetnie napisane, z ilustracjami wybitnych ilustratorów – mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Karolina Stępniewska, redaktorka parentingowa serwisu babyonline.

To wspaniała wiadomość. Propozycji jest tak dużo, że rodzice mogą poczuć się zagubieni, a warto przemyśleć zakup i nie brać pierwszej lepszej książki z kiosku. Może to wyda się oczywiste, ale przypomnijmy: czytanie jest niesamowicie ważne dla rozwoju dziecka. Karina Mucha, psycholog z Uniwersytetu SWPS i koordynatorka fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, opowiada, jakie korzyści płyną ze wspólnego czytania: – Warto czytać co najmniej 20 minut codziennie. Wspólne czytanie wzmacnia więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem. Jest to dobra inwestycja, bo dzięki czytaniu rozwija się inteligencja emocjonalna, dziecko uczy się wrażliwości, empatii, tego, że każdy zasługuje na szacunek. Rozwija się także myślenie przyczynowo-skutkowe, narracja uczy dzieci szukania logicznych powiązań. Wreszcie, dzięki czytaniu, dzieci wyrastają na mądrych i szczęśliwych ludzi. A także, co również jest istotne, czytanie od małego rozwija wyobraźnię i rozbudza w naszych podopiecznych miłość do literatury i słowa pisanego.

Przedstawiamy 10 najlepiej sprzedających się książek dla dzieci na Allegro w 2016 r.

Miejsce 10. „Hilda i troll”, Luke Pearson, wydawnictwo Centrala
Wiek: 6+ Kategorie: Przygoda, komiks

Komiksy o Hildzie to wyjątkowe w swoim stylu ilustracje i masa przygód przez duże P. Autor tekstu i rysunków, Luke Pearson, określany jest wschodzącą gwiazdą, a jego prace stanowią tu wartość samą w sobie. Co nie znaczy, że w warstwie słowa wypada gorzej –  świat Hildy jest pełen magii i barw, aż budzi się tęsknota w nas, dorosłych, żeby na chwilę do tego dziecięcego świata wrócić. Przygody Hildy to świetna wymówka.

Miejsce 9. „Igor i lalki”, Pija Lindenbaum, wydawnictwo Zakamarki
Wiek: 3+ Kategoria: opowieści

Z „Igora i lalek” dowiadujemy się, że chłopaki też mają prawo od czasu do czasu pobawić się lalkami, a dziewczyny lubią niekiedy pokopać piłkę. W książkach Piji Lindenbaum znajdziemy większe i mniejsze problemy każdego dnia, strachy i zazdrości, dziecięce zabawy uchwycone w sposób tak wiarygodny, jakby bajkę pisało samo dziecko. A rysunki autorki tylko uzupełniają ten pełen fantazji dziecięcy świat.

Miejsce 8. „Billy jest zły”, Brigitta Stenberg, Mati Lepp, wydawnictwo Eneduerabe
Wiek: 3+, Kategoria: opowieści, trudne sprawy

Krótka historia z dnia życia małego Billy’ego uczy nas rozmawiać o emocjach. Billy budzi się i od rana jest wściekły. Jest zły na swojego misia, na zabawki, ba, nawet na słońce i deszcz! Kiedy nagle orientuje się, że jest chory i pojawia się pytanie, czy to dlatego tak się złościł, Billy nie potrafi na nie odpowiedzieć. Bo wszyscy wiemy, że czasem dobrze jest się powściekać, zupełnie bez przyczyny i że to się zdarza każdemu. Rodzicom też.

Miejsce 7. „Pięciu nieudanych”, Beatriz Alemagna, wydawnictwo Dwie Siostry
Wiek: 3+ Kategoria: opowieści

Jeden był dziurawy, drugi złożony na pół, trzeci sflaczały, czwarty postawiony na głowie, piąty – sami sprawdźcie. Każdemu z nich często coś nie wychodziło, chyba że mowa o katastrofie. Ale czy nam wychodzi? I czy my jesteśmy idealni? I ile w naszym życiu było katastrof! Warto uzmysłowić sobie, że nie trzeba być idealnym, żeby żyć szczęśliwie i żeby być kochanym.

Miejsce 6. „Niedoparki”, Pavel Śrut, wydawnictwo Afera
Wiek: 6+ Kategoria: opowieści

Wiecie, jak to jest, kiedy nie możecie znaleźć drugiej skarpetki? W „Niedoparkach” czeskiego autora Pavela Śruta dowiadujemy się prawdy – naszymi skarpetami żywią się stworki zamieszkujące nasze domy. Książki o „Niedoparkach”, to pełne wdzięku historie, nie tylko o skarpetkach, ale też o przyjaźni, lojalności i odwadze. W Czechach stały się hitem, dotarły i do nas, w języku polskim ukazała się już kolejna część „Niedoparki na zawsze”.

Miejsce 5. „Wielkie pytania małych ludzi”, Wojciech Mikołuszko, wydawnictwo Agora
Wiek: 3+, Kategoria: trudne pytania

Pytanie „dlaczego” jest jak narzędzie tortur, bo za każdym „dlaczego” kryje się następne „dlaczego”, a pożądana i wyczekiwana odpowiedź często przerasta nas samych, rodziców. Wiecie, jak smakuje chmura? Dlaczego nie można się samemu połaskotać? Dlaczego muzyka wesoła jest wesoła, a smutna – smutna? Wojciech Mikołuszko wyświadczył nam ogromną przysługę. Wyprzedził nasze pociechy w zadawaniu pytań, zebrał te najtrudniejsze, przewertował encyklopedie, popytał naukowców i dał sporo odpowiedzi. Uff, minie trochę czasu, zanim dzieci przetrawią tę ogromną wiedzę i znowu zapytają – dlaczego?

Miejsce 4. „Ryjówka przeznaczenia”, komiks, Tomasz Samojlik, wydawnictwo Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk
Wiek: 6+, Kategoria: przyroda, komiks

Autorowi komiksu i ilustracji, Tomaszowi Samojlikowi, udało się coś niebywałego. Opowiedział dzieciom (oraz dorosłym) historię fantasy w świecie ryjówek. Te małe, niepozorne ssaki to u Smojlika dzielne stworzenia, które na co dzień muszą walczyć o przetrwanie. Perypetie odważnych ryjówek doczekały się już kolejnego, trzeciego tomu. Propozycja dla dzieci nieco starszych, które nie przestraszą się Czarnego Nieprzyjaciela i mrożących krew żyłach przygód ryjówek.

Miejsce 3. „Ilustrowany Inwentarz Zwierząt” oraz „Ilustrowany Inwentarz Drzew”, tekst Virginie Aladjidi, ilustracje: Emanuelle Tchoukriel, wydawnictwo Zakamarki
Wiek: 4+, Kategoria: ilustracje, przygoda

Wspaniałe, ilustrowane w starym stylu albumy ze zwierzętami i roślinami. Pod każdym rysunkiem jest krótki, acz fachowy komentarz. Nie takie tam bajkowe dyrdymały i bujanie w obłokach – jest konkret. I to jest zadziwiające – bo zapominamy czasem, że dzieci lubią, kiedy traktujemy je z powagą – jak bardzo je to wciąga. Inwentarze zajmują w każdym wieku, nawet rodzicielskim.

Miejsce 2. „Piaskowy Wilk”, Asa Lind, wydawnictwo Zakamarki
Wiek: 4+, Kategoria: opowieści

„Piaskowy Wilk” opowiada rzeczy przecudne, uspakaja i wspiera. Karusia, bohaterka książki, rozmawia z nim o sprawach tak wielkich jak wszechświat i tak małych jak siniaki. Autorka stworzyła świat na skraju rzeczywistości i fantazji, w którym najlepiej jest się znaleźć tuż przed snem.

Miejsce 1. „Mamoko”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, wydawnictwo Dwie Siostry
Wiek: 4+, Kategoria: ilustracje, zagadki

Na przepięknie ilustrowanych planszach, na których roi się od postaci i zdarzeń, szukamy liczb („Mamoko na liczby”), słów na daną literkę („Mamoko na Litery”) oraz historii ich wielobarwnych bohaterów. Możemy zajrzeć do miasteczka Mamoko, takim jakim jest dziś („Miasteczko Mamoko”), odwiedzić je w przeszłości („Dawno temu w Mamoko”), a nawet zobaczyć jego przyszłość („Mamoko 3000”). Dzieła państwa Mizielińskich cieszą się ogromną popularnością także za granicą.

Wyżej wymienione pozycje dla dzieci warto uzupełnić. Poprosiliśmy ekspertów o to, aby podpowiedzieli, na jakie książki jeszcze warto zwrócić uwagę. Karina Mucha, psycholog z Uniwersytetu SWPS i koordynatorka fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” do powyższej listy dodaje jeszcze książki: „Praktyczny Pan” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel wydaną przez wydawnictwo Bajka. – To polska autorka, której książki zdobywają coraz więcej nagród, potrafi wytłumaczyć świat w sposób zrozumiały dla dziecka. Polecam tej autorki także bajkę „Królewna”, „Kosmita” oraz „Rozmowy ze świnką” – mówi psycholog. Nastolatki warto zachęcić do tej lektury: „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” z wydawnictwa Prószyński i S-ka. Dalej poleca: „Cuda Wianki” Marianny Oklejak wydane przez Egmont; „Chichopotam” autorstwa Agnieszki Frączek od wydawnictwo Bis; „Wiersze, że aż strach!” Małgorzaty Strzałkowskiej od wydawnictwa Media Rodzina. Dlaczego właśnie te tytuły? – Większość z moich propozycji znajduje się także na Złotej Liście Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przewodniku każdego rodzica po literaturze dziecięcej. Na co roku uzupełnianą listę trafiają książki, które uczą dobrych wzorców zachowań, tłumaczą świat i rozwijają wyobraźnię i umiejętności językowe, ale często też po prostu bawią, jednocześnie przekazując dzieciom najważniejsze wartości – wyjaśnia psycholog.

Natomiast Urszula Malinowska, specjalista ds. sprzedaży kategorii Kultura i rozrywka w Allegro podpowiada, że bibliotekę młodego człowieka warto uzupełnić o te pozycje: „Ulica Czereśniowa” autorstwa Rotraut Susanne Berner od wydawnictwa Dwie Siostry. – Seria książek, podzielona na pory roku cieszy się ogromną popularnością – wyjaśnia Malinowska z Allegro. Poleca także zbiór wierszy autorstwa Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”.  – To klasyka. Kto z nas nie uczył się na pamięć tych wierszyków – mówi na koniec.

Katarzyna Belczyk

magazyn@allegro.pl
Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...