To jedno z urządzeń, które radykalnie zmieniły nasze życie. Zmywarka usprawniła gotowanie i sprzątanie oraz zmniejszyła temperaturę kłótni i sporów domowych. Bez niej nie tylko kuchnia, ale i nasze życie wyglądałoby inaczej. Już wkrótce zacznie się kolejny szczyt zakupowy na te urządzenia. Skąd to wiemy? O tym w naszym artykule.

W rankingu wynalazków, które zbudowały współczesność, zmywarka do naczyń zajmowałaby bardzo wysoką pozycję. Trudno uwierzyć, że ma już ponad 130 lat. Pierwszą, w 1883 roku, wymyśliła i zbudowała amerykańska gospodyni domowa i wynalazczyni Josephine Cochrane. Maszyna była ogromna. Skomplikowane urządzenie najpierw napędzano ręcznie, korbą, a później usprawniono, dodając silnik parowy i w końcu, w 1913 roku – elektryczny. Zmywarkę, jaką znamy w formie kompaktowej skrzynki, zbudował i opatentował w 1924 roku brytyjski inżynier kpt. William Howard Livens.

– Działanie pierwszych modeli zmywarek porównać można do pojawienia się pierwszego telewizora – cel istnienia od lat pozostaje niezmienny, jednak zmieniająca się technologia istotnie wpływa na obsługę sprzętów i tym samym uzyskiwane efekty ich działania – mówi Maciej Fober, Senior Category Manager BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Nowość w polskiej kuchni

Do polskich kuchni zmywarki trafiły masowo dopiero po upadku PRL-u. Początkowo były to urządzenia luksusowe, a ich posiadanie wskazywało na status właściciela domu. Z czasem jednak, gdy w kraju rozgościł się kapitalizm, a wyroby przemysłowe stały się łatwiej dostępne, urządzenia te kupowano coraz chętniej.

W Polsce zmywarki upowszechniły się ponad dwie dekady temu, na początku lat 90. Wiele osób nie pamięta więc stosów brudnych naczyń i garów w zlewozmywakach, które kiedyś były nieodłącznym elementem wystroju polskich kuchni. Codzienne zmywanie zajmowało sporo czasu, dużo kosztowało, należało też do najmniej lubianych prac domowych.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Posiadacze zmywarek już nie pamiętają, że ręczne mycie naczyń po obiedzie wymaga zapłacenia za ponad 100 litrów coraz droższej gorącej wody. Współczesna zmywarka z dobrym, oszczędnym programem eco zużywa jej kilkanaście razy mniej, ok. 6–7 litrów na cykl.

Czas zmywarek

Sprzedaż zmywarek rośnie sezonowo. Na Allegro miesiące gwałtownego wzrostu zainteresowania kupujących tego typu urządzeniami to – jak mówi Piotr Głowiak, Category Manager Elektronika – grudzień i marzec. Wytłumaczenie jest proste. Święta. Sprzęt AGD to z jednej strony doskonały prezent, z drugiej sprzęt niezwykle przydatny w czasie, gdy Polacy planują tradycyjne ucztowanie. Przygotowania do kolacji wigilijnej, świątecznego śniadania, rodzinnych obiadów są znacznie mniej stresujące, gdy zmywarka zajmie się myciem talerzy, filiżanek, sztućców, garnków i patelni.

Piotr Głowiak informuje, że rocznie sprzedaje się na Allegro około 19 tysięcy nowych zmywarek. – Najpopularniejsze marki kupowane przez użytkowników to Bosch, Amica i Beko. Znacznie częściej kupowane są urządzenia do zabudowy, które stanowią 66 proc. sprzedaży. Reszta to urządzenia wolnostojące.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

Hitem sprzedażowym w 2016 roku był model Bosch SMV58L60EU, który stanowił 10 proc. sprzedaży nowych zmywarek na Allegro. Sporym zainteresowaniem cieszy się też np. Amica ZIM 428E oraz Beko DIN 26220.

Będzie ich więcej

Jak ocenia Iga Sperling, Product Manager Amica, w Polsce zmywarek sprzedaje się coraz więcej, wynika to bowiem z nienasycenia rynku, dlatego że jeszcze nie każda kuchnia w Polsce jest w nią wyposażona. – Dopóki zmywarka nie stanie się tak popularna jak na przykład chłodziarko-zamrażarka, kategoria ta będzie cały czas się rozwijać – wyjaśnia Maciej Fober.

Zmywarek w Polsce jest nadal znacznie mniej niż na Zachodzie i branża może się poszczycić obecnie 7-procentowym wzrostem sprzedaży rok do roku. Natomiast producenci cały czas starają się unowocześniać oferowane urządzenia i wprowadzać nowe funkcje.

Prostota czy wyrafinowanie?

Kupno zmywarki wydaje się prostym zadaniem. Naczynia umyje każda z nich, każda je też wysuszy. Warto jednak przed dokonaniem wyboru ocenić dodatkowe funkcje oferowanych urządzeń, zastanowić się, które z nich mogą ułatwić pracę w kuchni, a które raczej nie będą przydatne.

– Suszenie Turbo Drying, czyli wspomagane wentylacją, aktywne suszenie dobrze się w zmywarce sprawdza – doradza Iga Sperling. – Każdy zwraca uwagę na głośność tego urządzenia i zastosowanie cichych silników BLDC, czyli bezszczotkowych, na pewno zostanie docenione. Osoby, dla których ważna jest pojemność zmywarki, na pewno docenią dodatkową szufladę na sztućce.

Fot. Shutterstock.com

Fot. Shutterstock.com

W ocenie Macieja Fobera, dla zabieganych najważniejsza będzie możliwość maksymalnego przyspieszania cyklu zmywania, dla oszczędnych ważna będzie technologia istotnie wpływająca na ograniczenie zużycia wody i energii elektrycznej, jeszcze inni mogą poszukiwać zapewnienia maksymalnej higieny zmywanych naczyń.

– Jednym z najciekawszych rozwiązań, jakie pojawiło się w ostatnich latach, była funkcja varioSpeed Plus skracająca czas zmywania nawet o 66 proc. w stosunku do normalnej długości trwania programu – mówi Fober  i wyjaśnia, że konsumenci poszukujący rozwiązania, które pozwoliłoby im zaoszczędzić czas, szybko przekonują się o jego skuteczności.

W konsekwencji Bosch oferuje coraz więcej modeli pozwalających coraz lepiej i efektywniej skrócić czas zmywania. Amica zaś, jak podkreśla jej przedstawicielka, stawia na funkcjonalność i skupia się na tym, by użytkownik mógł łatwo korzystać z wszystkich rozwiązań, które oferuje. – By – jak mówi – nie stanowiły one tylko dodatkowej funkcji w opisie zmywarki, a były przydatne i wykorzystywane.

– Opierając się na obserwacji aktualnych trendów związanych z silną automatyzacją i digitalizacją – ocenia Maciej Fober – również w zmywarkach można spodziewać się integracji urządzenia ze zdalnymi, sieciowymi systemami zarządzania sprzętami w domowym gospodarstwie.

Najważniejsza jest funkcjonalność

Klaudia Leszczyńska, blogerka kulinarna, autorka bloga kucharenka.pl, podkreśla, że wybierając zmywarkę, warto sprawdzić, ile będzie kosztowała jej eksploatacja. – Zwracałam uwagę na zużycie wody. Potrafi ono sięgać od 6 do 18 litrów na cykl zmywania w zależności od modelu. Dla mnie była też ważna opcja połowy załadunku, żeby można było używać zmywarki zapełnionej tylko w części – mówi.

Kolejną ważną funkcją zmywarki, na którą zwraca uwagę blogerka, to specjalna szuflada na sztućce. – Nie jest niezbędna, ale z pewnością lepiej się sprawdza niż standardowy koszyczek – mówi Klaudia Leszczyńska. Najważniejsze jest jednak dopasowanie wybieranego urządzenia – nie tylko programów, funkcji, wyposażenia, ale też wielkości – do własnych potrzeb.

tableware-555203_1920.jpg

– Wiele zależy od tego, ile miejsca mamy w kuchni, choć ja uważam, że jeżeli tego miejsca jest dosyć, to lepiej wybrać większą zmywarkę. Nawet gdy rodzina jest mała, można korzystać z funkcji oszczędnościowych. Gdy jednak ktoś do nas przyjdzie i naczyń do zmywania jest więcej, to się fajnie sprawdza – zauważa.

Przy wyborze urządzenia warto też sprawdzić, w jakim czasie zmywa ona naczynia i czy jest szansa skorzystać – w razie potrzeby – z programów szybkiego mycia. Dla wielu konsumentów istotna jest też głośność pracy zmywarki, gdyż często są one uruchamiane wieczorem i pracują w nocy.

Droga czy tania?

Przy zakupie zmywarki można sporo zaoszczędzić, rezygnując z niektórych udogodnień. Nie wszystkim przyda się np. funkcja sterylizacji czy specjalny program do mycia naczyń dla niemowląt. W kategorii cenowej do 1500 zł można znaleźć doskonałe urządzenia, trzeba jednak dokonać świadomego wyboru i wybrać te rozwiązania, które uznajemy za ważne, a zrezygnować z mniej potrzebnych. Zmywarki wyposażone we wszystkie funkcje kosztują znacznie drożej.

Iga Sperling z Amica przyznaje, że niekiedy warto rozważyć, czy sprzęt z najwyższej półki jest nam rzeczywiście potrzebny, szczególnie jeżeli zmywarki używamy sporadycznie. Gdy używamy jej codziennie, warto rozważyć droższe udogodnienia typu trzecia szuflada, uchwyt na butelki, program Auto. – Tym bardziej że wraz ze wzrostem ceny poprawiają się takie „twarde” parametry jak głośność czy zużycie wody i energii, które bezpośrednio przekładają się na płacone rachunki – mówi Iga Sperling.

– Z zakupem nowej zmywarki jest podobnie jak kupnem samochodu – dodaje na koniec Maciej Fober z Boscha. – Każdym z założenia powinniśmy dojechać do celu, ale nie każdy będzie oferował komfort podróży, na jakim nam zależy.

Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...