Sprzęt nie zrobi z Ciebie profesjonalnego gamera, ale nie bez powodu zawodowi gracze korzystają z dedykowanych myszy, słuchawek, klawiatur czy monitorów. Na co zwracać uwagę, dobierając akcesoria, by stać się lepszym gamerem?

Według portalu CSCenter, rynek e-sportu w Polsce jest warto ok. 10 mln dolarów i ciągle rośnie. Z raportu PayPal i SuperData wynika z kolei, że w 2017 r. przychody związane z grami elektronicznymi na całym świecie mogą sięgnąć 12 mln dolarów, a w 2018 r. – 13,5 mln, zaś e-sport zapewnia rozrywkę ok. 550 tys. widzów (do 2018 r. liczba ta ma się podwoić).

Na światowym rynku sprzedaży gier komputerowych prym wśród grających na PC wiodą gry online. Według danych sprzedażowych z 2016 r. przeanalizowanych przez SuperData, na 10 najbardziej kasowych tytułów 7 to właśnie gry sieciowe, z czego większość znanych jest z aren e-sportowych – „League of Legends”, „World of Tanks”, „Dota2” czy „Counter-Strike: Global Offensive”. Duże zainteresowanie tego typu pozycjami otworzyło nowy rynek ukierunkowany na graczy. Są to wszelkiego rodzaju akcesoria mające usprawniać rozgrywkę i podnosić komfort.

– Śmiało można stwierdzić, że popularność e-sportu ma ogromne przełożenie na sprzedaż produktów skierowanych do graczy. Zauważamy wysoki wzrost w stosunku do roku 2015 i jest to przyrost o 50–60 proc. Żaden rynek w branży IT nie rozwija się tak szybko – mówi nam Paweł Śmigielski z firmy HyperX produkującej m.in. sprzęt dla graczy, który dostępny jest też na Allegro.

the-player-760184_1920.jpg

Natomiast Maciej Kurowiak, starszy specjalista ds. sprzedaży w Strefie Marek Allegro, dodaje: – W okresie przedświątecznym tego roku polski gracz, wybierając akcesoria dla swojego peceta, kierował się przede wszystkim ceną. Wciąż najpopularniejsze są myszy, których wartość nie przekracza 50 zł. Za klawiaturę większość naszych klientów nie zapłaci więcej niż 100 zł. Niekwestionowanym liderem jest Logitech, oferujący akcesoria w każdym przedziale cenowym, natomiast w wyższej półce cenowej króluje ceniona przez entuzjastów gier marka Razer. Użytkownicy o mniej zasobnych kieszeniach częściej decydują się na zakup akcesoriów firm takich jak Tracer, A4Tech lub produktów niemarkowych – wymienia Kurowiak.

Niezbędnik?

Dlaczego warto kupować akcesoria przygotowane z myślą o graczach? – Dobry sprzęt potrafi zapewnić parametry, których nie da się uzyskać, korzystając z uniwersalnych urządzeń – zauważa Paweł Śmigielski. – Słuchawki dla graczy dostarczają wyższej jakości dźwięk, który pozwala słyszeć więcej, mysze są o wiele bardziej precyzyjne, a klawiatury dokładne i ergonomiczne w porównaniu do tych standardowych – wymienia.

W doborze odpowiednich akcesoriów należy być jednak ostrożnym, na co uwagę zwraca Mikołaj, twórca kanału YouTube NiklausPieron poświęconego grom. – Jeśli ktoś wierzy w to, że przez kupno gamerskich słuchawek, myszki lub klawiatury nagle stanie się pro-graczem „Counter Strike’a”, „League of Legends” lub innych tego typu produkcji, to jest w błędzie. Akcesoria dla graczy są często produktami o niskiej jakości sprzedawanymi za duże kwoty z racji bycia nazywanymi gamerskimi. Dlatego powinniśmy być uważni przy zakupie – radzi. Oznacza to, że wszyscy miłośnicy gamingu powinni uważnie przyglądać się produktom, które zamierzają kupić. Wiele urządzeń tylko z nazwy nadaje się dla graczy, swoimi parametrami i jakością wykonania nie odbiegając od sprzętu uniwersalnego.

technology-1497176_1920.jpg

Nie zmienia to faktu, że dedykowane akcesoria w dużym stopniu pomagają graczom. Umożliwiają długie i intensywne sesje, jednocześnie chroniąc przed zmęczeniem, a nawet bólem, co jest zasługą ergonomicznych kształtów. – Spójrzmy na myszy. Te biurowe zwykle mają trzy przyciski, stały poziom DPI (liczba punktów na cal – myszki z wysokim DPI są w stanie lepiej oddać precyzyjne i delikatne ruchy przyp. red.) i często bywają mało precyzyjne. Tymczasem gracze doceniają obecność dodatkowych przycisków zlokalizowanych na przykład na boku myszy, pod kciukiem, które można wykorzystać w dowolny sposób – zauważa Steffen Soltau, head of corporate communication marki Speedlink, której produkty można dostać również na Allegro.

W grze ważna jest najwyższa precyzja i niezawodność, bez skoków lub wypaczeń kursora, czego raczej nie docenimy podczas pracy z przeglądarką internetową lub programami MS Office. Stąd też gama myszek przeznaczonych dla graczy jest tak różnorodna. Dobrym wyborem może być Ledos Gaming Mouse od Speedlinka lub Kudos Z-9 Gaming. Dużą popularnością wśród graczy cieszą się również produkty marki Razer – znane ze światowych aren gamingowych i charakterystycznego designu. Jednak w przypadku tych akcesoriów trzeba liczyć się z kosztami. Ceny myszek takich jak np. Naga Chroma oscylują w okolicach 600 zł. Oczywiście producent ma w swojej gamie również tańsze modele takie jak, Razer Abyssus. Warto również zwrócić uwagę na inne urządzenia, np. SteelSeries Rival 100 Black, A4 Tech Bloody V8m czy Logitech G502 Proteus Spectrum RGB, które zapewniają niezłe parametry w stosunku do ceny.

Klawisz klawiszowi nierówny

Drugim narzędziem niezbędnym graczom na co dzień korzystającym z pecetów jest klawiatura. Tutaj również producenci przygotowali całą gamę produktów, których funkcje będą istotne dla gamerów. Precyzja działania, odpowiedni skok klawiszy, konfigurowalne ustawienia i możliwość zapisywania określonych parametrów to najistotniejsze cechy. – Kluczowy wpływ na polepszenie jakości rozgrywki ma przede wszystkim możliwość dopasowania urządzenia do użytkownika, np. poprzez zaprogramowanie przycisków klawiatury – stwierdza Steffen Soltau.

Lista możliwości zakupowych jest tak samo szeroka jak w przypadku myszek. Przykłady? SteelSeries APEX M800 to według producenta najszybsza klawiatura mechaniczna dla graczy. Przyciski odznaczają się 1,5-mm punktem reakcji, 3-mm długością wciśnięcia oraz niewielką siłą nacisku, co pozwala podnieś szybkość reakcji na wydarzenia na ekranie. Speedlink Parthica Gaming Keyboard jest z kolei wyposażona w oprogramowanie konfiguracyjne pozwalające dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Dzięki technice GOD (Game On Detection) można łatwo zapisywać profile użytkownika, które są automatycznie ładowane po rozpoczęciu wybranej gry. Jeśli jednak celujecie w wyższą półkę, warto zastanowić się nad Razer BlackWidow Chroma wyróżniającą się bardzo wysoką jakością wykonania. W pełni regulowany system podświetlenia oferuje aż 16,8 mln kolorów, a mechaniczne klawisze zapewniają szybki czas reakcji.

Słyszeć więcej

Czas reakcji to sprawa kluczowa przede wszystkim w grach typu FPS (First Person Shooter). Tutaj z nieocenioną pomocą przychodzą odpowiednie zestawy słuchawkowe. Wielokanałowy sprzęt odtwarzający dźwięki w grach to dla doświadczonych „plejerów” prawdziwy niezbędnik. Liczy się też możliwość łatwej lokalizacji źródeł dźwięku, pozwalająca usłyszeć, skąd nadchodzi przeciwnik. W komunikacji z resztą graczy ważna jest z kolei wyraźna transmisja głosu przez mikrofon. I wreszcie – słuchawki do gier oferują potężne basy, co jest istotne dla całościowego doświadczania gry, która ma sprawiać przyjemność.

headphones-699054_1920.jpg

Mimo że na rynku znaleźć możemy audiofilskie słuchawki idealnie odtwarzające muzykę, to nie one będą najlepszym wyborem dla graczy. Powinni oni zwrócić wzrok (a w zasadzie słych) w kierunku urządzeń przygotowanych z myślą o gamerach. Taką ofertę w swoim portfolio ma np. marka HyperX. HyperX Cloud Stinger lub HyperX Cloud Revolver to propozycje z różnych półek cenowych. Pierwsze ważą zaledwie 275 g oraz mają ruchome nauszniki, co zwiększa komfort przy wielogodzinnym użytkowaniu. Produkt wyposażono także w kierunkowe przetworniki, które kierują dźwięk bezpośrednio do ucha, zapewniając szerszy zakres dźwięku. Drugie wyposażono w odłączany mikrofon z funkcją redukcji szumów, oferujący lepszą wyrazistość głosu gracza i tłumienie dźwięków otoczenia podczas rozmów w trakcie gry. Możecie też sięgnąć po zestawy Razer Kraken, Creative HS-800 Fatality Gaming lub Logitech G430 Surround 7.1.

Widzieć więcej

Dźwięk to nie wszystko. Ważna jest również odpowiednia płynność rozgrywki i jakość wyświetlania. Zatem warto dobrać również właściwy monitor. Z perspektywy gracza najbardziej liczą się przekątna ekranu oraz rozdzielczość. Standardem nadal są 24 cale i FullHD (1920 x 1080 pikseli), ale coraz popularniejsze stają się monitory 27-calowe i większe. Warto również zwrócić uwagę na urządzenia z rozdzielczością QuadHD (2560 x 1440 pikseli). Szczegółowość obrazu w ich przypadku jest dużo wyższa, a na sprzęt otwierający możliwość grania w wyższej rozdzielczości mogą pozwolić sobie już nie tylko entuzjaści. Za 1000–1300 zł dostępne są karty graficzne obsługujące QHD i wysokie detale w większości nowych tytułów.

– Niezwykle ważnym parametrem jest typ matrycy. Popularne matryce TN oferują najkrótszy czas reakcji (zazwyczaj 1 ms w gamingowych modelach), ważny w dynamicznych grach turniejowych („League of Legends”, CS:GO). Ustępują jednak najczęściej innym typom matryc pod względem reprodukcji kolorów oraz kątów widzenia – zauważa Wojciech Dziwok, national key account manager MMD i AOC w Polsce. Gracz entuzjasta powinien zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu. W dynamicznych grach sieciowych wyższe odświeżanie (120–165 Hz) daje sporą przewagę – obraz jest płynniejszy. Większość monitorów wciąż oferuje klasyczne 60 Hz, więc jeśli stawiamy na intensywny gaming, warto rozważyć zakup modelu z wyższym odświeżaniem.

Drugi ważny parametr to wsparcie technologii zapobiegających efektowi rozrywaniu obrazu. Dla użytkowników kart NVIDIA jest to G-SYNC, a dla posiadaczy kart AMD – Adaptive Sync (wcześniej FreeSync). Oba rozwiązania eliminują efekt powstający poprzez nałożenie na siebie dwóch klatek obrazu, co tworzyć może widoczny „schodek”. Monitory wspierające te technologie ma w ofercie Philips (np. model Philips Brilliance 272G5DYEB). Firma stosuje też rozwiązania poprawiające jednorodność podświetlania obrazu, co sprawdza się przy dużych przekątnych ekranu (powyżej 30 cali).

Dla graczy znaczenie mogą też mieć drobne smaczki, w rodzaju rozkładanego wieszaka, na który odwiesimy słuchawki – takie rozwiązanie znajdziemy w monitorach AOC z serii AGON np. w AG271QG. Gdybyście natomiast chcieli wybrać jeden z zakrzywionych monitorów, warto zwrócić uwagę na Samsunga Curved C27F591. Jeśli z kolei interesuje was duża przekątna odpowiednim modelem może okazać się 34-calowy Asus ROG PG348Q. – Widać wyraźny trend w kierunku rozszerzania oferty sprzętu od podstaw tworzonego z myślą o gamingu. Większy wybór to często niższe ceny, a więc nie musimy już dysponować budżetem 3000 zł, aby kupić monitor dla gracza – stwierdza Wojciech Dziwok.

Co jeszcze? Wypadałoby zakupić odpowiednią podkładkę pod mysz, wygodny fotel, nie wspominając o parametrach samego peceta. Inaczej również będą wyglądały zestawy akcesoriów dla graczy konsolowych. Ale to temat na oddzielny materiał.

Maciej Pobocha

magazyn@allegro.pl