Internet na pokładzie, kamera ostrzegająca o możliwej kolizji, radio wyświetlające dane ze smartfona, namierzanie auta w razie kradzieży… To nie opis możliwości najnowszego audi, BMW czy mercedesa. Takie rozwiązania można bez problemu zastosować nawet w kilkunastoletnim samochodzie.

Współczesne pojazdy naszpikowane są elektroniką niczym – nie przymierzając – świąteczny makowiec rodzynkami. Z jednej strony producenci kreują modę na zaawansowane funkcjonalności systemów infotainment, a z drugiej wymóg ich stosowania stawiają sami zmotoryzowani. W badaniach przeprowadzonych przez McKinsey & Company ponad 25 proc. ankietowanych zadeklarowało, że szeroko rozumiana łączność pomiędzy samochodem a kierowcą i światem zewnętrznym ma większe znaczenie przy wyborze nowego auta niż moc silnika czy zużycie paliwa! W efekcie nowe modele to niemalże smartfony na kołach. 

og.jpg

– Bardzo mnie cieszą wszelkiego rodzaju udogodnienia elektroniczne wykorzystywane w samochodach. W volvo XC90 mojej żony możemy za pomocą aplikacji On Call zainstalowanej w telefonie włączyć np. ogrzewanie wnętrza przed wejściem do auta czy zobaczyć pozycję swojego samochodu na mapie. Nowym mercedesem klasy E, korzystając ze smartfona da się nawet kierować – mówi Krzysztof Hołowczyc, znany kierowca rajdowy. – Mam oczywiście świadomość, że są pewne granice związane z bezpieczeństwem, bo zabawa poszczególnymi funkcjami w radiu oznacza oderwanie wzroku od drogi na dłuższy czas, ale i na to znalazło się lekarstwo – wyświetlanie informacji bezpośrednio na przedniej szybie za pośrednictwem systemów HUD – zwraca uwagę „Hołek”. 

IMG_01680301.jpg

Jeśli kogoś chwilowo nie stać na nowe auto z fabrycznymi gadżetami? Nie ma problemu! Nawet kilkunastoletni pojazd ma szanse zyskać na „inteligencji” za sprawą urządzeń dostępnych na rynku.

Internet w aucie

Już za kilka czy kilkanaście złotych można mieć solidny pakiet gigabajtów do wykorzystania w smartfonie. Internet na pokładzie samochodu można jednak zapewnić w inny sposób, zwłaszcza gdy chce się udostępnić go współpasażerom lub na potrzeby urządzeń wymagających połączenia z siecią (np. nawigacja z WiFi i dostępem do informacji o korkach w trybie online). W takim przypadku można skorzystać z routera. Produkt z myślą o użytkownikach samochodów przygotował Huawei. Jego CarFi jest stosunkowo niewielki i łatwy w montażu – wystarczy wsunąć go do gniazda 12V w aucie i uruchomić przyciskiem (wcześniej umieszczając w urządzeniu aktywną kartę SIM). – Dzięki CarFi da się podłączyć do sieci nawet do 10 urządzeń mobilnych, a więc każdy podróżny może cieszyć się Internetem o przepustowości LTE do 150Mb/s nie tylko w smartfonie, ale też w tablecie czy laptopie. Router może też służyć jako dodatkowy port USB, np. do ładowania telefonu – mówi Dariusz Marnic, szef marketingu Huawei Consumer Polska. 

Można także zdecydować się na jeden z routerów mobilnych, takich jak TP-Link M7350 czy D-Link DWR-932, które zapewniają obsługę technologii 4G LTE i czas pracy na wbudowanej baterii od 4 do 10 godzin. Jak zauważa Dariusz Magdziak, menedżer kategorii Motoryzacja w Allegro, to produkty dość często kupowane na Allegro: – Huawei jest wiodącym producentem tego typu urządzeń na Allegro, w kategorii Akcesoria Samochodowe, sekcja Routery WiFi zajmuje 0,4% udział sprzedaży – mówi Magdziak i dodaje, że najczęściej sprzedawanym modelem w tej kategorii jest jednak D-Link DWR-932 i jego popularność cały czas rośnie.

Komputer pokładowy dla każdego

Nie we wszystkich samochodach dostępny jest komputer pokładowy. I z tym można sobie poradzić. Uniwersalny Komputer Pokładowy (UKP) firmy Reveltronics to urządzenie dedykowane do większości aut. Pozwala m.in. na pomiary: temperatur (silnika, oleju, wewnątrz/na zewnątrz pojazdu), zużycia paliwa (średnie i chwilowe), dystansu i przyspieszeń oraz ciśnienia (doładowania, oleju). Parametry są prezentowane na wyświetlaczu LCD lub OLED. Dzięki zastosowaniu interfejsu USB istnieje możliwość konfiguracji urządzenia za pomocą dedykowanego oprogramowania.

ukp3_ukp-pro.jpg

Stacja multimedialna 

Nowoczesne stacje multimedialne stanowią kompletne centrum rozrywki na pokładzie samochodu. Oprócz możliwości odtwarzania dźwięku i filmów z płyt DVD oraz zewnętrznych, kompatybilnych urządzeń podłączonych za pomocą portów USB/SD, współpracują ze smartfonami za pomocą Bluetooth, pełniąc rolę zestawów głośnomówiących. – Nawigacja GPS, możliwość podłączenia kamery cofania, tunera telewizji cyfrowej DVBT czy obsługa tylnych monitorów to funkcje znane praktycznie od początku istnienia stacji multimedialnych. Nowością jest zastosowanie systemu operacyjnego Android, funkcja Mirror Mode oraz możliwość korzystania z Internetu na dużym ekranie – wyjaśnia Michał Mirkowski, brand & product manager w firmie 2N-Everpol, wyłącznym dystrybutorze marki Blaupunkt. Takie funkcjonalności mają chociażby Blaupunkt Cape Town 945, Sony XAV-AX100 czy Clarion NX706E

Cape_Town_945_gallery.jpg

– Apple CarPlay oraz Android Auto należą do najlepszych technologii integrujących telefon z samochodem. Umożliwiają kierowcy posługiwanie się smartfonem w pomysłowy i bezpieczny sposób poprzez połączenie go z wyświetlaczem na konsoli auta i przyciskami sterowania na kole kierownicy. Użytkownicy mogą wykonywać połączenia telefoniczne, wybierać muzykę, wysyłać i odbierać wiadomości, korzystać z nawigacji, itp. – przekonuje Bogdan Koczar, product manager Car Audio Poland w firmie Sony.

Namierzanie samochodu

Chcąc zabezpieczyć samochód na wypadek kradzieży, można umieścić w nim lokalizator GPS. Przykładem jest GanFleet Protector – urządzenie do samodzielnego montażu, którego bateria zapewnia urządzeniu działanie nawet do 5 lat. Sprzęt jest w pełni wodoszczelny i ma możliwość wyznaczania lokalizacji nie tylko na podstawie analizy sygnałów GPS, ale także sieci komórkowej. – Dzięki temu da się określić przybliżoną pozycję samochodu nawet wtedy, gdy znajduje się on w garażu podziemnym. Pozwala to na odzyskanie auta, które padło łupem złodziei – przekonuje Dariusz Kwakszys, IT manager w firmie Gannet Guard Systems. Na podobnej zasadzie działa również Trackimo

Ostrzegacz przed policją i wideorejestrator w jednym

2w1, czyli połączenie funkcji ostrzegania przed kontrolą prędkości z nagrywaniem filmów z drogi to rozwiązanie, które może się podobać. Funkcjonalność taką zapewniają m.in. Yanosik DVR i Coyote S. Informują o aktualnych zdarzeniach na drodze takich jak: fotoradary, kontrole prędkości, wypadki, roboty drogowe, czy nieoznakowane patrole policji. Dzięki wbudowanej kamerze, rejestrują też obraz trasy, a materiał wideo można wykorzystać w kontrowersyjnych sytuacjach, takich jak kolizje. Co ciekawe, Coyote oferuje tryb rozszerzonej rzeczywistości, umożliwiający wyświetlanie ostrzeżeń bezpośrednio na pokazywanym przez kamerę obrazie drogi. Yanosik ma z kolei nawigację online, która podczas prowadzenia do celu uwzględnia aktualne dane na temat natężenia ruchu i dostosowuje przebieg trasy, wyznaczając najszybszy i najkrótszy dojazd.

shutterstock_295419386.jpg

Kamera ratująca przed wypadkiem

Ci, dla których ważne jest bezpieczeństwo, mogą zainwestować w Mobileye. To system z „inteligentną” kamerą, która umieszczana jest wewnątrz samochodu na jego przedniej szybie. Mobileye wykorzystuje zaawansowaną technologię analizy obrazu do wykrywania pojazdów, rozpoznawania pasów ruchu, ograniczeń prędkości i pieszych. Rozpoznaje również znaki drogowe oraz pozwala utrzymywać bezpieczną odległość do innych samochodów, a w razie potrzeby ostrzega kierowcę i pozwala unikać poważnych wypadków drogowych.

Maciej Pobocha

magazyn@allegro.pl
Raty Od.nowa. Takiego kredytu jeszcze nie było
Nasi klienci mogą już skorzystać z nowego rozwiązania w ramach Allegro Finanse – Rat od.nowa. To rewolucyjny produkt, który pozwoli sfinansować niespodziewane wydatki, albo skorzystać z atrakcyjnej okazji. Wszystko w wygodnych ratach zero. Prosty wniosek o przyznanie środków składa się wyłącznie przy pierwszy zakupie, a każda kolejna spłata odnawia dostępny limit.
Gratka dla fanów elektroniki na Allegro – można zyskać nawet 1000 Monet
Allegro przygotowało niecodzienną potrójną promocję dla fanów elektroniki. Na pierwszy ogień poszło 100 egzemplarzy Xiaomi Note 5 z Polskiej dystrybucji, których zakup na Allegro będzie promowany 400 Monetami. Akcja startuje 8 października o godz. 12:00.
Wspieramy rozwój polskiej przedsiębiorczości z nową ofertą kredytową dla firm
We współpracy z mBankiem wprowadziliśmy dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty.
Allegro wkracza na rynek aukcji dzieł sztuki
Aukcje, które sprawiły przed laty, że Allegro stało się tak popularne, powracają w nowej postaci. Allegro z partnerami tworzy nowe miejsce handlu dziełami sztuki w Internecie. W jednym miejscu – w Strefie Kolekcjonera – klienci znajdą starannie wyselekcjonowane aukcje przedmiotów pochodzących od renomowanych galerii sztuki, domów aukcyjnych i antykwariatów.