Za 790 000 dolarów w grudniu ubiegłego roku sprzedano „Biały album” zespołu The Beatles. Płyta opatrzona numerem 0000001 należała do Ringo Starra, perkusisty Beatlesów. W Polsce, jak do tej pory, nikt jeszcze tyle nie zapłacił za żaden krążek. To jednak nie oznacza, że nie ma wśród polskich wydawnictw płytowych pozycji, na których można nieźle zarobić. Przedstawiamy listę 10 najdroższych polskich winyli na Allegro. 

W dzisiejszych czasach większość z nas konsumuje muzykę w formie cyfrowej - na telefonach, cyfrowych odtwarzaczach, serwisach streamingowych a nawet na YouTube. Ogrom treści oferowanych przez media cyfrowe jest potężny. Jednak nawet w nich nie ma wszystkiego, a jeśli jest, to nie zawsze legalnie. Wiele z płyt nagranych przed laty jest dziś niedostępnych. Co więcej, są wśród nich również takie, które nigdy mogą nie doczekać się wznowień. Te właśnie osiągają na internetowych aukcjach najwyższe ceny.

Poniżej przedstawiamy 10 najdroższych płyt na Allegro.

CZESŁAW NIEMEN I MICHAŁ URBANIAK „EXTRAVAGANZA”

EXTRAVAGANZA.jpg

Singiel nagrany przez Czesława Niemena i Michała Urbaniaka w Nowym Jorku w roku 1986. Na płycie, którą artyści chcieli uczcić pamięć zmarłego rok wcześniej kompozytora i dziennikarza Mateusza Święcickiego, znalazła się nowa, funkowo-dyskotekowa wersja piosenki „Pod papugami” (skomponowanej przez Święcickiego). Krążek dziś już jest praktycznie nie do zdobycia. Kilka lat temu jeden egzemplarz został sprzedany na Allegro za 2000 złotych!

KAZIK „SPALAM SIĘ”

Wydany w 1991 roku solowy album Kazika Staszewskiego, pionierski dla rozwoju polskiego rapu, dziś jest praktycznie niedostępny. Za płytę w dobrym stanie trzeba zapłacić 500-600 złotych. Limitowana edycja na różowym winylu kosztuje blisko 1600 złotych. I nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek miało być taniej. Raczej będzie tylko drożej. Przed laty Kazik chciał wznowić „Spalam się”, ale nie mógł dogadać się w tej sprawie z kompozytorem muzyki Jackiem Kufirskim. Później rolę się odwróciły, Kufirski był zainteresowany, ale Kazik już nie. Dodatkowo, pomiędzy artystami pojawiły się różnice na temat ról, jakie odegrali podczas powstawania albumu. Kolejną przeszkodą jest fakt, że „Spalam się” powstało w czasach, kiedy prawo autorskie traktowano w Polsce w sposób bardzo „elastyczny” Wznowienie płyty wymagałoby wyczyszczenia praw do wielu z wykorzystanych na niej sampli, a to proces pochłaniający dużo czasu oraz pieniędzy.

KULT „TATA KAZIKA”

Jedna z najpopularniejszych płyt w dorobku zespołu do dziś jest bez problemu dostępna na CD czy na serwisach streamingowych. Jednak na winylu stanowi prawdziwi rarytas. Album został nagrany w 1993 roku. Wydania na winylu doczekał się jednak dopiero 15 lat później. W 2008 roku nakładem wytwórni S.P. .Records ukazała się limitowana, dwupłytowa edycja albumu z nowym masteringiem. Jej cena na aukcjach waha się od 700 do nawet 1350 złotych! W cenie jest również limitowana winylowa reedycja płyty „Tata 2”, której cena to ok. 800 złotych.

RAZ, DWA, TRZY „JESTEM POLAKIEM”

RAZDWATRZY.jpg

Pierwsza płyta w dorobku zespołu nagrana za w studiu Winicjusza Chrusta. Jej powstanie było możliwe dzięki finansowemu zaangażowaniu członków formacji, finansowej pomocy udzielonej przez redakcję zielonogórskiej „Gazety Nowej” oraz pożyczce w wysokości 2500 dolarów udzielonych przez pewnego młodego poznańskiego biznesmena. Po zakończeniu nagrań okazało się, że żadna wytwórnia, których w 1991 roku na rynku funkcjonowało zaledwie kilka, nie jest zainteresowana wydaniem albumu. Zespół, ponownie za własne pieniądze, zlecił Polskim Nagraniom wytłoczenie 1000 płyt i 3000 kaset. Później sami je rozprowadzali po sklepach muzycznych i komisach, ale wpływy ze sprzedaży albumu nie pokryły kosztów, jakie pochłonęło jego nagranie. Dziś jednak „Jestem Polakiem” jest jedną z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów płyt polskich zespołów, a za egzemplarz w bardzo dobrym stanie trzeba zapłacić nawet 1000 złotych.

DŻEM „DZIEŃ, W KTÓRYM PĘKŁO NIEBO”

Pierwszy album live zespołu Dżem nagrany 12 lipca 1984 roku podczas koncertu na świnoujskim festiwalu FAMA. Wydany w 1985 roku na kasecie magnetofonowej w 1992 roku, dzięki wytwórni Arston, doczekał się wznowienia w formie winyla. Płyta została wydana w niewielkim nakładzie i w formie czarnego krążka i już nigdy nie została wznowiona. Koszt na Allegro od 850–1000 złotych, choć kilka miesięcy temu album w stanie idealnym został sprzedany za ponad 1500 złotych!

KULT „POSŁUCHAJ TO DO CIEBIE”

Drugi album w dorobku zespołu ukazał się w 1987 roku nakładem Klubu Płytowego Razem. Była to polska wytwórnia muzyczna działająca w latach 1983–1988 przy redakcji poczytnego tygodnika „Razem”. Albumy pod tą marką wydawane były w niewielkich nakładach i trafiały tylko do rąk zarejestrowanych członków Klubu. W ramach Klubu Płytowego Razem ukazały się m.in. „Wolne od cła” Lombardu, „Night patrol” Maanamu, „Smak ciszy” Turbo, „Europa i Azja” Sztywnego Pala Azji oraz „Sztuka jest skarpetką kulawego” Kobranocki. „Posłuchaj to do Ciebie” zostało wznowione w 1992 roku przez S.P. Records, ale tylko jako w formie płyty CD. Za wydanie winylowe trzeba dziś zapłacić nawet 750 złotych. Na tyle samo wyceniana jest dwupłytowa edycja albumu „Mój wydafca” z 2009 roku.

TEDE „S.P.O.R.T.”

Debiutancka solowa płyta popularnego rapera wydana w czerwcu 2001 roku przez wytwórnię R.R.X. Na albumie gościnnie wystąpili m.in. Borixon, WSZ i CNE, a sam krążek sprzedał się w liczbie 30 000 egzemplarzy, co zapewniło mu 28. miejsce na polskiej liście przebojów OLiS. Dziś „S.P.O.R.T.” uznawany jest za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego hip-hopu, a pochodząca z niego piosenka „Wyścig szczurów” za jeden z najważniejszych polskich utworów hiphopowych. W 2002 roku album powrócił do sklepów w formie limitowanej, dwupłytowej edycji winylowej. To właśnie ona uchodzi dziś za kolekcjonerski rarytas. Koszt na Allegro ok. 700 złotych.

ORKIESTRA ROZRYWKOWA PR I TV W ŁODZI, DYRYGUJE HENRYK DEBICH „STRING BEAT”

Stringbeat.jpg

Płyta, której zdobycie graniczy z cudem. Nagrana w 1975 roku miała udowodnić, że krytykowana powszechnie przez recenzentów orkiestra potrafi grać. Zmęczony negatywnymi opiniami jest współzałożyciel, kierownik i dyrygent Henryk Debich postanowił nagrać album, który przejdzie do historii. I udało mu się to. Na płycie znalazło się 10 popularnych utworów, w tym motyw przewodni filmu „Shaft”, Beatlesowskie „Obladi-Oblada” czy „Chameleon” Herbie'ego Hancocka. Pod dyrekcją Debicha zostały nagrane w nowych, funkowych aranżacjach, które doskonale oparły się próbie czasu i do dziś cieszą ucho. Niektóre z nich znalazły się na wydanym kilka lat temu składankowym albumie „Polish Funk”. Cena na Allegro to około 500 złotych.

NURT „NURT”

Debiutancki album wrocławskiego zespołu rockowego nagranego z gościnnym udziałem jazzowego trębacza Tomasza Stańko. Wydany po raz pierwszy w 1973 roku przez długi czas pozostawał jedną z najbardziej poszukiwanych a zarazem najdroższych polskich płyt za granicą. W 2013 roku album został wznowiony na winylu przez wydawnictwo Sound by Sound Recrods w limitowanej edycji 500 sztuk. Za płytę w stanie bardzo dobrym trzeba na Allegro zapłacić ok. 300 złotych.

COLLAGE „BAŚNIE”

Debiutancka płyta jednego z najlepszych polskich zespołów grających rocka progresywnego. Wydany w 1990 roku nakładem wytwórni Polskie Nagrania album był już dwukrotnie wznawiany, ale nigdy w formie płyty winylowej. Koszt na Allegro – 300 złotych. 

Jeśli zatem macie w swoich zbiorach płyty winylowe, nie pozbywajcie się ich pochopnie. Być może wśród nich są kolekcjonerskie rarytasy, które dziś warte są fortunę.

Korzystając z okazji, chciałbym bardzo podziękować Mirosławowi Sukiennikowi, właścicielowi komisu Music Fan (Warszawa, ul. Ordynacka 11), bez którego pomocy ten artykuł by nie powstał.

Fot. Shutterstock.com

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl
Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...